Dünyanın hızına yetişmek zor, ama imkansız değil! Bu heyecanlı devinimin farkında –ve artık içinde- olan TurkishWIN ve Binyaprak, Paypal, Intertech, GittiGidiyor ve Microsoft Türkiye ile birlikte, 29 Nisan 2016 Cuma günü Microsoft Türkiye Ofisi’nde düzenlediği etkinliğinde en yeni projesi STEAMWIN’i fiilen hayata geçirdi. Bu ismin altında özellikle Türkiye’de bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik alanında yapılan çalışmaları destekleyecek, onların seslerini duyuracak, ve yeni çalışmalara ilham olacak!

 

Daha ilk etkinliğinden STEAMWIN, hem akademiden hem de sektörden birçok kişiyi heyecanlandırdı. Her yaştan ve her profilden katılımcı, etkinlikte başarı dolu hayatlarını paylaşan konuşmacılardan ilham aldı; onlarla bire bir, yüz yüze ve hızlıca bilgi alışverişinde bulundu.

Etkinliğin ilk konuşmacısı, Vispera’nın kurucusu Prof. Dr. Aytül Erçil, uzun bir süredir baş koyduğu teknoloji girişimciliği yolunda kat ettiği aşamaları ve akademik yaşamdaki tecrübelerini anlattı. Başarıya kolay ulaşılmadığını, hatta ve hatta başarısızlık tecrübelerinin de başarının bir parçası olduğunu vurgulayarak zorlukların aşılmasının imkansız olmadığının kanıtı oldu. Mikrofonun bir sonraki sahibi, Intertech’in Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Büyükkaya ise kendi yazılım tecrübelerini paylaştıktan sonra, değişen dünyaya ayak uydurmak adına ilgili ilgisiz herkesin en az bir yazılım dili öğrenmesi gerektiğine dikkat çekti. Daha sonra GEDS’in kurucusu Gülay Özkan, bilim ve tasarımın sanatla olan vazgeçilmez bağına dikkat çekerek, bunların insandan ayrı düşünülemeyeceğini tasarım dünyasından çarpıcı örneklerle dinleyicilerine aktardı.

13087180_1134997996546872_5247792278392525821_o

Hızlı ve etkili bir “networking” arasının ardından Gittigidiyor Yazılım Müdürü Sevgi Uslu ve Yazılım Mühendisi Seda Yalçın’ın düzenlediği “workshop”ta katılımcılar, kod yazma sürecinin aslında insanın gündelik yaşamıyla ne kadar çok ortak noktası olabileceğini deneyimlediler ve konuşmacılarımızın hazırladığı el çizimi sunumdan oldukça keyif aldılar. Konuşmacılarımız aynı zamanda, bir yazılım şirketinde kadın olmanın boyutlarından ve kadınların kendi çalışma ortamlarındaki konumlarından bahsettiler.

Daha sonra Intertech Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Duman, gençliğinden bugününe kadar azim ve ilham dolu hikayesiyle dinleyicilerini her şeyi yapabilecek güçleri olduğuna dair ikna etti. Türkiye’den çıkan bir yazılım şirketinin dünyada nasıl tanınabileceğini, Türkiye’deki zihinlerin aslında yazılım sektörü için oldukça uygun olduğunu, Intertech’in macerası vasıtasıyla göstermiş oldu.

Etkinliğin son bölümü, konuşmacı ve dinleyicilerin pizza eşliğinde daha rahat ve daha kolay “networking” yapabilmesi için ayrıldı. Günün sonunda katılımcılar, Türkiye’de yazılım sektöründe ne tür gelişmelerin yaşandığını gözlemledikten sonra, sadece yazılımla sınırlı kalmayacak STEAMWIN projesinin neresinde olacaklarını gözden geçirdiler.


Picture3

STEAMWIN sizin de kalbinizi çaldıysa 13 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirilecek STEAMWIN etkinliğini takviminize kaydetmeyi unutmayın! Elbette etkinlikler bununla sınırlı değil, en güncel programı tüm ayrıntılarıyla BinYaprak Facebook sayfasından takip edebilirsiniz. Sizleri, Türkiye gençliğine yeni ufuklar açmayı ve bolca ilham vermeyi hedefleyen bu projenin bir parçası olmaya can-ı gönülden davet ediyoruz!

 

Yazısı için konuk yazarımız Yasemen Aktaş‘a teşekkür ederiz!

 

Yazar Hakkında

Konuk yazarlardan ilham, fırsat ve yeni fikirlerle dolu paylaşımlar!

İlgili Yazılar

Yorum Yazın