Pazarlama alanı hakkında herkesin bir fikri mutlaka vardır. Sonuçta televizyon izliyoruz, sosyal medyayı kullanıyoruz. Ve hatta pazarlama hayatımıza o kadar iyi adaptasyon sağlamış ki bazen hiç fark etmeden kendimizi bir kampanyanın içerisinde buluyoruz. Bugün 3 farklı gözün pazarlamayı nasıl gördüğünü gösteren bir röportajımı sizinle paylaşmak istiyorum. Bu üç  kişi de farklı yaşlarda, farklı eğitim durumlarına ve pazarlama ile farklı uzaklıklara sahipler. İlk önce katılımcıları tanıyalım;
Nil Şenver: 27 yaşında. Pazarlama ile tanışmamı ve ilgimi ortaya çıkaran kişi kendisi. Eski P&G Türkiye ve Kafkaslar Pazarlama Müdürü. Bunların dışında Etik Liderlik Akademesi’nde konuşmacı.
Kamuran Anlı: 71 yaşında. Sosyal medya sitelerini kullanmıyor ancak günde 5-6 saat televizyon izliyor. Emekli fakat full time anneannelik yapıyor.
Mehmet Emre Topal: 19 yaşında. Uludağ Üniversitesinde makine mühendisliği okuyor. Sosyal medyayı aktif kullanıyor. Sosyal medyaya olan ilgisini “her gün mutlaka beğeni yapıyorum” olarak özetliyor. Pazarlamaya bir ilgisi yok.

1) Size göre pazarlama nedir?
Nil Şenver: Pazarlama belli bir kar veya amaç karşılığında hedef tüketici kitlesinin ihtiyaçlarını karşılayan bir değer keşfetme, yaratma ve sunma sanatı ve bilimidir.
Kamuran Anlı: Bir ürünü tanıtmak. O ürünü insanlara ulaştırmak ve insanların o ürünü daha çok almasını sağlamak.
Mehmet Emre Topal: Pazarlama, bir ürünün satışının gerçekleştirebilmesi için onun size uygun bir değerden alıcının karşısına süsleye püsleye çıkarılmasıdır.

2) Pazarlama gerekli midir?
NŞ:Evet pazarlama iş hayatının her alanında gereken bir sanattır. Bununla birlikte doğru ve etik değerlere uygun yapıldığında toplumu geliştirmek için kullanılan bir bilimdir. Çünkü pazarlama doğru yapılırsa kişilere ürünler hakkında bilgi vererek onları eğitir ve bu bilgi sayesinde onların seçim özgürlüklüklerini arttırır, rekabetin var olmasını sağlayarak serbest ekonomiyi destekler. Özetle toplumun geliştirilmesinde doğru yapılan bir pazarlama büyük bir rol oynadığı için pazarlama gerekli bir bilim dalıdır.
KA: Tabii ki gerekli. Alacağın ürünü tanıman, öğrenmen gerekiyor. Bu yüzden de birinin sana ürünü anlatması gerekiyor. O ürün fiyatını mutlaka öğrenmen lazım ve ürünün kullanımı hakkında bilgin olmadan ürünü kullanman çok zor. Pazarlama seni bu konuda yönlendiriyor.
MET: Gereklidir çünkü pazarlama yapmadan, o ürünü nasıl sunacağını bilmeden elindeki altını bile kimseye satamazsın. Kim sade bir parlayan taş parçasını ister ki? Onun yüzük, küpe olmuş hali dururken.

3) Sizce hangi ürünler pazarlanır? Yalnızca somut mu olmalıdır?
NŞ:Pazarlama hem somut hem soyut tüm ürünler için yapılabilir. Aslında günlük hayatımızda daha çok somut pazarlama örnekleri dikkatimizi çekiyor fakat dikkatli düşünürsek aslında soyut ürünlerinde aynı sıklıkta pazarlandığını görebiliriz. Çok basit bir örnek olarak insanlar günlük iş hayatında, okullarında hatta arkadaş çevrelerinde kendi kişiliklerini, duruşlarını veya fikirlerini başkalarına anlatır veya kabul ettirmeye çalışırlar ve bunu yaparken aslında farkında olmadan bir çeşit pazarlama yaparlar. Bazen somut ürünler için yapılan pazarlama kampanyalarında bile aslında soyut fikirlerin satıldığını görürürüz. Mesela Nike markasını örnek alalım. Reklamlarında çok nadir olarak ürün özelliklerinden bahsedeler, hatta bizim spor ayakkabımız çok kaliteli, çok hafif şöyle güzel böyle güzel dedikleri reklamlar yok denecek kadar azdır. Bunun yerine reklamlarında aslında soyut bir ideal satarlar: özgürlük, güçlü ve kararlı olmak gibi.
KA: Hayır, herşeyi pazarlayabilirsiniz. Örneğin online siteler üzerinden ya da tele alışveriş yoluyla alışveriş yapılıyor ancak ürün elinizde somut olarak bir ürün olmuyor (o sırada bahsettiğim ürünün elinde ulaştıktan sonraki halini kastettiğimi anlattım ve fikrini değiştirdi.) Elimizde somut olarak bir şeyi tutmamız tabikide lazım. Ürünü görmeden nasıl alasın ki?
MET: Hayır, günümüzde somut ürünlere de soyut anlamlar yüklemedikten sonra üstünde albeni yaratılmıyor. Soyut ürünlere örnek olarak; cennetten arsa alanlar, mutluluk, huzur gibi soyut kavramları satın alanlar var. Bu da sadece somut ürünlerin değil, soyutların da pekala pazarlanabildiğini gösterir bize.

4) Sizi etkileyen pazarlama kampanyaları var mı?
NŞ:Aslında son yıllarda birçok güzel pazarlama kampanyaları yapıldı. Bunlardan birkaçını örnek vermek gerekirse: Oreo’nun digital kampanyalarını güncel nitelik taşıdığı için başarılı buluyorum. (buradan izleyebilirsiniz)
Under Armour’un ürünlere vurgu yapılmadan soyut düşüncelerin pazarlaması üstünden ürünlere gönderme yapan kampanyaları. (buradan izleyebilirsiniz)

Son olarak uzun seneler aynı kampanya öğelerini tutarlıklıkla sıkmadan kullanmayı başarabilmiş Budweiser kampanyalarının başarılı olduğunu düşünüyorum (buradan izleyebilirsiniz)

KA: Özellikle Arçelik, Beko gibi beyaz eşya firmalarının tanıtımları, garanti konusundaki bilgilendirmeleri çok hoşuma gidiyor. Ürünün reklam filmde ürün hakkında gerekli bütün bilgileri veriyorlar. Biz de bu yüzden uzun yıllardır o markaları tercih ediyoruz. Bir de attıkları indirim mesajları çok doğru etki yaratıyor.

ET: Olmaz olur mu? Beni bir numaralı etkileyen pazarlama kampanyasına örnek gopro markası. Facebookta, instagramda sürekli reklamları karşıma çıkıyor ve etkilenmemek elde değil. Başka bir örnekte sosyal medya siteleri üzerinde satışa sunulan sevgiliye yönelik ürünler. Pazarlama stratejileri sayesinde 5 lira değerindeki tshirtleri 60-70 tl ye insanlara sunuyorlar ve evet ben de o pazarlama stratejisine atlayan balıklardan biriyim.

Cevaplayan bütün katılımcılara çok teşekkür ediyorum.
Pazarlamanın insan hayatındaki konumlandırılmasını yorumlama kısmını size bırakıyorum.

Yazar Hakkında

Neslihan 9 Ağustos 1996 tarihinde doğmuştur. Istanbul Kültür Üniversitesinde Uluslararası Ticaret okumaktadır. Aynı zamanda okulunun Women in Business Kulübü'nün yönetim kurulunda yer almaktadır. Kulübün blogunda yazmaya başladıktan sonra yazmayı sevdiğini farketmiş ve bu konuda kendini geliştirmeye çalışmıştır. En büyük hobilerinden biri sinema makyajıdır. Ileri de mesleğinin yanı sıra bu alanda da kariyer yapmayı planlamaktadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın