Herkese merhaba,

Güzel geçen hafta sonumu daha da güzel ve öğretici geçirmek için “CampusWIN Graduates ; Begüm Karacı” etkinliğine katıldım. Etkinlik adından da anlaşıldığı gibi Begüm, TurkishWIN ailesinin mezun olan bir üyesi.  Begüm, Robert Koleji ile başladığı eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü ile tamamlamış. Üniversitede kendini geliştirmek adına okulundaki topluluklarda görev ve sorumluluklar almış. Eğitimi sırasında yaz tatillerinde de boş durmayıp birçok staj yapmış. Ayrıca, Erasmus programına başvurup bir dönem Magdeburg’da okuma imkanı bulmuş. Bölümünde yapması gereken zorunlu stajları bitirdikten sonra  yaptığı gönülllü stajlarla kendini geliştirme imkanı bulmuş. Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirdikten sonra McKinsey&Company’de işe başlamış. Yaklaşık 1.5 yıldır bu firmada Business Analyst olarak görev alıyor.

Etkinlikte, günümüzde yaygınlaşan Case Interview tekniğinin öneminden bahseden Begüm, başından geçen vaka analizleri hakkında çeşitli ipuçları verdi. Problem çözme odaklı olan bu teknik, 7 adet aşama ile çözüm buluyor. Bu aşamalar;

  • Problemi tanımlama: Case Interview esnasında problemi anlamak oldukça önemli! Karşınızdakinin sorduğu problemi tekrar edip, teyit ettirin. Bu sayede mülakatınıza yanlış başlamadığınızı garantilemiş olursunuz.
  • Problemi yapılandırma: Kendinizi gösterebileceğiniz aşama! Buradaki en önemli ipucu “SESLİ DÜŞÜNME”. Problem hakkındaki yorumlarınızı sesli bir biçimde yaptığınızda karşınızdaki problem hakkındaki yorumlarınızı dinlerken, siz de çözüme ulaşmak için zaman kazanmış olacaksınız.
  • Sorunları öncelendirme: Bir önceki aşamada yaptığınız yorumlar sayesinde mülakatı gerçekleştirdiğiniz kişi ya da kişiler sizi yönlendirecektir. Onların yönlendirmeleri sayesinde sorunları önemlilik sırasına koyup, öncelendirebileceksiniz.
  • Analiz belirleme: Bu aşamanın olmazsa olmazı ise sorunlara uygun analizleri bir tablo halinde belirtmek. Bu sayede, sorunların hepsini açık bir şekilde gözlemlemiş olacaksınız.
  • Analizin uygulanması: Bir önceki aşamadaki tabloyu kullanarak, analizleri her sorunun altına yazmayı unutmayın!
  • Analiz sonuçlarının sentezlenmesi: Bu aşama oldukça kritik. Bu aşamada, problem için uyguladığınız analizin sizi çözüme ulaştıran sonuçlarını sergileyin.
  • Analiz sonuçlarına uygun çözümlerin üretilmesi: Son olarak, analiz ettiğiniz probleme uygun tavsiyelerde bulunup, bulduğunuz çözümü en iyi şekilde karşı tarafa aktarın.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra verdikleri problemi kolayca çözüp, analizi başarı ile sonuçlandırmış olacaksınız!

Sizler için faydalı olacağını düşündüğüm yazımı Begüm’ün verdiği değerli tavsiyeler ile bitirmek istiyorum.

“Stajlara başvururken asla üşenmeyin! Her başvurunuzu ayrı özenle yapın. Başvurduğunuz firmaları iyi tanıyın, onlar hakkında yeterli bilgiye sahip olun. Bir staj ya da iş başvurunuz kabul görmüş olsa bile başvurduğunuz diğer firmaların mülakatlarına gitmeye devam edin. Her mülakat size ayrı bir tecrübe ve bilgi katmış olacaktır.”

 

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın