Tango-La-Boca1

Şu an nerdesin ne yapıyorsun bilmiyorum ama hadi ortak bir yerlerde buluşalım. Kapat gözlerini Buenos Aires’e gidiyoruz! Tango yapan bir çift bize merhaba diyor ve birkaçı daha… Bandoneon sesleri eşliğinde dansın ruhunu hissettiğimiz sokaklarda geziniyoruz. Şimdi de yeni bir sahne açılıyor o da ne!Moulin Rouge filminde miyiz yoksa? Roxanne eşliğinde çiftin müthiş performasından gözlerimizi alamazken, tatam Scent of Woman’dayız. Al Pacino çoktan partnerini dansa kaldırmış orkestra Por Una Cabeza’yla büyülüyor bizi.

Hayatın rutinine ayak uydurmuş giderken bir yerlerde farklı ritimler bizi bekliyor olabilir mi acaba? Belki de o, dansın ritmidir. Vals, cha cha, jazz, tango, swing, bachata, jive, halk dansları… İzlediği bir dans şovu veya Scent of Woman, Take The Lead gibi filmlerin ardından dansın büyüsüne kapılıp kurslara yazılan insanlar duyarız. Örnek çok uzakta değil gibi.:) Bir ay gidip bırakanlardan olmadıysak ne mutlu.

Bunun yanısıra hayatını dansa adamış olanlardan, “Küçükken bale yaptım ben!” diyenlere kadar dansı deneyimlemeyen pek azdır aslında. En azından herkesin Müzeyyen Teyze’nin oğlunun düğününde halaya zorlanmışlığı vardır.

Kimileri için bir spordur dans,sanat olduğunu düşünenler de vardır, gereksiz kurallar bütününden   oluşan saçma hareketler olduğunu da.Bana göre bu düşünce farklılıkları dansını bulmuş ve bulamamış olanlardan dolayı çıkıyor.
Kendi benliğini, mesleğini, hayat amacını aramak gibi insan kendi dansına da hayatta yer vermeli! Dansı bir yaşam biçimi haline getirenlerin disipline girme, özgüven, ifade özgürlüğü karakterlerine işlemesi beklenen  güzel sonuçlar oluyor.Dahası, müzikle birlikte bedenin ve zihnin çalışması ruh halimizi pozitife çevirmede mükemmel etken. Herkesin yapmak isteyip yapamadığı şeyler vardır.Bazen, “Artık çok geç!” demek vazgeçmedeki temel bahanemiz olur. Ama bence “Dansına ve kendine bir şans ver!”

Not: Disiplini ve başlarken olan isteğini sürdürmediğin sürece devamı olmayacaktır ama eğer başlarsan değişecek olan hayatına şimdiden hoşgeldin!

P1020419

Yazar Hakkında

CampusWin Hayata dair

İlgili Yazılar

Yorum Yazın