Amnesty International yani Uluslararası Af Örgütü. Uluslararası Af Örgütü dünya üzerindeki insan hakları ihlallerinin engellenmesi hakların korunması ve haklara saygı duyulması ve dünya üzerindeki herkesin İnsanamnesty_1 Hakları Beyannamesi’ndeki standartlara erişebilmesi için uluslararası platformda tanınan küresel bir harekettir.Dünya üzerinde 80’den fazla ülkede ofisleri ve grupları var; 150′ den fazla ülkede 3 milyonu aşmış destekçisi bulunan bu grup; insan haklarına saygı gösterilmesi, insan hakları ihlallerinin engellenmesi ve bu hakların korunması için çabalayan insanların oluşturduğu uluslararası bir harekettir. Birçok meydanda Uluslararası Af Örgütü için çalışan birçok genç vardır. Sizin de onlarla karşılaştığınızı düşünüyorum eğer maddi bir destek olamayacaksanız bile diğer sivil toplum kuruluşlarının aksine yine de size toplum için neler yaptıklarını neler yapmak istediklerini anlatır ve sizin de bilinçlenmenizi sağlayabilirler. Bir gün sizi de durdururlarsa maddi destek olmak istemeseniz bile lütfen onları dinleyin, belki sizin de bakış açınızı değiştirebilir, size bilmediğiniz bir şey katabilir ya da toplumun ilgi duymadığınız bir alanına olan duyarlılığınızı artırabilirler.

Uluslararası Af Örgütü’nün birçok branşta kampanyaları bulunur. Bunlar; İfade ve Toplanma Özgürlüğü, “Benim Bedenim, Benim Haklarım”, İnanç Temelli Ayrımcılık, Mülteci Hakları, LGBTİ Hakları, Silah Ticareti Anlaşması, Barınma Hakkı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da İnsan Hakları, Ekonomik, Sosyal Kültürel Haklar ve İşçi Hakları’dır.

Benim değinmek istediğim ise ülkemizde de çok ses getirmiş olan Benim Bedenim, Benim Haklarım çalışması. Bu kampanya insanların güçlenerek, kendi bedenleri üzerindeki haklarını geri kazanmalarını sağlamayı amaçlıyor. Çoğu insan bu haklarından haberdar değil ve bireyin haberi olsa dahi birçok toplumda bu hakların kullanılmasına izin verilmiyor.

 

Birçok ülkede kadınlara ve LGBT bireylere karşı ayrımcılık ve zorbalık yapılmaktadır. Bu bireylerin cinsel sağlık hakları ve üreme hakları birçok kez ellerinden alınmıştır ve alınmaya devam etmektedir. Aynı zamanda bu haklar devlet, toplum, sağlık kurumları hatta ve hatta aileleri tarafından yönetiliyorlar. Benim Bedenim, Benim Haklarım kampanyasıyla bu hakların bireylere geri kazandırılması amacı taşıyor.amnesty_2

Geri kazandırmak için ise kampanya dâhilinde birçok etkinlik düzenlenmiştir. Birkaç örnek vermek gerekirse; “Arap Baharı’ndan sonra kadınların haklarına ne oldu? Avrupa’ya yaz geldi ama insan hakları tatile girmiyor”, “Kadına Yönelik Şiddeti Durdurun! Hemen Şimdi!” ve “Kadına Yönelik Şiddete Son” imza kampanyası gibi. Aynı zamanda birçok açıklama, belge ve rapor kamuoyuna sunulmuştur. Bunlar ise toplumsal bilinci artırmaya yöneliktir.

Eğer ilginizi çekti ise Uluslararası Af Örgütünü sosyal medyadan takip edebilir, onlar için siz de çalışabilirsiniz. Ve anlattıklarımı daha detaylı olarak web sitesinde bulabilirsiniz. Umarım yeni yılda bütün hedefleri gerçekleşir ve bize daha iyi bir dünya sunarlar.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Marmara Üniversite İşletme Enformatiği öğrencisi ve TurkishWIN kampüs lideri.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın