Sen Ben Yok, Biz Varız…

 

11 Nisan Ca2umartesi akşamı, Antakya Medeniyetler Korosu’nu İstanbul’daki protokol konserlerinde dinleme şerefine nail oldum. İsminden anlaşıldığı üzere koro Antakya’da kurulmuş 2007’de. O gün bu gündür sayısız performans sergilemiş, gazeteye ve dergiye haber olmuş. Antakya’yı, Türkiyemizi ve kültürümüzü insanlığa müziğin evrensel diliyle tanıtmak için başlayan hikayeleri benim gibi çok kimseleri büyülemiş olacak ki 2012 Nobel Barış Ödülü Adayı olmuşlar.

Koro Antakya’da yaşayan üç semavi dine ve çok farklı mezheplere mensup kalbi güzel insanlardan oluşuyor. Onlar, kültürel çeşitlilikleriyle övünüyorlar ve bunu korumamız gerektiğini Yunanca’dan Kürtçe’ye, Fransızca’dan Arapça’ya kadar farklı dillerde söyledikleri şarkılarla anlatıyorlar. Şarkılara kimi zaman bir modern dansçı, kimi zaman semazenler eşlik ediyor, kimi zaman ise koro ve orkestra susup kulaklarımızdaki tahtlarını kemençe eşliğinde horon tepenlere bırakıyor. Peki kültürler ve diller arasındaki gidiş gelişler bizi yoruyor mu? Aksine, evrenselliğinde ve içtenliğinde kendimizi bulduğumuz bu şarkıların aralarında Başkan ve Orkestra Şefi Yılmaz Özfırat’ın anlattığı fıkra ve anekdotlarla yüz kaslarımız gülerek egzersiz yapıyor. Kendisi gece boyu bizi farklı birliklere ince ince dokunan şakalarıyla güldürdüğü kadar “Bir duvar düşünün bir tarafı kiliseye bir tarafı camiye ait olsun. İşte bu bizde var, bunu biz korumalıyız.” sözleriyle düşündürüyor da. Diğer şehirlerde nerelerde çıkıyorlar bilmiyorum ama İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın bahçesinde Aya İrini’de sahne aldılar. Müziklerinin ruhu Sultanahmet’te bir kiliseninkiyle bütünleşince…

Anlatılmaz yaşanır” performanslarını bir yandan her yerde paylaşmak istiyorum, öte yandan ne kadar etkilendiğimin kelimelerle ifade edilemeyeceğini fark ediyorum. Siz en iyisi koronun turne tarihlerini kontrol edin ve bu deneyimi daha fazla geciktirmeyin!

a3

Yazar Hakkında

Galatasaray Lisesi'nden mezun olup Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü'nde okumaya başladım. Farklı kültürleri tanıyarak dünyayı gezmeyi tatillere sığdıramadım; lisenin bir yılını Kanada'da, geçtiğimiz yazları da İngiltere'de yaz okulunda ve Fransa'da stajda geçirdim. İlgiyle katıldığım etkinliklerin ve gezdiğim yerlerin yanı sıra kulağa küpe notlar da paylaşacağım sizlerle.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın