Pazarlama deyince aklınıza ne geliyor? Benim aklıma tam da yukarıda ki cümle geliyordu, ta ki geçtiğimiz günlerde bir pazarlama zirvesine katılana kadar. Biraz daha genişletmem gerekirse pazarlamacıların zaten üretilmiş bir malı anlatan, tanıtan ve almamız için ısrar eden insanlar olduklarını düşünüyordum.

Pazarlama-DünyasıMCT’nin açtığı kapıdan içeriye girdiğimde bu konuyla ilgili tüm fikirlerim değişti.
Bu kapı aralandığında içeriden sızan ışık bana pazarlamanın sihir gibi bir şey olduğunu kanıtladı. Tek bir oturumunda dahi sıkılmadığım bu zirve, bana pazarlama departmanı çalışanlarının ‘şirketin kahramanları’ olduklarını gösterdi. Çünkü elimizdeki mal ne kadar özellikli, ne kadar kaliteli olursa olsun eğer onu yeterince etkin anlatamazsak satışını sağlayamıyoruz. Bu konuda başarılı olmak için yeterli olan tek şey kabul edilmiş bir marka ismi değil. Nice kaliteli bildiğimiz markalar var ki muhteşem ürünlerini anlatma yetersizliğinden dolayı piyasadan çekmek zorunda kalmışlar. Zirve de bu konu ile ilgili çok keyifli videolar izlediğimi hatırlıyorum. Hepsi zihnimde yer etti hatta başarılı reklam tanıtım kampanyalarından çok başarısız olanlar kalıcı oldu. Çünkü açıkça elimizde ki gözle görülen kaliteyi bile tanıtamazsak nasıl kaybeden taraf olacağımızı gösteriyordu. Bu zirve hayatımda ki çok büyük bir hatayı düzeltti, bu yüzden müteşekkirim.

Pazarlama zeka, dikkat, anlayış ve fedakarlık bekleyen bir birim. Pazarlamayı ürünlerin dili olarak tanımlamak istiyorum. Bu hayal gücü geniş insanlar bizim hayatımızı kolaylaştıracak ürünleri bize etkin yollarla satmayı ifade eden insanlardır. MCT’ye bana bu deneyimi yaşattığın için teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

International Antalya University - Electric - Electronic Engineering

İlgili Yazılar

Yorum Yazın