İlginay Hanım’ın hikayesi TurkishWIN kadınlarının sıra dışılığını en iyi anlatanlardan biri. Yaklaşık 15 senesini özel sektörde; başarılı, profesyonel bir kariyer yaparak geçirmiş. Bu senelerin tamamında at binmek onun en büyük hobisiymiş ve içinde bir yerlerde bir gün atlarla çalışacağını biliyormuş. Yurtdışında, atlarla liderliği içeren bir şirket eğitimine gönderiliyor ve burada atlar, ona artık atlarla ilgili yapmak istediği işe girişebileceğini söylüyor. İşin bu kısmı fantastik kurguya kayıyor sanabilirsiniz, özellikle benim gibi atlarla daha önce bir deneyim yaşamadıysanız. Ama işin ilginç kısmı atların bu sözsüz iletişimi. Bu mesajdan sonra İlginay Hanım atlarla gelişim üzerine ciddi bir eğitim alıyor ve “Atla Gelişelim”i kuruyor.

Atla Gelişelim, özellikle iş hayatındaki profesyonellerin kendi liderlik yolculuklarını aydınlatmak adına, atlarla eğitim veren bir kuruluş. Eğitimde atlar bize yardımcı oluyor; çünkü insanlara göre çok özel ve üstün bir özellikleri var: Sezgiler. Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz; bir odada otururken odaya birinin girdiğini hiçbir duyumuzu kullanmadan hissedebiliriz. Atlarda ise bu durum bir ovada olan her şeyi sezmeye varacak seviyede yüksek. Atlarla insanların arasındaki bu farkın en çok vurguladığı şey ise insanların düşünen beyninine karşılık; atların düşünmeyen, tamamen sezgilerle haraket eden hayvanlar olması.

Bu yaşıma kadar sezgilerden bihaber olan ben, bu deneyimin tarifsiz olduğunu düşünüyorum. Eğitimde görevlerimden biri üç kişilik grubumla beraber güzel atımız Diamond’a doğru yürümekti. Fark ettiyseniz görev oldukça basit. Yürümek. Görevle, görev yerine gitmek arasında geçen iki milisaniyede benim aklımdan geçenler ise şöyleydi: “Biz burada kulübümüzün eğitimi için bulunuyoruz; acaba hangi yönden yürüsek tüm grup bizi görebilir? Önceki grupların hepsi ata yürüdüğünde at onlara doğru geldi; acaba bize doğru gelmesi için ne yapmalıyız? Acaba gelmezse ne yapacağız? Bu benim iyi bir lider olmadığımı mı gösterir?” Bu sonu gelmeyen ve hiçbir getirisi de olmayan kısır sorular aklımdan geçerken birden Diamond karşımda yerleri tepmeye başladı. Eğitim sırasında, daha önce görmediğimiz bir haraketti bu. İlginay Hanım derdimize yetişiti ve dedi ki: “Atlar ortamda bir belirsizlik, kararsızlık hissedince bunu yaparlar.” O saniye anladım ki; bu at benim yaptığımı yansıtarak anlatıyor. Lekesiz bir ayna. Ailem, arkadaşlarım; hayatımda yol bulmak için konuştuğum her kim varsa bana bunu bu kadar net söyleyemiyorlar. Ama bu at o gün, düşüncelerimi iki dakikada çözdü, daha üzücüsü gözümün içine bile bakmadı.

diamond

Öğretmenimiz dünyalar güzeli Diamond

 

Yaşadığımız bu deneyimle Diamond’un bana öğrettiğini kendi başıma yıllarca düşünüp bulamazdım. Çünkü öğrendiğim şey hayatımı bu kadar karmaşıklaştıran, benim kararsız hissetmeme neden olan şey düşüncelerim. Hayat, düşündüğümüzden daha basit. Bunu düşünen beyin, karmaşık görevlermiş gibi karşımıza sunuyor ve bu karmaşayı çözmek için düşünmeye devam ediyor. Nitekim görevimizi tekrarladığımızda, bu sefer tüm düşünceler ve karmaşadan uzak şekilde, Diamond yanımıza gelip hafifçe burnunu bize dokundurdu. Kendi dilinde “Hadi tamam, yine iyisiniz” dedi. Bu eğitimden aldığımız dersler sayısız. Paylaştıklarım, beni en çok etkileyenler:

-Liderlik belli kişilere bahşedilmiş bir özellik değildir. Kendine hükmedebilen kişi liderdir.
-Kararlı olmak her şey. Düşüncelerimizin netliği, hayatımızın netliğine eş değer.
-Grup ile takım arasındaki en büyük fark, amaç birliği. Bunun için de bireyler arasındaki güven ve iletişim çok önemli.

Sevgili İlginay Göbüt Göksel'e bizimle paylaştıkları ve eşsiz öğretmenliği için sonsuz teşekkürler!

Sevgili İlginay Göbüt Göksel’e bizimle paylaştıkları ve eşsiz öğretmenliği için sonsuz teşekkürler!

İlginay Hanım’ın önceki derslerinden paylaştığı hikayeler eşi benzeri bulunmayan, inanılmaz eğlenceli hikayeler; çünkü içlerinde öğrencisi olmuş; koca koca yöneticilerin, futbolcuların, oyuncuların gözü ego tanımaz atlarla imtihanları var. “Atla Gelişelim” hepimiz için eşsiz bir kişisel keşifti.  . Garantisini verebileceğim şey şu ki; bu eğitimi aldıktan sonra ne kendinize ne de hayata bakışınız aynı olacak.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın