Interrail Nedir?

Interrail denince ilk akla gelen bir gezi turu olduğudur. Aslında Interrail, Avrupa demiryollarından rahatça faydalanmamızı sağlayan bir bilettir. Global Pass adı altında olan bu bilet, 30 ülkenin demiyolunu kullanma imkanı sunar. Global Pass bileti seyahat etmek istediğiniz süreye göre birkaç alternatifi bulunuyor.  Mesela 10:5 bileti, seçeceğiniz seyahat başlangıç tarihi dahil 10 gün içerisinde 5 gün sınırsız tren biniş hakkı sunar. Bu da demek oluyor ki bir gün içerisinde ücretsiz birden fazla şehir değiştirebilme imkanınız var. Bunun dışında 15 ve 22 gün sürekli seyahat bileti olanağı da sunuyor. Sehayat etmek istediğimiz gün sayısına göre bilet fiyatları da farklılık gösteriyor.

Interrail biletini almadan önce mutlaka, uçak biletimizi almalı ve  baslangıç noktamızı belirlemeliyiz. Çünkü Interrail bileti kendi ülkemizin demiyollarında maalesef geçerli değil.

3

Interrail biletini nereden alabilirim?

Interrail biletini ister kendi sayfası (interrail.eu), isterseniz  herhangi bir TCDD garından alabilirsiniz.

Rotamı Nasıl Belirlerim?

Interrail.eu sitesini ziyaret ettiğinizde “plan your trip” sekmesine tıklayıp, interrail biletinizin geçerli olduğu şehirleri görebilir, istediğiniz şekilde rotanızı belirleyebilirsiniz. 25 Nisan’da interrail turuna çıkmayı  planlıyorum. Rotamı şu şekilde belirledim: Lyon (başlangıç noktası), Brugge, Amsterdam, Prag, Münih  ve Lyon’a  dönüş. Birbirine yakın şehirleri seçerseniz daha az tren yolculuğu yapmış ve daha çok yer görmüş olursunuz. Uzun tren yolculuklarını seviyorsanız, rotanızı ona göre belirleyebilirsiniz.

Avrupa’da trenler:

Interrail bileti malesef her zaman trenlere ücretsiz binme hakkı tanımıyor. Bunu  telefonunuza “rail Planner” uygulamasını  indirip, gideceğiniz şehirlerde trenlere rezervasyon gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz. Özellikle Fransa trenleri her zaman rezervasyon yaptırmanızı istiyor. Rezervasyonu gerekli olan trenlerle sehayat etmek zorundaysanız, mutlaka en kısa süre içinde rezervasyonunuzu yapmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise Interrail  bileti kullanan yolcuların rezervasyon koltuk sayısının çok az olması. Bu yüzden özellikle yaz ayında bir interrail planlıyorsanız en az üç ay içinde rezervasyonunuzu yaptırmanızda fayda var. Rezervasyonları interrail.eu üzerinden ya da bir tren garından yaptırabilirsiniz.

 Interrail Bileti nasıl kullanılır? InterRail-pass-flexi

Fotoğrafta gördüğünüz 5:10 Globall Pass bileti. 17.11.2009 ile 26.11.2009 tarihleri arasnda geçerli olan bu bilette seyahatinizi
bilette yazan başlangiıç tarihinde başlatabilirsiniz. 1,2,3,4,5 olarak ayrılmış olan bölmelere, trene binmeden önce bulunduğunuz tarihi ve ayı yazmanız gerekmektedir. Bu bileti kullandığınız zaman sehayatinizin 5 günü geçmediğine emin olmalısınız.

Vize ve kalacak yer

Daha önceden söylediğim gibi, uçak bileti rezervasyonu, rota ve interrail bileti aldıktan sonra gerekli evrakları toplayıp, vizemizi almak için başvurabiliriz. Gideceğiniz şehirlerde, kalmak istediğimiz yerler için internet üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz. Hostel, ev ya da otelde kalabilirsiniz; bu sizin bütçenize göre değişebilir. Hostel veya otelde kalmak isterseniz; booking.com sitesinden rezervasyon yapabilirsiniz. Sehayatinizi ev kiralayarak geçirmek istiyorsanız airbnb.com tam size göre.

Bu yazıyı okuyup, interrail bileti almaya karar verenlere şimdiden iyi yolculuklar.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın