Dİkkat!
Bu bir başarı hikayesidir!

 

Yaklaşık bir sene önce TurkishWIN’le tanıştığımızda, bize bambaşka hayatlar gösteren birçok insanla daha tanışmış olduk. Birbirinden samimi kadınlar kendi ışıklarıyla çevrelerindeki kadınlara cesaret verip onları pozitif etkiliyordu. Onları dinlerken “Gerçekten bunu nasıl yapmış?” dediğimiz kadınlar oldukça fazlaydı. Katıldığımız TurkishWIN etkinlikleri, arkadaşlarımızın bize verdiği ilhamlar ve birbirimize olan inancımız ile birlikte okuldaki CampusWINner arkadaşlarım Çağla, Tuğçe ve Melis’le beraber kendi okulumuzda bir Women in Business Club (WIB) açmaya karar verdik. Kendi okullarında WIB açmış CampusWINner kız kardeşlerimiz de bize kendi tecrübelerini anlatarak bu konuda daha da cesaretlenmemizi sağladılar. :)

Bu kararla beraber yaklaşık bir sene önce kolları sıvadık. Dersini severek aldığım ve görüşlerine çok önem verdiğim Lütfiye Hoca’mın bize destekleriyle beraber gerekli her aşamaları tamamladık ve okulumuza başvuruda bulunduk. Büyük bir heyecanla sonucu beklerken, okul yetkilileri bizi görüşmeye çağırarak okul prosedürüne uymaması sebebiyle böyle bir kulüp açamayacaklarını söylediler. Başta inanamadık, kızdık, hatta “Nasıl olabilir?” diye tartışma bile yaşadık. Ancak çabalarımız sonuç vermedi. Çok büyük beklentiyle girdiğimiz bu işten hayal kırıklığıyla çıkmıştık. TurkishWIN ekibine bu durumu anlattığımızda “Siz elinizden geleni yaptınız.” cevabını verdiler. Bu bir nebze rahatlatsa da içten içe hedefimize ulaşamamak bizi oldukça üzmüştü.

Bu olayın üzerinden tam bir sene geçti. Bir akşam yemeğinde birden bire ortaya çıkan “Neden tekrar WIB kurmayı denemiyoruz?” cümlesi hepimize tekrar umut aşıladı. Şanslıydık, çünkü birbirimize sahiptik. Birbirimizi tekrar motive edip “Yapabiliriz’i” düşünmemiz çok uzun sürmedi. Hazırlıklar tekrar başladı. Artık ikinci başvurumuzu da yaparak okul yönetimini bunaltmaya hazırdık! :) Tekrar görüşmeye çağrıldığımızda bizleri karşılarında görmek onları oldukça şaşırtmıştı. Konsepti, yapmak istediklerimizi tekrar ve tekrar anlattık, orta yol bulmaya çalıştık. Artık WIB fikri okul yönetimi için de kulağa hoş gelmeye başlamıştı. Kampüsteki kadınlar ile ilham veren kadınları buluşturma, mezun olduktan sonra da devam edecek bir network ağı örme, iş ve sosyal hayat konusunda kadınları ve erkekleri kadınlar hakkında daha fazla bilgilendirme fikirlerimizi geliştirip onlara sunduğumuzda, sonunda “Evet.” cevabını alabilmiştik. Kulüp ismimiz –kadın- temalı olsa bile; kadınların sosyal, iş ve ekonomik durumları hakkında erkekleri de bilinçlendirmek istememiz okul yönetimini oldukça etkilemişti. Uzun süren uğraşlar, umutlar ve yeri geldiğinde yaşadığımız başarısızlıklardan sonra bu ‘Evet.’ kelimesinin bize yaşattığı mutluluğu inanın tarif edemem. :)

 

image3 (1)

 

Geçtiğimiz ay ilk tanışma toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantıya gelen kızları gördüğümüzde bu işe olan inancımız çok daha fazla arttı. Daha fazla kadına ve erkeğe ulaşabilmek ve daha fazla kadınla kadını buluşturup ilham almalarını sağlayabilmek en başından beri hedeflediğimiz en önemli noktaydı.

Şimdi bu süreçlere geriye dönüp baktığımda, takım çalışmasının, azmin, sabrın ve en çok da vazgeçmeden dosdoğru hareket etmenin önemini öğrendim. Hedefinize ulaşmak için karşınıza bir sürü engel çıkacak. Yeri geldiğinde sizi yıldıracak, “Belki artık olmuyordur!” dedirtecek.  İşte tam o anda pes ederseniz görebileceğiniz tek şey hedefinizin “uzaktan görünüşü” olur. Yaşadığınız başarısızlıklar karşısında, arkanızı dönmek yerine, nerede yanlış yaptığınızı bulur ve kendinize “Daha iyisini yapabilirim!” düşüncesini aşılarsanız ulaşılamayacak hedef yoktur! Ben, Çağla, Tuğçe ve Melis başı çok zor, sonu ise şeker mi şeker bir süreçten geçtik. Birbirimizi motive etmemiz ve inancımız bir WIB kulübünün kurulmasında etken oldu. :) Artık bir şeyi çok daha iyi biliyoruz;

“Azmin ve çabanın elinden hiçbir sorun kurtulamaz.

Yazar Hakkında

Fatih Üniversitesi-Psikoloji, İstanbul Üniversitesi-Sosyoloji

İlgili Yazılar

2 Responses

Yorum Yazın