Balkanların en küçük, en genç ve en mutlu ülkesini ziyaret ettiniz mi? Evet, Kosova’dan bahsediyorum. Bağımsızlığını daha 2008 yılında ilan eden Kosova, 109 ülke tarafından tanınmakta. 1389-1913 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalan , hala Osmanlı’nın izlerini yaşatan bir ülke.
Birçok etnik grubun eski tarihten bu yana yaşadığı bir ülke olan Kosova’da şu an Arnavutlar, Türkler, Sırplar, Boşnaklar, Romlar, Goranlar, Torbeşler, Aşkaliler yaşamaktadır. Resmi dili Arnavutça ve Sırpça olan ülkede, bazı kesimlerde Arnavutça ve Sırpça’nın yanında Türkçe ve Boşnakça resmi dil olarak kabul edilmektedir. Buraya geldiğinizde Türkçe konuşursanız etrafınızdaki insanlar sizi anlayabilir. Ülke içinde konuşulan Türkçe, İstanbul Türkçesi’nden farklı olup, Türkiye’de Lazca’ya benzetilmekte. Küçük bir ülke olmasına rağmen konuşulan Türkçe ağzı şehirden şehire değişiyor. Başkent Priştine’de “geliyorum” demek istediğimizde “colim” kelimesi kullanılırken, Türkler’in çoğunlukta yaşadığı şehir olan Prizren’de “celim” kullanılıyor. Kosova Türkçesi’nde “yürek” mide anlamına geliyor. Yıllar önce bir arkadaşıma karnım ağrıyor demek isteyip, yüreğim ağrıyor deyip yanlış anlaşıldığım çok olmuştur. Türkiye’de Kosova Türkçesinin neden Lazca’ya benzetildiğini açıklarsam, “g” harflerini “c” harflerine dönüştürüp konuşmamızdan kaynaklanıyor olabilir. Gördüm, bizde cürdüm, gittim bizde cittım vs. Lazlar’la ortak yanlarımızdan biri de haçan kelimesini kullanmamız. Biz, Kosova Türkler’i “haçan” kelimesini “ne vakit, ne zaman” olarak kullanıyoruz, sanırım Lazlar da öyle…
Çok zor yıllar atlatan Kosova’da insanlar son birkaç yıldır kendi kimliklerini istedikleri gibi yaşayabiliyor. Türkler, Boşnak, Goran gibi azınlıklar etnik kökenlerini özgürce belirtebiliyor. Kosova’da cami ile kiliseyi aynı bahçede görmeniz hiç şaşırtıcı bir durum değil. Herkes birbirinin dinine saygı gösteriyor. Ülke nüfusunun %90’ının Müslüman olması diğer dinlere duyulan saygıyı azaltmıyor. Örneğin farklı etnik gruplardan arkadaşlarınız oluyor ve kültürlerinizi beraber yaşıyorsunuz. Bunu da Osmanlılar’dan bize kalan bir gelenek olarak adlandırıyorum.
Bu şirin ülkede neler var derseniz, hayatın başkent Priştine’de olduğunu söyleyebilirim. Kosova’nın en iyi üniversitelerinin Priştine’de bulunmasıyla gece hayatı çok renkli bir şehir. Genellikle canlı müziği olan barlar bulunuyor ve hepsinde İngilizce müzik çalıyor. Kosovalıların iyi bir müzik zevki olduğunu söyleyebilirim. Cuma geceleri sokakları, barları, clubları tıklım tıklım olan Priştine’de hayat hafta sonuna girerken güzel. Barlarda yaşlı insanların deli gibi dans ettiğini görebilirsiniz. Bu Kosovalılar için gayet normal.

hayat-baskent-pristinede-baska-guzel-listelist

Başkent Priştine

 

Hayat Kosova’nın diğer şehirlerinde de güzel. Yaz aylarında Prizren kentinde DokuFest adlı bir film ve belgesel festivali düzenleniyor. Balkanlar’ın en prestijli festivallerinden biri olan DokuFest’te açık havada film izlemeniz mümkün. Diğer ülkelerden gelen yüzlerce insan şehrin belirli noktalarına çadırlar kuruyor; film sonrası düzenlenen konserler ve partiler bu festivali farklı kılıyor.

yazin-tadi-dokufest-listelist

 

DokuFest’ten bir kare
Kosovalılar kış mevsiminde de Brezovica (Brezovitsa) Milli Parkı’nda kayak yapıyor. Hafta sonları tıklım tıklım olan Brezovica’da birçok otel bulunuyor.  Buraya yolunuz düşerse pizza yemeden geçmeyin derim. Brezovica’da yediğim pizzaları hiçbir şeye değişmem.

kayak-ve-snowboard-icin-bir-numarali-adres-brezovitsa-brezovica-listelist

Brezovica Milli Parkı

Yemek kültürüne gelince, Kosova köfte ve börekleriyle meşhur. Fliya adında Arnavutlar’a özgü olan bir börek çesidinden bahsetmeden geçemeyeceğim. Aslında tam da börek olmayan Fliya, sıvı olarak hazırlanan bir karışımın büyük bir tepsiye konması ve üstüne sac kapatılması ile yapılır. Tadı kesinlikle mükemmel!

boreklerin-boregi-fliya-listelist

Fliya

Kosova’da dünyaca ünlü fastfood firmaları bulunmuyor.  Pleskavica (pleskavitsa) adını verdiğimiz yemek, hamburgere benziyor, tanesi sadece 3 lira  ve gerçekten doyurucu.

bir-balkan-klasigi-pleskavitsa-listelist

Pleskavica

 

Kosova’da kahve kültürü çok önemli bir yer taşıyor. Macchiato İtalya’da bulunmuş olabilir ama Kosova macchiatoda çok iddialı. Bir kahve alıp istediğimiz kadar kafede oturabilirsiniz. Bir macchiatonun fiyatı boyutuna göre 1.50 ile 3 lira  arasında değişiyor. Ucuz olması insanların dışarıya çıkmasını ve saatlerce arkadaşlarıyla, ailesiyle vakit geçirmesini sağlıyor.

Kosova’nın kültürü ve tarihi dışında konumu da önemli bir yer kapsıyor. Kosova’nın komşusu olan Makedonya’ya ulaşım sadece 2 saat sürüyor. İnsanlar günübirlik Makedonya’ya, Arnavutluk’a gidebiliyor. Yazın da Arnavutluk veya Karadağ sahillerine gidiyorlar.

Kosova’yı daha yakından tanımak istiyorsanız tanıtım filmine bir göz atın derim.

http://www.youtube.com/watch?v=dQRGHAdQjR0

Bu küçük; ama mutlu ülke keşfedilmeyi bekliyor!

 

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın