Son zamanlarda Cv’lerin yerini yavaş yavaş portfolyolar almaya başladı. Peki biz portfolyomuzu nasıl hazırlayabiliriz? derseniz bir kaç başlık altında sizler için hazırladık. Başvurulara giderken yanınızdan ayırmayın.

Son zamanlarda çok sık duyduğum bir istek olan portfolyo sanırım CV’lerin pabucunu dama atmak üzere. En son BinYaprak canlı yayını konuğu Fütüristler Derneği Başkanı Eray Yüksek’e uzatılan CV’nin ardından Eray Bey’in bir portfolyo istemesiyle dedim bu konuyu iyice bir araştırmak lazım. Bakalım neler bulmuşum.

Kariyerimizden de önemli olan şey işimizi çekici, profesyonel, erişebilir ve en iyi şekilde sunmamız gerekir. Biraz uzun yazı olabilir. Ama adım adım yazıp yardımcı olabilecek bir yazı olmasını isterim.

 

Ne yapmamız gerekiyor kısaca madde madde yazıyorum. Tabi bu kadarla kalmıyor, daha çok detaylı anlatan siteler vs mevcut. Hatta nasıl yapılacağına dair size yardımcı olacak web siteleri de. Onları da yazının en altında link vereceğim.

Düşünce özgürlüğünü işinle bütünleştir.

Portföy tasarımına dâhil edilmiş kaç tane örnek verebilir misiniz? Bu hileli bir soru, fakat bu soruya yönelirsen fiziksel alanda yaklaşık 20 sayfalık ve Inter aktif alan içinde de yaklaşık 30 sayfalık klasör ile karşılaşırsınız. Uygulamalarınızda da işinizle birlikte sık aralıklarla sağlıklı görüntü gösterebiliyor olmanız gerekmekte. Bu yüzden, birçok örneği seçerek tek bir projede ayrı ayrı görüntüler oluşturduğunuza emin olmalısınız.

İşiniz için kaynak sağlamak

Ressamlar ve tasarımcılar sadece kendi sanatları için değil, aynı zamanda yaratıcı ve açık bir şekilde yorumlayabilmek için de çalışırlar. Eğer sanatını kaynağının dışında sağlıyorsanız bunu yargılamak mümkündür. Nasıl ve neden yaptığın hakkında konuşurken,  notlarınızın ve ek açıklamalarınızın olduğundan emin olun. Her portföy tasarımı için, ne gibi sorular sorulabileceğini açık bir şekilde örneklendirip nasıl başarılı olarak tamamlayacağınızı gösterin.

Olayları çalışmalarınla bütünleştir

Portföy tasarımlarınızı sadece basit bir sanat tasarımı olarak düşünmeyin. Yeteneğiniz ile nasıl profesyönelleştiğini göstermek için, çalışmalarla ve önerilerle uzun bir proje yoluna gidin. Daha önce ki müşteri ve ya çalışanların tavsiyelerine danışıp, o bilgileri projelerinizde uygulayın.

Tüm deneyimlerini göster

Sadece resimde veya yazı konusunda mı iyisiniz? Tabi ki de değil, sadece bütçeleri ve teslim süresini anlayan, güvenilir bir iletişimci olmak dışında aynı zamanda toplantılar ve güncellemelerde de iyi olmak önemlidir. Bunların hepsi profesyonellik isteyen farklı alanlar. Portföy tasarımını vitrine çıkartmak, hatta sadece dipnotları basitçe listelemek için bile dikkatli yaptığına emin ol.

Kendini tanıt

Diğer yeteneklerinizin neler olabileceği hakkında düşününün. Mesela, yetenekli bir fotoğrafçısınızdır veya yetenekli kodlamalar yapabilen biri. Neden web sayfanı o örnekler ile tamamlamıyorsun. Bunların hepsi tasarımlarında önemli ve yaratıcı birer adım.

Sade ve Şık Portfolyo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sırayla bir kaç ipucu da varmış onları da sizinle paylaşıyorum.

  • Önceliğinizi bitmiş ve en kaliteli çalışmalarınıza ayırın, bu bitmemiş çalışmalarınıza da yer veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor elbette.
  • Portfolyonuza seçtiğiniz eserleri 20 civarında tutmaya özen gösterin, pek çok kişi portfolyosuna seçeceği çalışmalar konusunda tereddüt yaşar, bu konuda arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.
  • Bir tema belirleyin, çalışmalarınızı bu tema/stil ile sunun. Seçtiğiniz tema çalışma alanınızla ilgili olursa daha iyi olur.
  •  Portfolyonuzu hem somut hem de bilgisayar ortamında hazırlayın, çalışmanızın her iki versiyonu da bulunsun. İnternet üzerinde portfolyo hazırlamanıza imkan tanıyan pek çok ücretli/ücretsiz web sitesi var, bunları değerlendirebilirsiniz.
  • Çalışmalarınızda imla hatası bulunmamasına dikkat edin, bu da dikkate alınmanız açısından oldukça önemlidir, gerekirse bu konuda yardım alın.
  • Portfolyo tasarımınızı sade tutmaya gayret edin, göz yoracak dikkat dağıtacak ögelerden kaçının.
  • Aldığınız ödüller varsa ekleyin.
  • Portfolyonuzu güncel tutun, zaman zaman üzerinde değişiklikler yapın. İş başvurusuna “eski” bir portfolyo ile gitmeyin.

Eğer portfolyo hazırlamak için sitelere başvurmak isterseniz bazı web site linklerini sizinler paylaşıyorum. Linke buradan ulaşabilirsiniz.

Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bu konuda  nette bir çok kaynak bulabilirsiniz. Ben hem haber vermek hem de aklınızda az da olsa bir şeyler şekillensin diye yazmak istedim.

Yazar Hakkında

Nazlı Gündoğdu

Ankara Üniversitesin'de okuyan laboratuvarda deneyleriyle başı dertte kimya bölümü öğrencisiyim. Bilim konferansları ve bilimsel kitaplar vazgeçilmez tutkumdur. Tiyatro aşığı, kahvenin bol köpüklüsü insanın güler yüzlüsü diyen biriyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın