Curriculum Vitae (CV): Yaşam yolu, hayat hikayesi. Curriculum; çember -bazı kaynaklarda ağaç dalları- ve vitae; hayat anlamına gelen iki kelimenin birleşmesinden oluşmuş, şu anda evrensel olarak özgeçmiş anlamına gelen latin kökenli kelime.

Kısacası yaşam boyu edindiğimiz deneyimler, tecrübeler ve kendimize kattığımız hemen her şeyi kapsayan bir sözcük. Güncel anlamı ise profesyonel gelişim öykümüz aslında. Ben buralarda okudum, şuralarda staj yaptım, bu sertifikaları aldım, bu dilleri öğrendim, bu insanlarla çalıştım vb. demenin kısa yolu.

Farketmişsinizdir, kullanılan güncel anlamı ciddi anlamda kısıtlanmış, çerçevesi daraltılmış, dolayısıyla anlam kaybına uğramış bir sözcük. CV’nizde yazan bilgilere göre sizinle çalışılmaya karar verilir ya da reddedilirsiniz. Bir işe uygunluğunuz öncelikle CV’nize bakılarak değerlendirilir. Bu pek de doğru gelmiyor bana.

Mesela orada x sınavından aldığınız bir puan var. Bu puanı alabilmenin bir hikayesi var aslında; uykusuz geceler, hedef odaklı görüşmeler, belki de yalnız kalmalar var. Bu puanı alabilmek için ayırdığınız zamanda reddettiğiniz, “hayır” dediğiniz birileri, bir şeyler var. Ya da bir okula kabul almanın bir hikayesi var, staj yeri ayarlamanın, farklı yetenekler kazanmanın…  Bir puandır/stajdır/okuldur deyip geçmeyin, ah onların bir dili olsa da konuşsa!

Benim bir hikayem var demek istiyorum insanlara, hey beni dinleyin benim bir hikayem var ve ancak benim hayat öyküm bağlamında beni değerlendirebilirsiniz! 

Modern dünyada rekabet hepimizin hissettiği bir olgu ve bundan kaçamıyoruz kabul ediyorum. Fakat değerlendirilme süreci neden bu kadar yavan? İşe alımlarda uygulanan bir sürü test, görüşme, mülakat teknikleri var. Bu kadar iyi yapılandırılmış bir süreçten geçen adayın doğru kişi olduğunu düşünüyoruz tabii ki. Fakat yapılan çok büyük bir hata var, bu adayı işe başvuran diğer adaylarla karşılaştırıyoruz. Oysa ben kişinin ancak kendi geçmişi ile rekabet ettiğine inanırım. Kendi şartlarında, aile ve toplum koşullarında, maddi yeterlikleri kapsamında o kişi ne yapmış? Başlangıç noktası ile vardığı nokta arasındaki uzaklık ne kadar? Koşullarını gerçekten aşmış mı? Kendini ne kadar zorlamış?

Bu tartışmalarla alakalı çok güzel bir yazı okumuştum. “Amerikan Başkanı Donald Trump gerçekten başarılı bir iş adamı mı?” konusu tartışılıyordu. Evet çok büyük bir serveti yönetiyor, neredeyse her alanda yatırımı var ve hisseleri hala çok değerli. Peki bu iyi bir yönetimin varlığına mı işaret eder? Ya da bu tek başına Donald Trump’ı başarılı kabul etmemize yeter mi? Sahip olduğu bu servet zaten ailesinden ona kalıyor ve o iş dünyasının içinde yoğrularak büyüyor. Bu süreçte yeterince piştikten sonra yönetimi eline alıyor. Sonuç olarak onun yönetimi süresince şirketlerinin gelişimi incelendiğinde varolan mal varlığına ekstra bir şey katamadığını hatta hatalı yatırımlarla bir kaç kere büyük meblağların yitip gittiği bulunuyor. Gerçi tüm mal varlığını batırmamış olmasını da bir başarı olarak değerlendiriyoruz, bu şekilde de olabilirdi çünkü.

O zaman biz neye başarı diyeceğiz?

Bu noktada kendinizi gerçekten değerlendirmek istiyorsanız şunu sorun kendinize: “Bugünkü ben bundan 1 yıl önceki benden ne kadar farklı? Kendime ne kattım, neyi yapamazsın diyenlere rağmen başardım? Kendi şartlarımı ne kadar zorladım?”

Size birinin 100 lira birinin de 20 lira verdiğini düşünelim. 20 lira ne kadar da az durdu 100 liranın yanında değil mi? Tamı tamına 5 katı sonuçta.  Fakat minik bir detay var, 100 lira verenin milyon liraları, 20 lira vereninse sadece 20 lirası var. Hangisi daha cömert? Hangisi daha çok fedakarlık yapmış sizin için?

Hayat adil değil arkadaşlar, kesin bilgi yayalım. Tamam hayat adil değil de bari değerlendirmeler adil olsun. Eşit demiyorum bakın dikkat edin. Eşit koşullarda yarışmadığımız bir yarışta atladığımız engellerin farkedilmesini istiyorum hepsi bu. Yarışmanın sonunda biriyle aynı noktada duruyorum belki, ama ben o noktaya gelebilmek için ya daha fazla engelden atladıysam? Ya o benden önce başladıysa? Ya o daha kısa koştuysa? Ya ben üzerimde fazladan yük varken koşmaya çalıştıysam? Kim daha başarılı?!

Neyse sakinim. :)

Daha adil bir dünya dileğiyle dostlarım, asla vazgeçmeyin ne olur!

Yazar Hakkında

Marmara University, Psychological Counseling & Guidance

İlgili Yazılar

Yorum Yazın