Türkiye’nin köylerinde doğan büyüyen kız çocuklarının kaderi az çok bellidir aslında. İmkansızlıklardan dolayı birçoğu eğitim göremez veya bir süre sonra istese bile eğitimine devam edemez. Ümmiye Koçak da bu imkansızlıklar içinde 1957 yılında Adana’nın Çelemli Köyünde doğan fakat her şeye rağmen hayallerini gerçekleştiren bir kadın.

v_661_1024x768-1024x768

Düşünün Adana’nın bir köyünde 60’lı yıllarda bir kız çocuğu, okuduğu ilk kitap Maksim Gorki’den Ana… Ümmiye Teyze, elde olmayan sebeplerden dolayı eğitimine devam edemese de içindeki öğrenme aşkından dolayı sürekli kitap okuyarak kendisini geliştirmiş. Yabancı yazarların kitaplarını okurken karakterlere Türkçe isimler takarak aklında tutmuş, yine de okumayı bırakmamış. Evlendikten sonra eşinin köyü olan Mersin’deki Arslanköy’e yerleşti ve 2001’de burada işte o hayatını değiştiren “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kurdu. Köydeki diğer kadınlarla birlikte burada oyunlar sergilemeye başladılar. Ümmiye Teyze bu sırada hem oyuncu, hem yönetmen oldu; yeri geldiğinde köydeki kadınların eşlerini ikna etti, yeri geldiğinde sergilediği oyunlarla tüm köye ders verdi; öğretmenleri oldu. İçindeki Afife Jale ruhu ve hiç bitmeyen azmi, çalışkanlığı Ümmiye Teyze’yi her gün biraz daha hayallerine yaklaştırdı.

245-350
Topluluk ilk kez Remzi Özçelik’in Taş Bademleri adlı oyununu daha sonra da topluluktaki kadınların kendi hikayelerinden oluşan “Kadının Feryadı” adlı oyunu sahneledi. Ümmiye Teyze, ilk kez “Hasret Çiçekleri” adlı oyununu 2006’da Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde sahneleyerek köyden çıktı ve herkesin dikkatini çekmeye başladı. Tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan “Yün Bebek” filmini yazıp yönetti ve 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası yapılan film, Ümmiye Koçak’ı Arslanköy’den çok uzaklara New York’a götürüp  orada Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazandırdı.

58 yaşında ve 3 çocuk annesi olan  Ümmiye Koçak bugüne kadar 11 tiyatros-e3f15b0b51ba4f56135be3f0b5c175e5baa5fee4 oyunu yazdı. Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 500 kez sahneye çıktı ve oyunları Türkiye’nin dört bir yanında 30 bine yakın seyirciyle buluştu. Şimdilerde hem Türkiye’de hem uluslararası platformda sesini duyuruyor. Sadece tiyatro alanındaki başarısıyla değil aynı zamanda sanatı bir araç olarak kullanıp verdiği sosyal mesajlarla da… Ümmiye Koçak, bir insanın, bir kadının ne şartlar altında olursa olsun kendini geliştirerek nerelere gelebileceğinin canlı bir örneği. Özellikle de Türk kadınının azminin ve eşsiz ruhunun bir kanıtı.

Yorum Yazın