Ülkenin ekonomik ve politik durumunun karışıklığı günlük hayatımızı etkiler hale geldi. Farkında olarak veya olmayarak motivasyonumuz, günlük rutinimiz, hayata bakış açımız gibi pek çok şey bulunduğumuz toplumsal bunalımdan nasibini alıyor. Bu moralsizliğin üzerine gelen son yılların en soğuk kışı bizi iyice ev kuşlarına dönüştürdü. Böyle karamsar dönemlerde her topluma ilaç olmuş sanattan yardım almayı unutmamalıyız. Sanatla iç içe olmak zihnimizi rahatlatıp ona nefes aldırıyor. Günlük hayatımıza sanatın çeşitli dallarını entegre etmek bu yüzden çok önemli. Vakit ayırıp bir sergi görmek, uyumadan önce kitap okumak, otururken bir şeyler karalamak veya arkadaşlarımızla konsere gitmek. Tüm bunlar zihnimizi ve ruhumuzu yenileyerek motivasyonumuzun yükselmesine neden oluyor. Özellikle bu soğuk kış günlerinde benim tercihim tiyatronun sıcak salonları ve götürdüğü bambaşka dünyalar.

Bu yüzden tiyatrodan keyif almanız için bu kış izleyebileceğiniz bir kaç güzel oyunu ve tiyatro topluluğunu sıraladım:

Şehir ve Devlet Tiyatroları

Ülkemizde tiyatro denince istikrarı ve azalan ilgiye karşı verdiği savaşla şehir ve devlet tiyatroları, övgüyü hakkediyor. Başarılı oyunları ve herkes tarafından karşılanabilecek bilet fiyatlarıyla sessiz sakince ilgili seyircilerini bekliyor. Yirmi bir şehirde bulunun devlet tiyatroları, pek çok şehire ve hatta Berlin gibi yurtdışındaki şehirlere de turneler düzenliyor. Siz de yakınınızda mutlaka bir şehir ve devlet tiyatro sahnesi/oyunu bulabilirsiniz. Ayrıca misafir ekip ve halk eğitim merkezleri gibi farklı grupların oyunlarına da sahnelerinde yer açıyorlar. İşte Şubat Programında oynanan oyunlardan bazıları:

1.Midas’ın Kulakları (Devlet Tiyatrosu)

2.Dördüncü Ay (DT)

3.Geç Kalanlar (İstanbul Şehir Tiyatrosu)

4.Oyun İçinde Oyun (İŞT)

5.On İki Öfkeli Adam (İŞT)

Alternatif olarak İstanbul’un yükselen sanat semti Kadıköy

Kadıköy’ün son yıllardaki popülerliği pek çok nedenle eski sakinlerini rahatsız ederken, hayatı boyunca Kadıköy’de yaşamış biri olarak memnun olduğum değişimlerden biri Kadıköy’ün zaten var olan sanatçı yapısının, bu popülerlikle gelişiyor olması. Yeni açılan atölyeler ve tiyatro sahneleriyle onlarca oyunu izleyebileceğiniz Kadıköy bu konuda keyifli bir alternatif sunuyor. Semtin en bilinen tiyatro toplulukları Oyun Atölyesi ve onun ekibinden ayrılarak doğmuş Moda Sahnesi. Şehir ve devlet tiyatrolarına göre daha pahalı bilet fiyatlarına rağmen gittiğinize değecek bir atmosfere ve oyun yelpazesine sahip bu tiyatrolar, kalabalık ekipleriyle aynı anda pek çok oyun sahneliyorlar. Bu oyunlardan bir kaçı:

6.Pencere (Oyun Atölyesi)

7.Aşk Delisi (Oyun Atölyesi)

8.Tehlikeli Oyunlar (Moda Sahnesi)

9.Hamlet (Moda Sahnesi)

İstanbul’da olmayanlar için de özel tiyatroların pek çok alternatifi mümkün. Bunlardan biri de gezici tiyatroları takip etmek. Özellikle birkaç sezondur devam eden oyunlar Türkiye’nin çeşitli yerlerinde sahne alıyorlar. Bu oyunların en güzel örneği; sekizinci yılında hala sahnelenmeye devam eden ve usta oyuncu Haldun Dormen’in başrolünü oynadığı;

10. Kibarlık Budalası.

Siz de kasvetli olaylara bir ara verip bu soğuk kış günlerinde mutlaka bir oyun izleyin ve tiyatronun sizi bambaşka dünyalara götürmesinin keyfini çıkarın!

İyi seyirler!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın