“Oyuncular değişim ajanlarıdır. Bir film, bir tiyatro oyunu veya bir kitap fark yaratabilir. Dünyayı değiştirebilir.” Alan Rickman

Alan Rickman Prof. Snape rolünden fazlasını bıraktı bizlere. O bir değişim ajanıydı. O bizi konfor alanımızdan dışarıya attı. Kendi sesimizle seslendi bizlere ve bize kim olduğumuzu hatırlattı. Bazı bedenler ölür ama isimleri hep yaşar. İsimleriyle yaşayan tüm değişim ajanlarına selam olsun.

Serin sulardan çıkıp sıcak kumlarda parmak uçlarımız yanana kadar yürüyüş yapmaları, sallanan sandalyemizde günbatımını izlemeyi, sıcacık yatağımızda alarmın çalmasını beklemeyi ve bütün muhteşem ihtimalleri bir kenara bırakıp, sınavların yükünü unutup; sizi değişim yolculuğuna davet ediyorum. Bu uzun bir yol, uyarmak istiyorum ve konfor alanından çıkmak pek kolay da olmayacak.

Bu yüzden sizler için küçük bir derleme yaptım. Şimdi arkanıza yaslanın ve değişim yolunun yol arkadaşlarıyla tanışmaya hazır olun. Çünkü bir kitap çok büyük farklar yaratabilir ve dünyayı değiştirebilir.

simyaci

1- Simyacı – Paulo Coelho

“Düşlerinin peşinden giden yürek kesinlikle acı çekmez. Çünkü araştırmanın her anı sonsuzluk ile karşılaşma anıdır.” Bir çok okuyucusu tarafından milat kabul edilen bu kitap size yüreğinizin sırlarını açacak. Mevlana’nın Mesnevi’sinde yer alan Bağdatlı bir adamın hikayesinden yola çıkarak kendi masal dünyasını yaratan Paulo Coelho bize aradığımız hazinenin sadece bizde olduğunu vurguluyor. “Hayal etmek herşey demektir.” demiş Einstein ve eklemiş: “Hayatın size getireceklerinin bir ön gösterimidir.” Hayal edin, hayalinizin peşinden gidin. Göreceksiniz ki hazineniz yüreğinizmiş. Ve arka kapağa eklenmiştir: “Endülüslü çoban Santiago’nun hikayesini okumak herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp, güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.” Herkes henüz uykudayken uyanıp düşlerinin peşinden gidebilenlerden olabilme umudu ile…

kucuk-prens

2- Küçük Prens

Bu kitabı ilk okuduğumda küçük bir çocuktum. Güzel bir masal kitabı diye düşünüp yıllarca beklemek üzere kapağını kapatıp kitaplığıma kaldırmıştım. Ta ki Kayıp Gül (Bu listeye eklemedim ama tüm bu kitaplarla benzer ağırlıkta bir roman.) kitabının kapağında “Simyacı, Küçük Prens ve Martı’yı sevenlerin…” diye başlayan bir övgü cümlesiyle karşılaşana kadar. Kitabı göz yaşları içinde bitirip kapağı kapatır kapatmaz bir kez daha Küçük Prens ile buluşmaya hazırlandım ve anladım ki bu kitap yüreğimize armağan edilmiş bir hazineymiş.

“Büyüklere masal kitabı” tadında olan Küçük Prens, büyüyüp de derinlerimizde kaybettiğimiz o eşsiz gizemi bize hatırlatıyor. Değerlerimizle, sevgimizle ve özgürlüğümüzle yeniden karşılaşıp kişisel bir sorgulama anı yaşatıyor. Ve belki de hayatınız boyunca ilk kez bu kadar derinden “Benim için eşsiz olanlar ne/kim?” sorusunu sormaya başlıyorsunuz. Eğer kendinizle tanışmaya hazırsanız Küçük Prens bu yolda eşsiz bir yol arkadaşı olacaktır.

bd7240578db42db35471a5dc2c741972-564x372

3- Beşinci Anlaşma – Don Miguel Ruiz

İçim parçalanırcasına seyrettiğim bir filmden bahsetmek istiyorum size: 8 Saniye. Siz hiç bir kitabı okurken yada bir filmi seyrederken böyle hissettiniz mi? Konusunu açıklamak istemiyorum, dilinize bir parmak bal çalıp kaçacağım. 8 Saniye’nin bana sunduğu başka bir armağandan bahsedeceğim size: Don Miguel Ruiz. Toltek spiritüalisti olan yazar en çok da Dört Anlaşma kitabıyla bilinmekte. Ve ben de size onun Beşinci Anlaşma kitabından bahsedeceğim. Tanıtımında, beş anlaşmayı uygulamanın sonucunda kendinizi tamamen olduğunuz gibi, başka herkesi de olduğu gibi kabul etmeyi öğreneceğinizi ve bunun ödülü olarak ise mutluluk ile özgürlüğü elde edeceğinizi belirtiyor. Beşinci Anlaşma size mutlu ve doyumlu bir hayata kavuşma bilgeliğini armağan ediyor.

İşte anlaşma maddelerimiz:

  1. Anlaşma: Kullandığınız Sözleri Özenle Seçin:
  2. Anlaşma  Hiç Bir Şeyi Kişisel Algılamayın
  3. Anlaşma: Varsayımda Bulunmayın
  4. Anlaşma: Daima Yapabildiğinin En İyisini Yap
  5. Anlaşma: Kuşkucu Ol Ama Dinlemeyi de Bil

4- Işığın Savaşçısının El Kitabı – Paulo Coelho

“Işığın savaşçısı kışkırtmalara kulak vererek zamanını boşa harcamaz; onun , gerçekleştirmesi gereken bir yazgısı vardır.” Bir savaştaysanız ve şayet savaşçı olduğunuza inanıyorsanız, en önemli müttefikiniz ile tanıştırayım sizi: Işığın Savaşçısının El Kitabı. Paulo Coelho bir kez daha dokunuyor yüreğimize ve bir kez daha cesaret kıvılcımını yakıyor. Hayallerimizi yaşamamız, hayatı kucaklamamız, yazgımızla yüzleşmemiz için, yaşıyor olmanın mucizesini arayanlar ve yenilgisini de kabullenenler için benzersiz bir çağrı. Baş ucunuzdan ayırmak istemeyeceğiniz bir kitap arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

mutluhayat_child_kite

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın