Gündem hepimizin malumu… Ancak biri ne zaman Moskova, Rusya ya da Putin dese; beynim beni tamamen gelişigüzel ve yakın zamanda gördüğü Moskova caddelerine atıyor. Cadde diyorum, çünkü onlara sokak demek benim için mümkün değil. Ancak şehirdeki her şey devasa yapılmasına rağmen evlerin içi minicik tasarlanmış. Başta bu tezatı algılayamasam da sonradan nedenini öğrendim. Komünist dönemden kalma olan evler küçük çünkü iki kişilik aileler için tasarlanmışlar. Rus halkı, günlük izlenimlerime göre, israf etmemek konusunda çok ısrarcılar ve onlar için israf edilecek şeylerin sonunda “zaman” geliyor. Keşke hepimiz bu konuda Ruslara biraz benzeyebilsek.

Peki Rusya’da ne görülür?

Klasik tarihi bir tur istemeseniz dahi şehirde bu turu yapmak zorunda kalıyorsunuz. Kilise gezmekten bu kadar keyif aldığım başka bir yer daha olmadı.  Kiliseler gerçekten çok güzel ve kesinlikle hepsini gezmenizi tavsiye ediyorum. Kızıl Meydan ise şu ana kadar gördüğüm meydanlar arasında en etkileyici olanı. Ekim ayında olmamıza rağmen Noel süsleri ciddi şekilde boy göstermeye başlamıştı. Gerçekten o ruha inandıkları da çok belli. Kesinlikle görülmesi gereken başka bir şey ise metro istasyonları. Metroda kaybolmamak imkansız -alışması kolay- ama bir kere de olsa kaybolacağınızı size garanti edebilirim. :)  Ayrıca yanlış metroya bindiğiniz için hiç paniğe kapılmanıza gerek yok çünkü siz durağı gezerken kesinlikle yeni bir ya da birkaç metro gelecektir. Dahası ulaşım İstanbul’a göre çok daha ucuz.

Şehirde gezilmesi başka bir yer ise Nazım Hikmet’in, Mayakovski’nin ve daha nicelerinin yattığı Novodeviçi Manastırı. Bu manastırın mezarlık kısmı ise kesinlikle görülmeli ve sadece uğrayıp çıkılmamalı çünkü birbirinden harika mezar taşları ile kendi içinizde kişiler için çok güzel hikayeler yazıp, yorum yapabiliyorsunuz. Kesin görmeniz gereken başka bir yer ise Kozmonot Müzesi ve çevresi. Gerçekten hayran kalacağınız bu yer, size Lenin ve Gagarin’in nasıl tanrısallaştırıldığını gösteriyor. Gerçekten etkilenmemek elde değil ayrıca çevresinde Sovyetler’den kalan ve şuan müze haline çevrilmiş olan uzay üstlerinin bulunduğu alanı gezerken kuşlara dikkat etmeyi unutmayın. Keyifle bahsedeceğim son yer Gorki Park. İnanılmaz boyutlara sahip bu parkın içine deniz olarak adlandırılan bir bölüm bile yapmışlar. Bu parkın içerisinde yürüyüş yapmaktan keyif alacağınıza dair hiç şüphem yok! :)

Değinmek istediğim son bir küçük nokta var. Moskova gerçekten dünyaya bakış açımı değiştirdi. Avrupa aşığı olan ben, Avrupa’ya olan hayranlığımın ciddi bir kısmını yitirdim ve dünyadaki başka yerlere olan ilgim arttı. Kesinlikle sınırlarınızı genişlettiğiniz an hayat size farklı şeyler sunmaya başlıyor. Bu noktadan hareketle, size söylemek istediğim tek şey sevdiğiniz şeyler yüzünden seçeneklerinizi kısıtlamayın. Belki size sunulan yeni seçenekleri halihazırda sevdiğiniz şeyden daha fazla ilgi duyabilirsiniz!

Hepinize sevgiler!

Yazar Hakkında

Marmara Üniversite İşletme Enformatiği öğrencisi ve TurkishWIN kampüs lideri.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın