Okul bitince sizce de her şey harika olmayacak mı? Bir kere en güzel noktası şu, kendi paranızı kendiniz kazanıyorsunuz! Vize yok, final hiç yok, quizmiş, projeymiş onlar da ne? Harika işlerimizde harika şeyler yapmayacak mıyız hepimiz?

Stories from a fresh graduate

Bir Mezundan Hikayeler

O durumda öyle değilmiş işte! Bir mezundan hikayelerin ilkine hoş geldiniz.

Öncelikle mezun olunca evet kendi paranızı kendiniz kazanıyorsunuz doğru, fakat yanında bütün sorumluluklarınız iki katı şeklinde sizi bekliyorlar ve sizin bu sorumlulukları fark etmeniz biraz zaman alıyor. Durum aynen soğuk suyun yavaş yavaş ısıtılması ve sizin anlamamanız gibi, birden yüzünüze çarpmıyor yani. Öğrencilik sıfatınızla birlikte bir çok şeye elveda diyorsunuz. Mesela hafta içi asla sabaha kadar oturmuyor, oturamıyorsunuz, çünkü ertesi sabah iş var ve işe yorgun, bitkin ve uykusuz gitmek hiç hoş bir hareket değil, artık stajyer de değilsiniz kimse size ah gençlik diye bakmıyor yani. Hem gün içinde işi yapamaz oluyorsunuz hem birlikte çalıştığınız insanlara saygısızlık hem de vücudunuza yazık. Sonrasında hasta olmak çok ciddi bir lüks. Örneğin sabah yatağınızdan kalktığınızda halsiz hissediyorsunuz, zaten o gün olan derste o kadar önemli değil, hop yatağa geri dönüyorsunuz ya, o durumda öyle olmuyor. Bir gün yatakta kalsanız geçecek olan hastalık, hafta sonuna kadar geçmiyor. Çünkü tam anlamıyla dinlenmek imkansız, o yüzden sadece pazartesi hasta olmamaya çalışıyorsunuz ki bütün hafta hasta gezmeyin.

Normalde arkadaş olmayacağınız, sosyal çevrenizde yer alamayacak insanlar yan masanızda oturuyorlar ve kaçınılmaz son ”merhaba işten arkadaşlar!”  Bu konuda genel olarak çok şanslı bir insan olduğum doğru ama herkes için böyle olmuyor. Tabi insanlar sizi de sevmeyebilir ama karşılıklı olarak kimsenin yapabileceği hiç bir şey yok. Gerçekten kötü tek yanı ise katlanmak zorunda olmanız, çünkü herkes işini yapıyor ve günün sonunda aslında karakteri için yapabileceğiniz hiç bir şey yok! Moralinizi yüksek tutmaya çalışın!

Son olarak ise kendi adıma söyleyeceğim, bazı insanların bazı pozisyonlara nasıl geldiğini asla anlayamayacaksınız. Mezun olduğunuz okul, bölüm, bildiğiniz diller, yaptığınız stajlar, aldığınız kişisel gelişim eğitimleri, okuduğunuz kitaplar, tanıdığınız insanlar ve daha bir çok şeyin  de anlamını sorgulayacaksınız belki. Çünkü o insanın o pozisyonda ne işi olduğunu anlayamayacaksınız, akıl yürüteceksiniz, zekasını anlamak için çeşitli sorular soracaksınız, kaçırdığınız ne olduğunu yakalamaya çalışacaksınız.  Demek ki iletişimi çok iyi düşüneceksiniz ama günün sonunda işiniz bittiğinde  aklınıza yine aynı soru gelecek ve şunu düşüneceksiniz ” umarım ilerde bende bu kadar şanslı olabilirim.” Tabi ki çalıştığınızın karşılığını alacaksınız fakat bazen kabul etmek gerekir, şans herkese gereklidir.

 

Yazar Hakkında

Marmara Üniversite İşletme Enformatiği öğrencisi ve TurkishWIN kampüs lideri.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın