mutlu-olmak

“Büyüyünce ne olacaksın?”
Bu soru büyük ihtimalle hepimize soruldu çocukluğumuzda. Kiminiz astronot ve doktor gibi büyük hayallerimizi gerçekleştirirken kimimiz de benim gibi büyüdükçe hayatın bazı zorluklarını gözünde iyice büyütüp daha az engeller olan bölümlere doğru usulca yöneldik. Evet belki mutluyuz şu anki bölümümüzden, ilerde yapmayı planladığımız işten. Peki ama ya bazı şeyleri kaçırdıysak? Ya biz farkına bile varmazken birikmişse keşkeler? Asıl sorunsa; ya birikmeye devam ederse? 
O zaman hazırlayın kalem kağıtları! Çünkü daha fazla keşkeye yer yok hayatımızda. Hiçbir şey için geç değil.

Öncelikle bugün için bir hedef belirleyelim kendimize. Öyle zor bir şey değil, basit bir hedef. Mesela benim gibi biraz (anneme göre bayağı) dağınık biriyseniz odanızı toplamak olabilir. Yada 10.000 adım gibi daha sportif bir hedef koyabilirsiniz kendinize. Sonra bu hafta için bir hedef seçelim. Vize haftasında iseniz hedef zaten belli ama eğer vizelerimiz bitmişse o zaman merak ettiğimiz ama hiç vakit ayıramadığımız bir konuyu araştıralım. Son olarak da aylık bir hedef belirleyelim. Bir dil öğrenmek için yeterli bir zaman değil tabi ki ama neden başlamak için yeterli olmasın. Bu şekilde önce günlük sonra haftalık, aylık,yıllık hedefler belirleyelim kendimize. Olabildiğince de on ikiden vuralım hedeflerimizi. Vuralım ki sağlam adımlarla ilerleyelim.

Dürüst olacağım, normalde öyle plan program ile yaşayan daha doğrusu yaşayabilen bir insan değilim. Ama her geçen yılda kendimi daha eksik hissediyorum. Film izlemeyi çok seviyorum ama yönetmenleri kim çok bilmiyorum. İşletme okuyorum ama gündemi çok takip etmiyorum. Bunun gibi daha bir çok eksiğimi sayabilirim. Hatta şu an yazarken bile kısa süreli bir depresyon hali yaşadım. Ama önemli olan da eksikliklerimizi görüp dur diyebilmemiz. Eksikliklerimizi, o zamanında gözümüzde büyüttüğümüz engeller gibi büyütmeyip tamamlayalım. Yavaş yavaş asıl hedefimize yani olmak istediğimiz biz’e ulaşana kadar pes etmeyelim. Kendimizi her gün geliştirelim ve her aynaya baktığımızda olmak istediğimiz yerde hayal edelim. Hayal edelim ki gerçek olsun. Gerçek olsun ki mutlu olalım. Hep mutlu olun mutlu kalın. :)

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın