Ankara kampüs liderleri olarak 19 Şubat 2015 tarihinde Vodafone İletişim ve Telekomünikasyon şirketinin Ankara ofisinde kamu satış kıdemli müdürü Sayın Ceyda Süer ile oldukça keyifli bir etkinlik geçirdik. Ankara liderleri için ilk kez gerçekleşen bu öğretici etkinlikte, Ceyda Hanım bizlere Vodafone ailesinden, kendi deneyimlerinden ve tavsiyelerinden bahsetti. Bu yazımda sizlerle 2 saat içinde konuştuklarımızı paylaşacağım.

Vodafone voice+data+telefone sözcüklerinin kısaltılışıyla oluşturulmuş. Türkiye’de faaliyetlerine Telsim’i satın alarak başlamış  ve İngiltere altyapılı bir telekomünikasyon şirketi. Etkinlikte Vodafone’dan yola çıkarak ‘consumerization IT’ ve önemi üzerine konuştuk. Consumerization IT günümüzde tüketicinin teknolojiyi kullanırken o teknoloji üzerinde tercih bildiriyor olması ve onu şekillendirebiliyor olması demek. Şöyle ki, eskiden sahip olunan bilgi sistemini kullanmak zorunda olan tüketici artık onun işlevini, basit veya karmaşıklığını belirleyebiliyor. Bu durum Vodafone gibi bilgi sistemleri alanındaki şirketleri ve onların faaliyetlerini etkiliyor. Bir bakıma artık bilgi sistemleri tüketim malzemesi haline geliyor. Ceyda Hanım bu gelişmelerin yanında bilişim sektöründeki iş hacminin çoğunluk kısmının bireysel müşteriden geldiğini yani bireyi anlamak ve sorununa çözüm üretmenin önemine değiniyor.

Vodafone’yi ve sektörü daha yakından tanıdıktan sonra Ceyda Hanım’ın üniversite yaşamından başlayan kariyer yolculuğu hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Ceyda Süer ODTÜ Elektrik Elektronik gibi teknik bir altyapıdan gelmesine karşın kariyerine satış ve pazarlama alanında yön verdiğini söylüyor. Bu değişime öğrencilik yıllarında TRT Ankara’da staj yaparken teknik kısma yakın olmayışını anlayıp HP’de satış departmanında staja başladıktan sonra karar verdiğini anlatıyor. Daha sonra sırasıyla NCR, Siemens, Microsoft şirketlerinde çeşitli pozisyonlarda rol aldıktan sonra yolculuğu şu anda bulunduğu Vodafone Ankara’ya uzanıyor.  NCR şirketinde ürün müdürlüğü deneyimi, Siemens’te Avrupa Birliği fonları araştırmaları, Microsoft’ta savunma sektörü üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. Ceyda Hanım bizlere yaptığı her görevde kendine kattıklarını paylaşırken “ Nerede çalışırsanız çalışın, çözümün parçası olmaya özen gösterin. Gördüğünüz sorundan şikayet etmek yerine ona çözümlerle yaklaşın.” diye ekliyor.

Vodafone ‘nin Türkiye faaliyetlerinden bahsedecek olursak Vodafone Vakfının sosyal sorumluluk projelerinden birinde destek oldukları kadınlardan ve onları girişimcilikle tanıştırmalarından söz açılıyor. Örneklerden birinde Muazzez Hanım’ı , vakfın yardımıyla evde ürettiği kilimleri internet üzerinden alıcılara ulaştıran ve bunu daha sonra çevresinde geliştiren güçlü bir girişimci kadın örneği olarak tanıyoruz. Kadın gücüne ve şartlar sağlandığında biri beş yapan inanca bir kez daha tanık oluyoruz.

Yazının bu kısmında biraz da Ceyda Hanım’ın bizlere anlattığı lisans 4. Sınıf ve yüksek lisans öğrencileri için açılan Vodafone Discover programından bahsetmek istiyorum. Discover çalışmak istediğiniz alan için sizi hazırlayan, rotasyon sistemi içeren bir staj programı.  Bu sektörde çalışmak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, başvurular Kariyer.net ve LinkedIN üzerinden kabul ediliyor.

Ve son kısımda , bizler Ankara kampüs liderleri olarak çok etkilendiğimiz bu etkinlikten bir de kulağımıza takılan çok öğretici küpelerle ayrılıyoruz . Bunlardan biri kendimizi iyi tanıyıp iç enerjimizin nerede olduğunu bulmanın doğru ve sevdiğimiz işe bizi götürecek oluşu. İkincisi kendimize sormamız gereken ‘Neye değer veriyorum?’, ‘Nerede mutluyum?, ‘Güçlü yönlerim neler?’ sorularını zaman zaman hatırlamak ve gerçekçi cevaplar verebilmek. Ceyda Hanım başarılı ve ilham veren kişiliği ile örnek bir isim. O, iç motivasyonunu Steve Jobs’un da dediği gibi insanlık bilincine kalıcı bir şey bırakmak şeklinde yorumluyor.

Yazıyı okuyan herkesin bizim çok ‘öğrendiğimiz’ bu sözleri ve motivasyonu hatırlamasını ve kendi hayatına uygulamasını çok isterim! Sevgilerimle!

 

10993095_890074544372553_1616652420741136450_n

Yazar Hakkında

Sebiha, ODTÜ İşletme 4. sınıf Öğrencisi. TurkishWIN destekli ODTÜ VT Women in Business projesi lideri ve Girişimcilik Vakfı Fellow'u. 2015 yılında G(irls)20 'de Türkiye'yi temsil etti. Kadın çalışmaları , girişimcilik ve pazarlama alanlarına ilgi duyuyor. Kampüssesver'de katıldığı etkinlikler ve ona ilham veren konular hakkında yazmaktan hoşlanıyor. Kedileri çok seviyor! :)

İlgili Yazılar

Yorum Yazın