Geçenlerde  Endeavor Türkiye’nin organize ettiği Case Campus etkinliğine seçilmiş ve hafta sonu etkinliğe gitmiştim. O kadar zevk aldığım bir deneyimdi ki yazmadan geçemeyeceğim.

Öncelikle Endeavor Türkiye nedir ne yapar?  sürdürülebilir ekonomik kalkınma amacıyla seçilmiş etkin girişimcilere – ümit vaat eden yarının büyük işletme sahiplerine – ivme kazandırmak üzere yerel ve uluslararası fikir önderlerinden oluşan mentör, danışman ve yatırımcı ağı üzerinden maddi ve manevi destek sunuyor.  Detaylar için : Endeavor TR

Case Campus nedir ne yapar? derseniz de, Akbank’ın ana sponsorluğunda Endeavor Türkiye’nin hayata geçirdiği CaseCampus Programı en deneyimli akademisyenleri, en meraklı öğrencileri ve en güncel girişimci hikayelerini Türkçe içerikle ülkemizde ilk defa sınıf ortamından bağımsız bir şekilde bir araya getiriyor. Detaylar için: Case Campus

Daha önceleri de duyuyordum ve biliyordum neler yaptıklarını ama çok da ilgilimi çekmemişti. Nedenini tam olarak bilemiyorum ama o gün katıldığımda bin kere pişman oldum diyebilirim.

Bu etkinlikte tam olarak neler oldu diye merak ediyorsanız, arkadaşım Cansu kampussesver.com’da bizim için anlattı. Okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Ben size ilk defa deneyimlediğim vaka çalışmasından bahsedeceğim.


Case Campus

Case Campus Ankara RoadShow

İlk önce etkinlik programına göre yatırımcıların ve girişimcilerin kısa sohbetini dinledik. Ne yapmışlar? Nasıl yol almışlar? Duygu ve düşüncelerini bizlerle paylaştılar. Belki ilk defa şahit olanlar için tam olarak yatırımcı-girişimci arasındaki ilişkinin yanı sıra; yatırımcı ve girişimci nasıl bir yol izler? sorusunun cevabını almış olduk.

Bizlere kayıt masasında sayıların yazdığı yapışkanların olduğu yaka karı verdiler. Neden diye sormadım. Bazı şeyler sürpriz olmalı derim ve gerçekten bana sürpriz oldu. Konuşmalardan sonra bizleri o rakamlarda belirtilen odalara aldılar. 4 tane yuvarlak masa ve o yuvarlak masa etrafına oturmuş 6-7 kişi. Masadakileri tanımıyorum. O zaman tanıştık ama harika insanlar diyebilirim.
Öncelikle var olan bir girişimin vakasını çözmeye çalıştık. Bu bir ısınma turuymuş, benim için ikinci bir sürpriz oldu. İkinci turda rastgele 3 kağıt seçtik; kentleşme,okul çağındaki çocuklar ve büyük veri. Haydi kolları sıvayıp vakayı çözelim.

İlk etapta girişimci için önemli olan bir kanvas modeli oluşturduk. Maliyet, pazarlama, hedef kitle gibi başlıkları var bu modelin. Daha sonra bize verilen 3 kartona başladık sunum hazırlamaya. Beyin fırtınası yaptık. O olur, bu olmaz, şöyle uygun, neden böyle diye diye biraz yorulduk ter döktük ama iyi bir sunum ortaya çıkardığımıza inanıyorum. O anda bir girişimde bulunduk. Ekip ruhu hat safhada tabi. Bir de bu işi belli bir sürede tamamladık. Daha sunumu ve soru cevabı vardı. Bir girişim yapsak bu nasıl olurdu? dedik ve ortaya uygulama ara yüzü ve logosu olan kentleşmenin getirdiği sorunların orta okul öğrencilerinde yarattığı etkiyi büyük verileri kullanarak start-up’ımızı tanıttık. Tabi reelde böyle bir şey yok tamamen hayali. Ama sorsanız hayatımda o kadar hızlı tasarlama yapmamıştım. Dediğim gibi ekip ruhu ve gücü vardı orada. Vakayı çözdük, start-up kurduk sunumu hazırlayıp göre paylaşımını yaptık ve çıktık sunduk. Oda içerisinde diğer masadaki arkadaşlar da sunumlarını yapıp sorularını sordular. Nasıl bir rekabet ortamıydı bir görseniz. 3 dakika sunum 2 dakika soru-cevap şeklinde puanlamalar yapıldı biz ekip olarak o odadan birincilikle  çıktık.

Asıl tur ikinciydi. Finale kalmıştık. Ne kadar önemli ve büyük bir şey yapmamız gerektiğini bize 3 tane kocaman karton getirdiklerinde anladım. Dedim acilen bu uygulamayı güncellememiz lazım. 🙂 Final için de hocamızdan ve yöneten arkadaştan aldığımız destekle düzenledik. Tabi sonuna kadar müdahale etmediler. Sonuçta bu iş bizim. 3 büyük kartona yeniden hazırladıktan sonra salona geçtik ve sahneye çıkmak için sıramızı bekledik.
Sahneye çıkan her fikir güzeldi. Dikkat edilmesi gereken; yenilikçi olması, pazar payı gibi başlıklara dikkat edilmişti. Süre ve yatırımcılardan gelen yani juriden gelen sorulara da net bir şekilde cevap vermemiz gerekiyordu. Bu zaten yaptığınız işi ne kadar iyi yaptığınızdan ziyade ne yaptığınızı gerçekten anlayıp anlamadığınıza dair bir taktik; net ve anlaşılır cevaplar vermek. Sadece birinci seçilecekti. Sonuçlarda hızlıca açıklanıyordu salondaki kalp atışlarını duymamak elde değildi. Ritimler bir iniyor bir çıkıyor yok böyle bir enerji ve heyecan!

Sonuç olarak burada da evet birinci olduk demek isterdim ama ne yazık ki jurinin verdiği puanlama bizi birinci yapmadı. Olsun, çok güzel bir deneyim yaşadık. Bu deneyimi bizlere yaşattıkları için de Endeavor Tr  Case Campus’e teşekkür ederiz.

Yazar Hakkında

Nazlı Gündoğdu

Ankara Üniversitesin'de okuyan laboratuvarda deneyleriyle başı dertte kimya bölümü öğrencisiyim. Bilim konferansları ve bilimsel kitaplar vazgeçilmez tutkumdur. Tiyatro aşığı, kahvenin bol köpüklüsü insanın güler yüzlüsü diyen biriyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın