https://www.cozumkumbarasi.com/Anasayfa

IMG_20140310_160357

Sizlere Intel’in Kurumsal İlişkiler Departmanı’nda yaptığım stajda 5 aydır üzerinde en çok ve en keyifle çalıştığım staj projemden bahsetmek istiyorum. Çözüm Kumbarası’nı belki bazılarınız sosyal medyadan, üniversite marka elçilerinden ya da üniversitelerde gerçekleştirdiğimiz workshoplardan biliyor olabilir. Çözüm Kumbarası Intel, Galata Business Angels, Endeavor ve Ashoka işbirliği ile hayata geçen, Türkiye’nin dijital ve sosyal medya üzerinden yürüyen ilk sosyal inovasyon projesi diyebiliriz.

Intel ve proje ortakları Çözüm Kumbarası’nı hayata geçirerek gençlerin kendilerini geliştirmelerine ve teknoloji ile yenilikçi fikirler üretmelerine yardımcı olmayı, daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir gelecek için gençleri farklı alanlarda çözüm önerileri sunmaya teşvik etmeyi, bir portal aracılığıyla gençlerin ürettikleri ve topluma değer katan projeleri biriktirmeyi, başarılı ve toplumsal katma değeri yüksek projelerin hayata geçirilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Projeyi geliştirmek için attığımız her adımda aslında Çözüm Kumbarası’nı inovatif fikir sahibi insanları ve yatırımcıyı buluşturan, pazar yeri gibi hareket edebilen, fikir sahipleri, yatırımcılar, çalışma arkadaşı arayanlar, projeleri inceleyen, yorumlayan ve beğenen kullanıcılar gibi geniş bir kalabalığa hitap eden online bir girişimcilik platformu oluşturmayı hedefliyoruz.

Untitled

Peki, projeler nasıl platformda yer alabiliyor? Her şeyden önce Çözüm Kumbarası’na üye olmanız gerekiyor. Daha sonrasında ‘Proje Oluştur’ sekmesine girerek projenizin ismini, proje açıklamasını, proje içeriğini girmeniz gerekiyor. Proje içeriği girilirken dikkat edilmesi gereken şeyler arasında görsel eklenmesi, saptanan sosyal sorunun yeterince açıklanması, projenin finansmanı için gerekli olan kaynakların kabaca nereden temin edilebileceğinden söz edilmesi, projenin sürdürülebilirliği ve ölçeklendirilebilirliğinin açıklanması yer alıyor. Bu kriterlerin yanında Çözüm Kumbarası’nda bir projenin yer alabilmesinin en önemli koşulu olarak projenin saptadığı sosyal sorunun girişimcilik yoluyla ve teknolojiyi maksimum derecede çözüme entegre ederek sunulması gerekli görülüyor.

Projenin yüklenmesinin ardından projeler değerlendiriliyor. Platforma kabul edilen projelerin sahipleri sitede aktif olan yarışma varsa ve isterlerse bu yarışmalara başvurabiliyorlar. Projelerin platforma alınmasından sonra bu projeler sosyal medya kanallarında hem proje sahipleri, hem de site ziyaretçileri tarafından paylaşılabiliyor, projelerin altına yorumlar yapılabiliyor ve projeler beğenilebiliyor.

 

Platforma gelen projeler “Genel” kategorisinde yer alıyor. Proje sahiplerinin işaretledikleri seçeneklere göre tasarım, bilişim, sosyal sorumluluk, spor, müzik vb. gibi filtrelemeleri yaparak site ziyaretçileri ilgilendikleri konulardaki projelere ulaşabiliyorlar. Sitenin blog kısmında da girişimcilik, teknoloji, sosyal inovasyon ve sosyal girişimcilik konusunda oldukça çok materyal bulunuyor.

1511359_711142118943742_2553176586221899129_n

Bu sene ilki düzenlenen Teknoloji ile Sosyal İnovasyon yarışmasının sonucunu şahsen heyecanla bekliyorum. Verilecek ödüllerin toplam değeri 100.000 TL ve Galata İş Melekleri’nden Tohum Aşaması Fonu alma imkanı sağlanıyor. Hem Çözüm Kumbarası platformuyla, hem platformu tanıtmak ve sosyal girişimciliği anlatmak için gerçekleştirilmiş olan üniversite roadshowlarıyla  hem de Teknoloji ile Sosyal Girişimcilik yarışmasıyla Intel Türkiye’de sosyal girişimciliği geliştirme yolunda önemli bir adım atılıyor.

Çözüm Kumbarası sosyal girişimcileri ya da bu ruha sahip olan ve projelerini hayata geçirmek isteyen herkesi bu platforma bekliyor.

Yazar Hakkında

TFL'10-ODTÜ'15-CampusWinner@Turkishwin 'Never surrender, never give up!'

İlgili Yazılar

Yorum Yazın