Bilmeyenler için Ernst & Young (E&Y) nedir?

 • E&Y, dünya çapında 150’den fazla ülke de 212 bin çalışanıyla, şirketlere denetim ve danışmanlık hizmeti veren uluslararası bir şirkettir.

E&Y’ın amacı:

 • Sektörler bazında kurulmuş, müşteri odaklı olup, onların mevcut sorunları üzerinden ilerleyen ve dijital olarak ulaşılabilen/uygulanabilen gerçekçi çözümler bulmak.

E&Y, toplamda 4 alanda hizmet veriyor: 

 1. Denetim Departmanı: Şirketlere giderek, mali tablo denetimi yapılıyor. Bu departmana İİBF mezunu öğrenciler ve Serbest Muhasebeci Denetimi ya da Yeminli Mali Müşavirlik sertifikası olan kişiler başvurabiliyor.
 2. Vergi Departmanı: En fazla alt birime sahip olan departmandır. Vergi hukuku, kdv, gümrük vergileri, uluslararası vergi hizmetleri gibi aklımıza gelebilecek vergiyle alakalı her konuda hizmet veriliyor. Vergi mevzuatını ve vergi kanunu bilmek oldukça önemli. Bu departmana da İİBF mezunu öğrenciler başvurabiliyor.
 3. Kurumsal Finansman Departmanı:  Şirket birleşmeleri, satın almalar konusunda finans ağırlıklı hizmet veren bir departman. Herhangi bir bölümden mezun olmuş, ilgisini çeken herkes başvurabiliyor. Birleşme ve Satın Alma Ekibi, Değerleme Ekibi, Modelleme Ekibi gibi departman içinde ayrım bulunuyor.
 4. Danışmanlık Departmanı: Yönetim danışmanlığı, risk danışmanlığı, iş akışı, süreçlerin iyileştirilmesi gibi yönetimle alakalı tüm konularda şirketlere danışmanlık yapan departmandır.

E&Y’da bu alanlar dışında diğer şirketlerde de olan IT, İK ve Marketing gibi alanların hepsi İstanbul ofisinde bulunuyor. İstanbul dışında Ankara, İzmir ve Bursa’da butik ofisleri bulunmaktadır.

İşe Alım Süreci Nasıl Oluyor?

 • Yeni işe alımlar Mart Ayında başlıyor. Önce, genel yetenek sınavına giriyorsunuz ve bu sınavda belli bir derecenin üstünde başarılı olursanız mülakatlara giriyorsunuz. Mülakatlar iki aşamalı oluyor: önce manager mülakatı sonra da partner mülakatı. Tüm bu süreçler olumlu tamamlandıktan sonra, işe başlama zamanı Ekim Ayında başlıyor.  Fazla başvuru yapıldığı için bu sürece erken katılmak çok önemli.
 • İşe başlayan kişiler, yeni mezunlarsa önce ”a1” yani ”asistan 1” seviyesinden başlıyor ve her sene bir level atlıyor. Baktığımız da yaklaşık 3 sene de asistanlık seviyesini atlayabiliyorsunuz. Daha sonra ”Senior”a terfi edilince yurt dışında terfi okuluna gidiyorsunuz. Burada  1 haftalık bir eğitim alıyorsunuz. Senior’a terfi eden dünyada ki tüm E&Y çalışanları bu eğitime katılıyor. S1, s2, s3 sürecini geçtikten sonra ”Manager” seviyesine geliyorsunuz. Yine yurt dışı eğitimine katılıyorsunuz. Her seviye kendi içinde 3-4 yıl sürüyor ve yaklaşık 6 yıl sonra kolayca ”Manager” unvanına ulaşabiliyorsunuz. Daha sonra ”Senior Manager”, ”Direktörlük” ve ”Partnerlik” unvanlarını alabileceğiniz üst düzey seviyeler geliyor.

Hepimizin merak ettiği soru: ”Çalışma koşulları ve iş saatleri nasıl?”

 • E&Y esnek çalışma saatine sahip bir firma. Şirketi gezdiğimiz de fark ettik ki belli bir çalışma masanız bile yok. Kişiler her gün farklı masalarda çalışıyor. Öğle yemeğinizi istediğiniz zamanda yiyebiliyorsunuz.  Ancak, denetim ve danışmanlık şirketlerinin ortak durumu ”Yoğun Çalışma”.  Eğer bu sektör de çalışmak istiyorsanız iyi düşünmelisiniz çünkü yoğunluk zamanların da sabahlara kadar çalıştıklarını ve hafta sonu da mesai yaptıklarını öğreniyoruz. Yıllık izin konusunda çok sorun yaşanmadığını belirtiyorlar. Kışın yaşanılan bu yoğunluktan kaynaklı mesailer, yazın yaklaşık 5 haftaya yakın yıllık izin almanızı sağlıyor :)

”Daha iyi sorular sorarak, daha iyi çalışma dünyası yaratmak”

E&Y ‘ın Öngördüğü Global Pazarı Etkileyen 6 Trend

 1. Co-creation: Girişimcilikle çok yakından alakalı. Müşterilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çalışmalarını geliştiriyorlar. Fikir artık pazardan çıkıyor bu yüzden birlikte çalışmak çok önemli.
 2. Digitization: Mevcut iş dışında, düşünme tarzımız bile değişiyor. Bilgi aktarımı artık tamamen dijital.
 3. Platforms: Kişiler artık sadece  fikirlerini değil bilgilerini de paylaşıyorlar. İnsanların nerede oldukları önemli değil. Herkes her şeye kolaylıkla erişebiliyor.
 4. Data: Attığımız her adım baktığımız da artık bir data. Data ne demek? ”Siz bunları analiz edebilirsiniz ve buna göre hareket edebilirsiniz demek.” Yol gösterici bir yönü var.
 5. Regulations: Bu kadar çok değişime ülkeler dışarıdan bakmıyor. Artık onlar da kontrol ve takip etmenin öneminin farkındalar.
 6. Knowledge: Bilgiye erişim çok hızlı. İstediğimiz zaman, nerede olursak olalım bilgiye kolayca ulaşabiliyoruz. Bu yüzden, burada şeffaflık önemli oluyor.

 

Danışmanlık kavramı Türkiye’de daha yeni ve baktığımızda gelişmekte olan bir sektör. Bu yüzden bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler için önü açık bir alan!

Bitirirken belirtmek isterim ki, daha önce ”Danışmanlık” ya da ”Denetmenlik” kavramlarını duysam da şirketlerle bu konular üzerinden nasıl çalıştıklarını bilmiyordum. Bu yüzden bize sektörü tanımamız da büyük desteği olan başta TurkishWIN ekibine, Event ekibine ve Ernst & Young’dan Ayça Hanım’a ve İmge Su Hanım’a sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim!

Yazar Hakkında

Blogger

Cemre Alyüz was born in 1995 in İstanbul, is a senior studying public administration at Yeditepe University. She was a co-leader of TurkishWIN's Social Media Committee and was the social media director and a member of the board of Yeditepe's Women in Business Club. She has a blog whose name is cemrealyuz.com while serving as a blogger at kampussesver.com Cemre is a bookworm and a book collector and is fluent in English and a beginner in Spanish. She is a professional scuba diver and is interested in archeology, cats, law, leadership, gender equality, painting, writing and astrology. A quote that inspires her is that: "If you can dream it, you can do it."

İlgili Yazılar

Yorum Yazın