Sanırım Balkanların hepsini gezmeden başka bir ülkede proje yapamayacağım. :)
Bosna Hersek ziyaret ettiğim 3. Balkan ülkesiydi ve diğer ülkelerde olduğu gibi hem proje hem Ključ şehri beklentilerimin üstünde çıktı. Gençlik Politikası üzerine olan bu Erasmus+ Eğitim Kursunda, istediğimiz değişimi yaratabilmek için yapmamız gerekenleri kapsayıcı bir şekilde ele aldık. Romanya, İtalya, Karadağ, Sırbistan, Makedonya, Türkiye ve Bosna Hersek’in oluşturduğu 7 farklı ülkeden ortaklara gerçekleştirilen bu projeye Türkiye’den; Eskişehir Tepebaşı Gençlik Merkezi, AGU Gençlik Fabrikası ve Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor) üyelerinden Yaygın Eğitim Merkezi (YEM) ve AktiF-İz Gençlik Topluluğu’nu temsilen katılımcılar olarak gittik.

Bir süredir üzerinde çalıştığım gençlik politikalarıyla ilgili projenin katılımcı çağrısına Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor) networkü aracılığı ile ulaştım. AGU Gençlik Fabrikası’nın ortağı olduğu projeye diğer projelerde de olduğu gibi bu alana ilgisi olan deneyimli/deneyimsiz herkes başvuru yapabiliyor. Ben de Türkiye’deki gençlik politikaları üzerine ilgim ve tecrübem olduğu için başvuru yaptım. Gençlik Politikası hakkında bilgim olmasına karşın politika izleme ve değerlendirme süreci ilgili bilgi ve deneyimim yoktu. Bu gibi projelerin amacı zaten o alanda tam donanıma sahip olan kişilere aynı bilgileri vermektense bu alanda çalışmak isteyen veya alanla ilgili olan kişilerin yetkinliklerini geliştirmesine destek olmak olduğu için yaptığım başvuru başarılı bulunmuş ve katılımcı olarak seçilmiştim. AGU Gençlik Fabrikası’nın katılımcıları her yönden değerlendirerek hem bireylere hem projeye katkı sağlayacak şekilde seçtiğini diğer katılımcılarla tanışınca fark ettim. Birimizin katıldığı ilk proje olması ve diğerleri için de projenin kaliteli bir içeriğe sahip olması bize çok güzel tecrübeler kazandırdı.

Projenin amacı gençlerin karar alma süreçlerine katılımını ve uluslararası gençlik çalışmalarında gençlik politikalarının oluşturulma, izlenme ve değerlendirilme aşamalarıyla ilgili meseleleri araştırmaktı. Proje gençlerin karar alma süreçlerine katılımındaki farkındalıklarını artırmayı, yurttaş girişimleri veya yerel kampanyalarla gençlerin karar alma süreçlerinde dahil edilmesini ve gençlik politikalarının uygulanmasının önemini göstermeyi amaçlıyordu. Farklı ülkelerden gelen kuruluş ve katılımcıların karşılaştığı ortak zorlukları, iyi uygulama örneklerini, yenilikleri ve öğrenme çıktılarını paylaşmak için yaygın eğitim metotları kullanılarak bir dizi aktivite gerçekleştirdik.

Proje katılımcıların yetkinliklerini geliştirmek ve ülkelerine geri döndüklerinde bunu gençlik politikası oluşturmak için savunuculuk kampanyası gibi bir dizi etkinlik geliştirmeleri için düzenlenmişti. Proje boyunca gençlik politikası nedir ve nasıl geliştirilir, Avrupa Birliği’ndeki gençlik politikası nasıldır, izleme ve değerlendirme süreci nasıl olmalı gibi konuları konuştuk. Son olarak “Yurttaş Girişimleri” nin üzerinde durduk ve savunuculuk kampanyası nasıl oluşturulacağını, gençlik politikası geliştirmek için izlenecek adımları öğrendik. Her ülke sahip olduğu gençlik politikası ile ilgili sunum yaptı. Biz de Türkiye’de 20 milyonluk genç nüfusa yönelik oluşturulmuş kapsayıcı bir gençlik politikası olmadığından hatta Türk Dil Kurumu tarafından “Genç” kelimesinin “zihin bakımından gelişmemiş” şeklinde tanımlandığından da bahsettik. Aynı şekilde diğer ülkelerdeki sunumlarda da gençlik politikasının kapsayıcı olmaması ya da hiç olmamasından söz ettiler.

Tüm eğitim programının yanında kültürlerarası gece etkinliklerinde çok eğlendik. İtalyanların mimiklerinden, Romanyalıların konukseverliğine, İtalyan-Türk tiyatrosuna kadar öğrendiğimiz ve eğlendiğimiz birçok konu oldu. Küçük gezilerimiz sırasında da Kljuc şehrinin doğası beni kendine hayran bıraktı.

Proje sonunda da her kurum projenin devamı niteliğinde olan ve kendi ülkesinde gerçekleştireceği etkinliklerin zaman çizelgesini oluşturdu. Biz de #GencSenSoyle hashtagi ile başlatacağımız kampanyada gençlerin hem kendi sesini duyurmasını hem başkalarının fikirlerine ulaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Buna istinaden yapacağımız çalışmalardan haberdar olmak için takipte kalın. :)

AGU Gençlik Fabrikası
Yaygın Eğitim Merkezi
AKtiF-İz Gençlik Topluluğu
Eskişehir Tepebaşı Gençlik Merkezi
Gençlik Örgütleri Forumu

Bunun yanında her katılımcı bireysel olarak da savunuculuk kampanyası çalışması yaptı. Kadının güçlendirilmesi ile ilgili küçük çalışmamda nerden ilham aldım dersiniz? :) Tabiki TurkishWIN! Aşağıda buna yönelik mesajımı bulabilirsiniz.

Her kadının kendi potansiyelini gerçekleştirebileceği bir dünya hayal edelim. Genç kadınlar olarak dünyada görmek istediğimiz değişimin kendisi biz olabiliriz. Kendi ilhamını bul ve değişimin bir parçası ol!

Sevgiyle kalın,
Gönüllü kalın.

Yorum Yazın