Hayatınızı şekillendirirken doğru kararlar aldığınızı düşünüyor musunuz? İnsan nasıl “doğru” kararlar verir? Karar verme şekliniz üzerine kafa yordunuz mu hiç? Üzülmeyin dostlar ben sizin yerinize de düşündüm. :)

Karar alırken herkesin bir tarzı vardır. Kimi insanlar hisleriyle karar verir mesela, daha sezgisel olur böyleleri. Aldıkları kararlar genelde “Bu karar daha doğru geliyor, içimde iyi bir his var.” şeklindedir. Karar vermeleri gereken konular oldukça hayati olsa dahi “içlerine doğan o tuhaf his”  kararlarını şekillendirir. Açıklayamadıkları bir his tarafından yönetiliyor olmak hiç rahatsız etmez, böylesinin en doğru yol olduğunu inanırlar.

Kimileri de duyguların karar vermede en doğru kaynak olduğunu düşünürler. Duygularını karar alma mekanizmalarının referans noktası kabul edip, hayatlarını bu doğrultuda şekillendirirler. Hoşlandıkları kişileri işe alır, yakın bulduklarının fikirlerini önemserler. Objektif olabilmek gibi bir dertleri yoktur, aslında bunu düşünmezler bile.

Tahmin ettiğiniz gibi hiçbir zaman bu iki tipten biri olmadım. Marketten hangi tip peynir alacağıma karar verirken de, hayatımı hangi doğrultuda ilerleteceğimi seçerken de, neye evet neye hayır diyeceğimi uzun uzun düşündüm ben. Dolayısıyla hiçbir şey tesadüfi ilerlemedi hayatımda.

Belki benim yöntemimi soğuk bulabilirsiniz ama bir konu hakkında karar vermem gerektiğinde önce konuyu olasılıkları ve o olasılıkların bana katacağı artıları ve eksileri hep yazarım ben. Sonrasında olası güzergahları belirleyip çevremde fikrine güvendiğim insanlara danışırım, ama her fikrine güvendiğim insana da her konuda gitmem. Onların da belli uzmanlık alanları var çünkü, kimisi iş konusunda tecrübeli kimisi insan ilişkileri vs. Alanlarına göre kafamda grupladığım insanlarla küçük sohbetlerden sonra olayın boyutuna göre ya karar verir ya da araştırmaya devam ederim. -Tabi bu noktada biriktirdiğiniz insan sayısı ve çeşitliği önemli. Bir düşünün bakalım kaç kişi ile gerçek anlamda bir ilişkiniz var ve size ne katabilirler?-

Benimle aynı yoldan geçip farklı kararlar veren insanları uzun uzun dinlerim mesela, o yoldan gitmek ona ne katmış bunu sorgularım. Farklı yaş gruplarıyla konuşur yılların zihinleri nasıl şekillendirdiğine bakarım. Kitap kurcalar, internette yorum okur, en uç kişilerin söylediklerini bile dikkate alırım. Bir insan benden ne kadar farklı olursa o kadar iyidir benim için. Düşünsene inanılmaz bir kaynak, hayata karşı bambaşka bir tutumu ve bakış açısı var. Yolumuz tamamen farklı, geçmişimiz farklı, inandığımız değerler farklı, kişiliklerimiz farklı. Bir şekilde o da bu hayatın bir parçası ve evrende olduğu gibi aslında hepimiz birbirimizin bir parçasıyız.

Hayatınızın bir resmini çektiğinizi düşünün, işte o resmin negatifini alabilseniz kim olurdu karşınızda? Örneğin muhafazakarsanız liberal, başörtülüyseniz açık, inançlıysanız inançsız, evliyseniz bekar… Örnekler uzatılabilir. Diyeceğim o ki bu kişiyi bulun, ve karşılıklı bir masada oturun. Evrenin yüce olasılıkları karşısında şükran duyun ve aslında siyah ve beyaz kadar zıt olduğunuz birinin sizin madalyonunuzu tamamlayan diğer parça olduğunu farkedin. Siz ötekinin yani zıddın varlığı ile anlam kazanıyorsunuz. Bunu düşünmek nasıl geldi? İnsan kimi zaman kaçırıyor böyle ince şeyleri.

Tabi kendimi bu kadar parlattıktan sonra aldığım her kararın mükemmel sonuçlandığını zannetmiş olabilirsiniz, gayet olası bir çıkarım. Fakat tecrübeyle sabit; hesaplayamadığınız minicik bir detay sizi çok imkansız bir noktaya getirebiliyor. -Bkz: Kelebek Etkisi- Ama ne var biliyor musunuz, iyi ki de getiriyor. İyi ki de işler her zaman benim düşündüğüm şekilde ilerlemiyor. Yoksa mucizelere, kadere, şansa veya talihe yer kalmazdı ki. Yazıldığı kod dışına çıkamayan ruhsuz bir bilgisayar oyunu gibi olurdu hayat, kısır ve bilindik…

Sizin tarzınız hangisine yakındır, nasıl karar verirsiniz bilemiyorum. Bildiğim şeyi sorarsanız, her yol kişiye özgü olacağından kendi içinde bir neden sonuç ilişkisine dayanacaktır ve bu gerçeklik öznel olacağından doğru veya yanlış söz konusu olmayacaktır. Kısacası kendi yolunuzda ilerlerken size bol şans dilerim, en doğru kararlar sizinle olsun!

 

Yazar Hakkında

Marmara University, Psychological Counseling & Guidance

İlgili Yazılar

Yorum Yazın