İlham veren kadınlarda, bu yazımda tesadüfen videosunu izleyip başarılarını okuduğumda umut gözyaşlarıma engel olamadığım, Reşat Nuri Güntekin’in çoğu kadına ilham olmuş “Çalıkuşu Feride” karakterini aratmayan Öğretmen Dilek Livaneli’den bahsetmek istiyorum sizlere.

Bir çocuk yetiştirmek, onu kendine güvenen, donanımlı ve eğitimli bir birey haline getirmek ve bunu zor şartlar altında yapmak; mesleğine âşık, idealist bir öğretmen için tüm engellerin ve zorlukların da onu beklediğinin habercisi aslında.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümün’den mezun olan Dilek Öğretmen, 2008 yılında atandığı Samsun ili Çarşamba ilçesi Kumköy İlkokulu’nun hem müdürü hem öğretmeni hem de çalışanı olarak görevine devam ettiği süre boyunca ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza attı.

Bu başarıları irdelemeye başladığımızda yoktan var etmenin ve pes etmemenin gücünü görmeye başlıyoruz. Zira Dilek Öğretmen görevine başladıktan sonra modern ve donanımlı bireyler yetiştirmek adına bir sınıfı hobi sınıfına dönüştürdü. Hayatında Samsun’u görememiş çocuklar için sosyal ve kültürel anlamda önemli değişiklikler yapıp her yıl kapsamlı okul gezileri düzenledi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Samsun’da 2012’de ’Yılın Mesleğinde Fark Yaratan Öğretmeni’ seçildi. Okulun iç donanımını ve fiziki şartlarını tamamen yenileyen Livaneli, sosyal içerikli projeler hazırlayıp 14 öğrencisine ilkleri yaşattı. Sadece öğrencilerine değil köyün kadınlarına da umut ışığı oldu. Hazırladığı proje kapsamında İş-Kur ve İlçe Kaymakamlığı’nın desteğiyle ’Sayacılık kursu’ açıldı. 20 kadın meslek edindirme kursuna katılıp eğitim aldı. Livaneli, okulun lojmanının iki odasını atölyeye çevrildi. Köylü kadınlar eğitim sonunda sertifika aldı bazıları da çalışmaya başladı.

Köyün sakinleri için birçok kültürel etkinlik düzenledi, onların hayatlarına farklı bir pencere açtı.

Nihayet, yaptığı çalışmalarla fark yaratan Livaneli, son olarak Hint asıllı iş adamı Sunny Varkey’in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) tarafından düzenlenen ’Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi’nin (The Global Teacher Prize) seçtiği en iyi 50 öğretmen arasında yer aldı. Livaneli, böylece dünya çapında 5 bin öğretmenin arasından ilk kez son 50’ye kalan tek Türk öğretmen oldu.

Meslekte Üstün Hizmet Ödülü gibi nice ödüle layık görülen Dilek Livaneli, mesleğini tüm idealleriyle sürdürürken bizlere de bir işi yaparken fark yaratmanın ve faydalı olmanın aslında bir işi çok sevmek ve yüreğini ortaya koymakla gerçekleştiğini gösteriyor.

Dilerim nice kadın birbirine bu şekilde destek olup yarınları güçlü bir şekilde aydınlatır!

Dilek Öğretmen’in Güzel Sınıfı: https://www.facebook.com/FarkYaratanlar/videos/10153323099801474/?pnref=story

Yazar Hakkında

Bir Saint Joseph'li ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde hukuk okuyor, Genç Algı kurucusu ve bir şeyleri değiştirebilmek için düşündüğü ne varsa paylaşmaya hazır, hayalleri bir sayfaya sığamayacak kadar çok...

İlgili Yazılar

Yorum Yazın