eposta-2Herkese merhaba! E-postalar günlük iletişimi kolaylaştıran olmazsa olmazlardan biri. Ancak kullanıcıların mailleri arasında kaybolması ve saatlerce vakit harcaması da sık sık karşılaşılan bir sorun. Bu yazımda size e-posta hesabınızı daha etkin kullanabilmeniz ve kontrol edebilmeniz için, TurkishWIN ve Enocta’nın birlikte hazırladığı CampusWINnerlar’a özel eğitimlerden biri olan, e-posta kontrol tekniklerinden bahsedeceğim. Ben, bu eğitimde öğrendiğim stratejilerle, günlük e-postalarım için ayırdığım zamandan ve enerjiden tasarruf ettim. E-posta hesaplarımı daha etkin ve kolay kullanabilme tecrübesi edindim. Umarım bu yazım e-postaları arasında kaybolan ve e-postalarını kontrol etmekte zorlanan herkese yardımcı olur ☺

 

e-posta-1E-posta hesaplarını kontrol etmeye başlarken yapmanız gereken ilk şey, iş ve kişisel hesabınızı ayrı tutmak. Bunun için ayrı iki hesap açın ya da aynı hesap üzerinde farklı gelen kutuları oluşturun. Ayrıca, hiç zaman kaybetmeden arkadaşlarınızdan, kişisel mesajlarını size kişisel hesabınız üzerinden ulaştırmalarını isteyin. Bu sayede iş mesajlarınız ve kişisel mesajlarınız birbirine karışmaz ve ulaşması kolay olduğu için ayırdığınız vakitten tasarruf etmiş olursunuz.

 

email-4E-posta hesaplarınızı kontrol etmek için ikinci yapmanız gereken şey, klasörleri ve filtreleri etkili kullanmayı öğrenmek. Klasörler, mesajlarınızı düzenli tutar ve böylece e-postalarınızı aramakla zaman kaybetmezsiniz. Klasör oluştururken postalarınızı amaçlarına, konularına veya kullanım kategorilerine göre ayırmaya dikkat edin. Ayrıca klasör oluştururken genellemeler kullanmadan, spesifik klasörler oluşturursanız, daha sonra  kullanmak üzere saklayacağınız bir postaya ulaşmanız kolay olur.

junk_email_filter

 

Filtrelerse gelen postaları otomatik olarak klasörlemede kullanılırlar. Mesela “A” kişisinden gelen bir maili otomatik olarak “A” klasörüne filtre oluşturarak gönderebilirsiniz ya da firmalardan gelen reklam ve promosyon maillerini direkt silebilirsiniz; böylece gelen kutunuzda oluşabilecek karmaşayı anında engelleyebilirsiniz. Etkili filtre oluşturmak için kesin tanımlamalar yapmanız gerekir; böylece bir postanın yanlışlıkla olmaması gereken bir klasöre gönderilmesini engellemiş olursunuz.

 

E-postanızı kontrol edebilmenin temel kurallarından biri de gelen kutusunu sürekli boş tutmaktır. Böylece yeni gelen maillerinize anında ulaşabilir ve gerekli eylemi zaman kaybetmeden gerçekleştirebilirsiniz. Bu sebeple belli aralıklarla maillerinizi korkmadan silin. Hatta gelen postayı okuduktan sonra silmeniz en iyi yöntem. Böylece oluşabilecek bir karmaşayı hiç başlamadan yok etmiş olursunuz.

Yukarıdaki teknikleri kullanarak hesaplarınızın kontrolünü elinize almak çok kolay. Hadi durmayın, hemen uygulamaya başlayın!

Yazar Hakkında

Dilek Şaşkın ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda işletme bölümü öğrencisidir. Boş vakitlerinde fotoğrafçılıkla ve scuba diving ile ilgilenmektedir. İlgi alanları arasında kişisel gelişim aktiviteleri, liderlik, etkinlik organizasyonları ve sosyal sorumluluk projeleri yer alır.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın