Turkishtime Dergisi’nin hazırladığı ‘En Yaratıcı 50 Türk’ başlığı içerisindeki isimlerle ilgi çekti. Bu tarz yazılarda alışılagelmiş, iş adamlarını içeren isimlerin yanı sıra komedyenden voleybol takımına, oyuncudan mimara, tasarımcıdan cerraha, basketbolcudan işletmeciye, teknik direktörden fotoğrafçıya bir çok sektörden yaratıcı insanları içine almış.
Ali Sabancı ile başlıyor liste. Kar paylaşımı sistemi ile çalışanlarını şirkete ortak eden farklı bir girişimci. Yeni aldığı uçaklara personelinin yeni doğan kız çocuklarının isimlerini koyacak kadar da düşünceli bir iş adamı. Ali Sabancı, beş yıl gibi kısa bir sürede örnek alınası bir başarı hikayesi yazdı. Pegasus Havayolları’nda başlattığı düşük maliyetli hava taşımacılığı modeliyle Türkiye’de bir ilke imza atarak, hiç uçağa binmemiş milyonlarca kişiye ilk uçuş deneyimini yaşattı. Genç girişimci, başarısının kaynağını yaratıcılığa, yaratıcılığı ise insanın kendine olan güvenine bağlıyor.
Sonraki sıralarda Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi film müziği ödüllerine layık görülen Ferzan Özpetek’ten tutun da, İngiliz Şövalyelik Nişanı alan, Michelle Obama’dan Lady Gaga’ya, koleksiyonları tercih edilen bir isim olan Hüseyin Çağlayana, liste tüm yaratıcı isimlere yer veriyor. Sıralama herkes tarafından tanınan bir yapımcı ile devam ediyor: Acun Ilıcalı.
Bir çok farklı sektör demiştik ya, hani komedinin de olduğu… Tabii bunun başını da Ata Demirer çekiyor. Oyunculuk mu dedik o zaman sektör değiştirmeden hemen bir Binnur Kaya’yı eklemeden geçmeyelim. Oyunculuğunun aksine normal hayatta çok çekingen olan biri. Buna zıt karakterleri gayet güzel canlandırması onun başarısını ortaya koyuyor. Oyuncular sahasından gidersek Demet Evgar’a uğramadan geçemeyeceğim. Kendisi benim de çok sevdiğim bir oyuncu ve tabii yaratıcılığı ile o da bu kulvarda yer almayı hak ediyor. Evgar, birçok başarılı karaktere hayat vermesini sağlayan yaratıcılığı oyunculuğun başlangıcı olarak tanımlıyor.
Biraz da iş yaşamından bahsedelim dimi. Bir internet girişimcisi, E-ticaret konusunda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden; Sina Afra. Markafoni’yi 11 milyon dolarlık yatırımla kurdu. Bu site sayesinde bin 200 moda markasıyla işbirliği oluşturdu. Geçelim farklı bir sektöre; doktorluk. Çoğumuzun televizyondan veya sosyal medyadan sıkça duyduğumuz bir isim; Mehmet Öz. Kardiyovasküler cerrahide robot programını ilk uygulayan doktor olan genç bilim adamı, 1999 Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda ‘‘Yarının Lideri’’ olarak seçildi.
Soyadlarından kişilerin çalıştıkları kurum veya ailesi hakkında çıkarımlarda bulunabileceğimiz isimler vardır. Ümit Boyner gibi… Boyner ismini hiç olmazsa mağazalardan bilirsiniz. Boyner Grubu’nun holdingleşme stratejisi ile birlikte Finansmandan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı Ümit Boyner. Aynı zamanda TÜSİAD’da da bir dönem başkanlık yapmış. Yine bir yaratıcı iş insanından devam edersek Vodofone Türkiye Genel Müdürü Serpil Timuray’a değineceğim. Yaratıcılığı ile operatörün Türkiye pazarından çıkmayı düşündüğü sıralarda yaptığı başarılı iş stratejisiyle tam tersine çok iyi yerlere getirdi.
İnşaat mı? Tabii ki de akla ilk gelen isim Ali Ağaoğlu. Başarılı ve yaratıcı inşaat projeleriyle isminden fazlaca söz ettirdi ve tabii listeye de girmeye hak kazandı.
Şimdi size gerçek bir girişimciden söz edeceğim. Günümüzde gayet moda bir marka olan Lc Waikiki’nin bir zamanlar Fransa’nın batık bir mağazası olduğunu biliyor muydunuz? Vahap Yılmaz markayı satın aldığında durum öyleydi. Fakat şimdi 65 ilde 335 bin metrekare satış alanı ve 321’i aşkın LC Waikiki mağazası ile milyonlarca insana hizmet veren bir sektör haline geldi.
BKM Mutfak… Evet evet yanılmadınız. Hani şu her bölümünü bir zamanlar heyecanla beklediğimiz Çok Güzel Hareketler Bunlar ekibi de bu listede. Aramızda kalsın ben hala aynı skeçleri tekrar tekrar izliyorum.
Oyuncu mu? Yönetmen mi? Senarist mi? Fakat bizim onu daha çok oyunculuğundan tanıdığımız doğrudur. Kimden mi bahsediyorum? Uğur Yücel tabii ki. Bu kadar her işte eli olan bir insana yaratıcı denmez de kime denir. Kaba olmak çok mu yaratıcılık gerektiriyor demeyin. Başka bir oyuncuyla devam ediyorum listeye. Şahan Gökbakar, nam-ı diğer Recep İvedik. Kaba olmak çirkin bir şey iken bu durumu en tatlı mizaçla anlatmaya çalışarak bize yaratıcılığını göstermiş oldu Gökbakar.
Listeye karışık gitsem de sıradaki ilgimi çeken isim gelecekteki meslektaşım, son dönemlerin en yetkin ve en yaratıcı iktisatçısı Daron Acemoğlu. Acemoğlu, dünyanın önde gelen 20 ekonomisti arasında bulunuyor. Aynı zamanda kendileri, 40 yaş altı bilim insanlarına verilen John Bates Clark ödülünün de sahibi.
Yukarıda da bahsettiğim gibi 50 isimin hepsine değinmedim, değinemedim. Umarım sizde merak uyandırmışımdır da diğer isimlere de bakarsınız.

Yazar Hakkında

Elif Erim

GKT Genel Sekreteri P&G Marka Elçisi BAT Marka Elçisi Gitarist Hayvansever

İlgili Yazılar

Yorum Yazın