Entrepreneur Roundtable Accelerator kurucusu Murat Aktihanoğlu ile girişimcilik üzerine öğretici ve ilham verici online bir seminer gerçekleştirdik.  Kampüs temsilcileri olarak ERA ve girişimcilik ile ilgili sorularımızı yönelttiğimiz bu etkinlikte Murat Bey içtenlikle sorularımızı cevapladı ve bizlere tavsiyelerde bulundu. Bu yazıda öncelikle ERA ortamından, sonrasında da üzerinden konuştuğumuz üç ana başlıktan bahsedeceğim.

Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü mezunu Murat Aktihanoğlu, ERA’nın  New York’taki girişimcilik ortamını geliştirme gerekliliğinden doğan bir sosyal girişim olduğunu söylüyor. Girişimcilerin birbirlerini desteklemeleri ve güçlü bir network oluşturmaları için bir fırsat yaratırken, aynı zamanda yatırımcılarla buluşma imkanı da veriyor. İlk başta 15 kişilik küçük gruplar halinde çalışırken zamanla 100 kişilik gruplara dönüşüm hikayesinden bahsediyor. New York‘ta girişimi ‘hızlandıran’ bu platform, katılımcılarına 4 ay sonunda ofis temin ediyor. Turkishwin kurucusu Melek Pulatkonak’ın  da aralarında bulunduğu 250 mentor ile destek sağlanıyor. Böylece şirketlerin hata yapma oranları azaltılıp hızlanma gerçekleştiriliyor.

home-slider-bigdebut-660x340   Etkinlik boyunca üzerinden geçtiğimiz 3 konu ise; şu anda girişimciliğin durumu, girişimcinin odaklanması gereken temel noktalar ve son olarak ERA’da staj deneyimiydi. Murat Bey girişimcilik ortamının zamanla değiştiğini ve şu anda şirket kurmanın eskiye göre çok daha az maliyeti olduğunu belirtti. Şu an dünyada herhangi biri, herhangi bir konuda girişim başlatabilme potansiyelinde olmasına karşın, girişimciliğin ancak alanınıza gerçekten tutku ile bağlıysanız devamı gelecek bir süreç oluşu üzerine konuştu. Girişimcilik serüveninde çok kez vazgeçmenin eşiğine gelip yine de devam edebilirseniz girişimci olunabileceğini söyledi. Bu duruma bir örnek olarak şimdilerde melek yatırımcı olan 4 gencin işlerine ilk adım attıklarında 18 ay para kazanamadan, yatırım almadan yine de fikirlerine inanışlarını ve sonunda büyük bir başarı hikayesi yaratışlarını örnek gösterdi.

Girişimciliğe adım atacakların odaklanması gereken temel noktalarda, ortaya konulacak ürünün kullanıcıyı iyi analiz ederek tasarlanması, pazar araştırması yapıp pazarlama planının belirlenmesi, SEO çalışmaları ve test aşamalarından geçirmenin önemini konuştuk. Örneğin, İstanbul’da köpek yürütücülerini bulmak için bir uygulama yazacaksanız, önce maddi açıdan iyi durumda olan semtlerde bunun araştırmasından başlamak doğru. Elinizde kullanıcı kitlenize gösterip test edebileceğiniz prototipler olmalı ve devamlı değişime açık olmalısınız. Sonrasında arama motorunda “İstanbul köpek yürütücüsü” yazınca çıkabilmek için bir SEO optimizasyonu yapmak, reklam çalışmalarına ağırlık vermek gerekiyor. Murat Bey, fiyatlandırma yaparken insanları ne kadara bu işle buluştururuz ve şirketin kazancı nasıl şekillenmeli sorularına cevap bulmaya dikkat çekiyor. “Pazarda böyle bir ihtiyaç var mı ve beklenti ne yönde?” mutlaka devamlı sorgulanmalı. Sistematik bir şekilde her aşamada düşünerek ilerlemek girişimcinin altın kuralı. ERA’da girişimciler de bu aşamalarla yollarını çiziyorlar. İlk önce her şirket kendi amacını seçiyor; satış artışı mı, aktif kullanıcı mı ya da başka bir amaç mı ? Amaçtan sonra 30-60-90 günlük amaç rakamları belirleniyor ve sonuca giderken çalışmayan kısımların nasıl düzeltileceği üzerinde duruluyor.

Peki, bu destekleyici platform ERA’da stajyer olarak çalışmak nasıl bir deneyim? ERA her stajyerin her hafta yeni şeyler öğrenmesi üzerine çalışıyor. Stajyerler ilgi alanları ve yetkinliklerine göre projelerde çalışıyorlar ve her haftanın sonunda “Geçen hafta ne öğrendin?” sorusu soruluyor. Tam anlamıyla bir öğrenmenin gerçekleştiğinden emin olmak için aktif bir program hazırlanıyor.

TurkishWIN kampüs temsilcilerinin de başvurduğu bu staj programının öğreticiliğinden ve harika bir deneyim katacağından eminim!  Girişimcilik ile ilgileniyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra benim gibi ‘Ben de orada olmalıyım!!!’ diyeceğinizden en ufak bir şüphem dahi yok!

era-demo-day-2013

Yazar Hakkında

Sebiha, ODTÜ İşletme 4. sınıf Öğrencisi. TurkishWIN destekli ODTÜ VT Women in Business projesi lideri ve Girişimcilik Vakfı Fellow'u. 2015 yılında G(irls)20 'de Türkiye'yi temsil etti. Kadın çalışmaları , girişimcilik ve pazarlama alanlarına ilgi duyuyor. Kampüssesver'de katıldığı etkinlikler ve ona ilham veren konular hakkında yazmaktan hoşlanıyor. Kedileri çok seviyor! :)

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın