Aranızda seneye eğitimine Erasmus+ programıyla yurtdışında devam edecek olanlar var değil mi?

İşte bu yazı yavaştan Erasmus hazırlığı yapanlar için. Sizler bu hazırlığı yaparken ben de üniversitenin 3. yılını Fransa’da geçiren bir “Erasmus öğrencisi” olarak tecrübelerimi toparladım ve bir liste oluşturdum. Hadi başlayalım!

1. Gitmeden önce yaptığınız hazırlıkları adım adım kaydedin. Bunlar neler mi?

-Erasmus Dil Sınavı tarihleriniz,
-Sınav sonuçlarınız,
-Ülke tercih tarihleriniz,
-Vize için attığınız her adım.

Kısacası her şey… Bu hazırlıkların hepsi elinizin altında olduğunda ne kadar işinize yarayacağını süreç içinde çok iyi anlayacaksınız.

2. Erasmus şehrinize ayak basar basmaz havaalanından şehrinizin haritasını alın ve Erasmus süreniz boyunca sırayla her yerine gidin. “Ben zaten buradayım. Her yere giderim.” deyip yaşadığınız şehri ertelemeyin. Hatta şehrinizde gitmekten keyif aldığınız, size özel yerler belirleyin.

3. Avrupa’da neredeyse her yere tren olduğunu unutmayın. Bu yüzden size en yakın tren garına gidin ve sefer programını çantanıza atın. Ucuz bilet günlerini ve saatlerini kaçırmadan yolculuk etmenin keyfini çıkarın.

4. Gezmeye ayırdığınız paradan kısmayın. Akademik takvimden okulunuzun tatil tarihlerini öğrenin ki tatil planınızı önceden yapabilin.

5. Mutlaka EasyJet ya da Ryanair gibi uygun fiyatlı hava yollarından uçak biletleri araştırın. Tren fiyatlarının neredeyse yarısına bilet bulabildiğinizi gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

6. Gideceğiniz yerleri mutlaka önceden araştırın. İlginizi çeken yerleri not edin ki gitmeyi unutmayın. Tabii şehrin en güzel yemeklerinin yapıldığı mekanları rotanıza eklemeyi ihmal etmeyin!

7. Hostel kültüründen yararlanın. Avrupa’da gideceğiniz her şehirde uygun fiyatlı ve şehir merkezine yakın hostelleri araştırın. Böylece hem şehre yakın olur hem de sizin gibi gezmeye gelmiş farklı kültürlerden insanlarla vakit geçirme şansı yakalarsınız.

8. Sonuncu ve benim için en önemli madde ise şu: Erasmus sürecinde tanışacağınız herkesten farklı hikayeler dinleyecek ve öğreneceksiniz. Her dinlediğiniz hikayeden hem hayat yolunda hem de kariyer yolunda cebinize koyacaklarınız olduğunu unutmayın ve bu yüzden insanlarla tanışmaktan hiç çekinmeyin.

Not: Hala Erasmus’a gitmeli mi gitmemeli mi diye düşünenler varsa; Düşünmeyi bırakın ve bu muhteşem fırsatı değerlendirin!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın