1362348000_0d1e1e4c5e57cbdd47948613f1794973

Erasmus deneyimlerim çok taze! 2014 bahar döneminde İsviçre’nin St. Gallen Universitesi’nde değişim öğrencisiydim. Değişim programları ve erasmus programı benim için de bilinmezliklerle doluydu bu yüzden benim gibi internette deneyimli birilerini arayan arkadaşlar umarım blogumuzu okurlar ve memnun kalırlar.

Öncelikle ne yazık ki benim deneyimlerim üniversite öğrencilerine daha yararlı olacak, lisede böyle bir şansım olmamıştı. Fakat lise ve ya üniversite olsun yazdıklarım size yardımcı olacaktır.

İlk yazıda en baştan başlıyoruz. Değişim programlarına katılabilmek için neler yapmamız gerek? Her üniversitenin değişim programı için prosedürü ayrı, ben kendi okulumu temel alarak size biraz nasıl böyle bir şans elde ettiğimden bahsedeceğim. Fakat size tavsiyem okula başlar başlamaz değişim programlarıyla ilgilenen kişileri bulup süreci iyice öğrenmeniz. Böylece ortalamanızı yüksek tutabilir, gitmek istediğiniz ülkeye gore dil dersi alabilirsiniz. Bunlar çok önemli.

mind_map_finland_erasmus

En önemlisi hangi okulda olursanız olun iyi bir ülkeye ve iyi bir okula gitmek istiyorsanız ortalamanızı yüksek tutmanız şart. Birincisi çoğu okulda bu programlara dahil olabilmek için ortalama barajı var. Mesela Boğaziçi Üniversitesi’nde 2,5/4 ortalamanın altındaysanız tercih yapamıyorsunuz. Bir diğer sebep ise tercihlerin ortalamalarla hesaplanan puana göre üniversite tercihleri gibi yapılması. Yani siz bir kağıtta tercihlerinizi sıraliyorsunuz, ortalamanız ne kadar yüksek olursa şansınız o kadar artıyor. Buna tabi ki okulunuzun eğitim diline gore ingilizce seviyeniz de dahil edilebiliyor Boğaziçi’ndeki gibi. Okulunuza gore puan hesaplamanın değişik bir formulü olabilir fakat  önemli olan yüksek ortalama.

Bir diğer önemli mevzu; başvuru yapılan ülkeler arasında bazı okulların dil ön koşullu olması. Mesela Almanya’da bir üniversiteye gitmek istiyorsanız karşıdaki üniversitenin belirlediği seviyede almanca bilmelisiniz. Bu bir avantaj da olabilir dezavantajda. Başta dediğim gibi okula başlar başlamaz hedef koyar ve süreci takip ederseniz böyle üniversiteleri tercih edebilmek için okulunuzda dil derslerini alabilir ya da dışarıdan kursa gidip dil yetkinliğinizi belgeleyebilirsiniz. Bu tarz okullar az tercih edilir, çoğu kişi bu dil koşuluna hazırlanmamış olur. Bu yüzden tercih yaparken buraları yazabildiğiniz takdirde şansınız artar.

Son olarak maddi kısma geçelim. Erasmus programı ve değişim (exchange) programı ayrı iki program. Erasmus Programına dahil Avrupa Birliğindeki okullardan birine giderseniz Avrupa Birliği Komisyonu size orada geçinmenize yardımcı olmak için hibe yani bir miktar nakit para verecek. Her Erasmus kazanan öğrenci hibe alacak diye bir kaide yok ne yazık ki. Ayrılan bütçe seneye gore değiştiğinden bazen bu ülkeleri yazsanız da hibe alamayabilirsiniz. Fakat korkmayın çoğu kişi bir şekilde hibe alıyor kötü örnek az sayıda. Diyelim ki hibe alamadınız böyle bir durumda programa devam etmeyebilirsiniz, diğer dönem yine tercih yapabilirsiniz. Hibe konusunda diğer bilmeniz gereken şey ise hibenizin bir kısmının döndüğünüzde verirliyor olması. Yurtdışında aldığınız derslerin belli bir yüzdeliğini geçebildiğiniz takdirde hibenizin geri kalanını döndüğünüzde alıyorsunuz. Bu yüzdeyi de okulunuzdan öğrenin derim ben.Diğer yandan eğer bu ülkelerin dışındaki okullara giderseniz -mesela Amerika ya da Avrupada İsviçre gibi- masraflarınızın tamamını kendinizin karşılaması gerek. Masraflarınız gittiğiniz ülkeye, para birimine, uçak biletlerinize ve tabi ki sizin ne kadar macera yaşamak istediğinize gore değişir :)

Şimdilik bu kadar, bundan sonraki buluşmamız daha eğlenceli kısım yani maceranın ta kendisiyle ilgili olacak!

 

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın