Herkese merhabalar :)

Yeni yıla girmek için gün saydığımız şu vakitlerde hatalarımızın muhasebesini de yapmaya başlıyoruz ister istemez içimizde. “Şöyle olsaydı da, böyle olsaydı” diyerek kendimizi kemirdiğimiz ve dünyanın en tehlikeli sözcüğü olan “keşke”leri sıraladığımız bu zamanlarda biraz, hatalar nedir ve neden hata yapmalıyız sorularını irdelemek istiyorum kendimce.

Hayatımızı yaşarken farkında olmadan kimi zaman kendimizin, kimi zamansa etrafımızın etkisiyle hata yapmamamız gerektiğine programlanıyoruz. Kendimizi bir mükemmelliyetçilik çemberi içerisinde bulmamız çok uzakta da değil aslında. En yakınımızdaki insanlar ile başlayan bir tuzak olarak çıkıveriyor karşımıza. Ebeveynlerimizin kendileri için hata olarak belleklerine kaydettikleri şeyler, bizim için “cıss” oluveriyor daha ilk yaşlarımızda. Ama hayat aslında biriktirdiğimiz hatalardan oluşmuyor mu sizce de?

Başlıktaki fotoğrafta da göreceğiniz gibi aslında F.A.I.L. yani hata aslında çok daha derin bir anlam saklıyor içerisinde. Fail bakmasını bilen için “first attempt in learning” anlamını gizlemekte özünde aslında. Öğrenmek için ilk adım olduğunu bildiğimiz hatalarımızdan yaptığımız kulelerle görünenin arkasında neler neler olduğunu keşfederek bir sonraki adıma zıplamamız da kolaylaşıyor nispeten.

Bir hata ile öğreneceğimiz çok şey olduğunu, hata yaptıkça yavaş yavaş ama sağlam bir şekilde öğreniyoruz. Elbette bu demek değil ki hep hata yapalım. Genel anlamda hata yapmamak iyi bir şey gibi dursa da bence asıl mesele yaptığın hatayı tekrar yapmamak olmalı. Hata yapın! Bırakın bitsin tüm silgileriniz. Hata yapmış insanları dinlemek ve bunların üzerinden kendinize dersler çıkarmanın Amerika’yı tekrar keşfetmenin zahmetinden kurtaracağını unutmadan elbette. Tecrübe paylaşımı ve mentörlük kurumları da bunun için varlar zaten.

Yeni yılda da bir hatayı bir kere yapmaktan hiç korkmadan dimdik güzel bir geleceğe yürürken cebinizde taşımak isteyeceğiniz bir Beckett sözü ile yazımı sonlandırıyorum. Mutlu yıllar :)

Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.

Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.

Yazar Hakkında

Biraz mühendis, biraz yazar, biraz girişimci biraz biraz her şeyden İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makine Mühendisliği 4'üncü Sınıf Co-founder Yazar İzmir/Bursa/ Ankara/İstanbul

İlgili Yazılar

Yorum Yazın