Yılın bana göre en zor dönemine geldik. Güzel geçen yılbaşı sonrasındaki finallerin varlığı ile ne yazık ki yüzleşmemiz gerekiyordu. Bugün size kısa zaman diliminde sınavlara hazırlanırken neler yaptığımı, nasıl bir program uyguladığımı paylaşmak istiyorum. Ve öncelikle belirtmem gerekiyor ki benim okuduğum bölüm sözel ağırlıkta dolayısıyla günlerim gecelere kadar ezber yaparak geçiyor. Vereceğim ipuçları da sözel bölümlerde daha etkili olabilir.

Çalışma Öncesi
Sınav tarihleri elinize geçtiği andan itibaren planınızı da oluşturmaya başlayın. Son anda sıkışıp ne yapacağını bilmemektense planlamak sizi çok daha rahatlatacaktır. Ve çalışmaya tam anlamda başlamadan önce notlarınızın tam olduğuna mutlaka emin olun aksi takdirde motivasyonunuz düşer ve çalışma isteğiniz gidebilir.
image1
Çalışma Anı
Yazarak daha iyi anlayanlardan olduğum için mutlaka notlarımdan da özet çıkartıyorum. Özetlerim de aynı bölüme ait konuların ya da benzer konuların başlıklarını aynı renk kalem ile yazıyorum. Böylece o renk bana o konuyu çağrıştırıyor. Ve özetimi çıkartırken konu başlıklarını soru şeklinde yazıyorum. Bu şekilde soru-cevap ile sınav anını daha iyi yaşıyor yorum gücümü arttırmış oluyorum. Ezber yapmak ekstra dikkat isteyen bir yöntem olduğu için aklınızı tamamen boşaltmanız gerekir. İzlediğim bir video bana bu konuda çok yardımcı oldu. Çalıştığım esnada aklıma gelen, dikkatimi bozan şeyleri bir kağıda yazıp mola sırasında onlara yöneliyorum ki dikkatimi bir daha dağıtmasınlar. Bu Instagram’a yüklediğiniz fotoğrafın kaç beğeni aldığı olabilir yada arkadaşınızdan beklediğiniz mesaj.
Eğer çalışmayı son ana bırakmayıp bir kaç gün vakit ayırdıysanız konularınızı ses kaydına alıp yolda, ders aralarında, uyumadan önce dinleyebilirsiniz. Çalışma temponuzu arttırdığınızda bu aşamanın bilinç altınıza kattıklarına çok şaşıracaksınız.
Çalışma Sonrası
Mutlaka sınav öncesi uykunuzu almış olmalısınız. Sınav sabahına kadar çalışmak benim açımdan verimli bir yol olmadı hiçbir zaman. Ve sınav olduğu için normal tükettiğiniz besinlerin dışında birşeyler tüketmenizi tavsiye etmem. Normal rutinin dışına çıkarsanız vücudunuz buna reaksiyon gösterebilir ve sınav sırasında sorular yerine karın ağrısı derdiniz olabilir.
Hepinize bu zorlu dönemde başarılar diliyorum. Bol A dolu bir sonuç umut ediyorum.
image2

Yazar Hakkında

Neslihan 9 Ağustos 1996 tarihinde doğmuştur. Istanbul Kültür Üniversitesinde Uluslararası Ticaret okumaktadır. Aynı zamanda okulunun Women in Business Kulübü'nün yönetim kurulunda yer almaktadır. Kulübün blogunda yazmaya başladıktan sonra yazmayı sevdiğini farketmiş ve bu konuda kendini geliştirmeye çalışmıştır. En büyük hobilerinden biri sinema makyajıdır. Ileri de mesleğinin yanı sıra bu alanda da kariyer yapmayı planlamaktadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın