Herkese merhaba!

Annecy, Alp Dağları’nın eteğinde, Fransa’nın üçüncü en büyük gölüne sahip küçük bir şehir. Fransa’nın Venedik’i olarak da bilinen bu şehir dinlendirici ve huzur verici bir atmosfere sahip. Eğer yolunuz güney Fransa’ya düşerse 1 günde bitirebileceğiniz bu şehri gezi listenize eklemenizi şiddetle öneririm!

Bir haftalık tatilimin son gününde Lyon’dan 2 saat tren yolculuğu mesafesinde olan Annecy’e vardığımda hava sonbahara göre ılıktı bu nedenle Annecy gölüne kadar yürüdüm. Göle vardığımda ise bu etkileyici görüntüyle karşılaştım. Buradaki parkta oturup Alp Dağları’nın ve gölün bu harika manzarasını izlemek okulun koşuşturmasına beni hazırlamaya ve 2 aylık yorgunluğumu atmama yetti.

Processed with VSCOcam with c1 preset

Bu meydandan şehrin eski kısmına giderken Perriére Köprüsü’nden geçtim. Bu köprü göle dökülen nehrin bittiği yerdeydi ve köprünün bir yanında Annecy Gölü ve Alp Dağları manzarası görülüyorken; diğer yanında ise nehrin içinde yüzen taştan yapılma Annecy Tarih Müzesi görülüyordu. Giderken listeme aldığım bu müze ne yazık ki kapalıydı. Yine aynı köprü üzerinde müzisyenler şarkı söylüyor, yan taraftaki parkta ise çocuklar köpüklü sudan kocaman balonlar yapıp eğleniyorlardı.

IMG_4107

İlerlerken Jean Jacques Rousseau sokağında eski ve çok meşhur bir dondurmacı keşfettim “Glacier Des Alps”, giderseniz denemelisiniz. Aklınıza gelebilecek her türlü dondurmayı yapıyorlar! Tabii 10-15 kişilik bir bekleme süresini gözden çıkartmanız gerekiyor.

Üstüne bir de yemek molası vermek isterseniz, şehrin İsviçre’ye çok yakın olması nedeniyle İsviçre ve Fransa tatlarını bir arada bulabileceğiniz bir çok restoran bulabilirsiniz. Zaten şehrin kültürü de bu iki ülkenin kültürlerinin bir karışımı; iki ülkenin de havasına sahip.

Yemekten bahsetmişken; ben gittiğimde bir pazar günüydü ve şehrin bu eski kısmında yerel bir pazar kurulmuştu. Eğer güzel peynir ve sebze bulmak isterseniz burası en güzel adres olacaktır. Fransızlar kaliteli doğal yiyeceğe çok önem verdiklerinden bu yiyeceklerin kalitesine güvenebilirsiniz.

Bu arada, yakın zamanda gitmek isteyenler için 15-20 Haziran arası Annecy’de düzenlenen bir de animasyon film festivali var!

İlgilenenlere linki: http://www.annecy.org/home

Ben büyük, kalabalık şehirleri gezmenin yanında böyle küçük ve sakin şehirlerin de rotaya eklemenin insana çok şey kattığına inananlardanım. Kısacası; huzur, ilham ve sakinlik arıyorsanız sizin de seveceğinize eminim!

Processed with VSCOcam with c1 preset

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın