Geleceğin teknolojilerini birçok insan gizemli oluşlarından, düşünülmemiş veya hesaplanmamış yanları olabileceğinden oldukça heyecan verici bulur. Ben özellikle de bazen teknolojinin kendi hızına yetişemeyen keşfedilmemiş kullanım alanları üzerine kendi kendimi challange ederek düşünmeyi seviyorum. Bu artık stres azaltmak için kendi kendime oynadığım bir akıl oyununa dönüştü! Son zamanlarda hakkında meraklanıp araştırma yaptığım konulardan biri de drone teknolojisi.

Drone (insansız hava aracı) fikri uzun zaman önce ilk kez ABD’li bilim insanı Nikola Tesla tarafından ortaya atılmış.Tesla’nın bugünün drone’larını çağrıştıran çizimlerinin patentinde bu teknoloji hakkındaki fikirleri de yer alıyormuş. Tesla, kötü amaçlarla kullanıldığında drone’un kitlelerce insanı ölüme sürükleyebilecek büyüklükte bir teknoloji olabileceğinden bahsetmiş. Bugünkü yaygın kullanım amaçlarını düşündüğümüzde, drone’ların çoğumuza savaşı ve saldırıyı çağrıştırmasından bile Tesla’nın ne yazık ki haklı olabileceğini anlıyoruz. Diğer yandan, bu fikir maalesef neredeyse tüm teknolojik gelişmeler için geçerli olduğundan, henüz gelişme aşamasında olan drone’ların çoğumuzun bilmediği çok farklı ve geniş yelpazedeki kullanım amaçlarından bahsetmek istiyorum.

Drone’lar görüntüleri  ve insansız uçabilmeleri nedeniyle akla hemen taşımacılığı ve sevkiyatı getiriyor. Tahmin edilebileceğinizden daha büyük firmalar bu fikirle ilgilenmeye çoktan başladı bile. Örneğin geçtiğimiz dönemde insansız araçlarla teslimat yapmak için testlere başlayan Amazon, şimdilerde drone’larla teslimat hakkında ciddi kararlar alıyor. 25-30 dakikalık mesafelere drone’larla sipariş teslimi yapmayı hedefleyen Amazon, Birleşik Krallık hükümetiyle anlaşarak çoktan deneme sürüşlerine başlamış bile. Sipariş tesliminden bahsetmişken, gülümseten bir haber daha var: Yeni Zelanda’da pizza teslimatlarının drone ile yapılması test ediliyormuş.

Teslimat fikrinden ilham alan Google ise insana umut veren bir çözümle uğraşıyor. Google, drone’larla ulaşılması zor alanlardaki insanlara yardım etmeyi hedefliyor. Arama kurtarma ekiplerine yardımcı olan drone’lar, Google’ın patentini almaya çalıştığı bu fikirle ihtiyacı olan insanlara yiyecek veya eşya gibi kurtarma donadrone-like_helicopter_multicopternımlarını rahatça ulaştırılabilecek.

Taşımacılık demişken, drone helikopterler de üretilmeye başlandı. Hatta Almanya’da drone helikopterler ilk test sürüşlerini gerçekleştiriyor. Belki yakında pilot bulunamayan acil durumlarda sağlık alanında kullanılmak üzere insansız hava araçlarının geliştirildiğini ve yaygınlaştığını görebiliriz.

Daha da geniş düşünmeyi sevenler için drone’ların fayda ve çözüm sağladığı alanların insanlarla sınırlı olmadığını söylemek istiyorum! Hayvanlar için de drone-solutionlar üretilmeye başlanmış. Webrazzi’deki habere göre, Ocean Alliance CEO’su, drone’ların keşfinin bu aşamada mikroskobun keşfi kadar önemli olduğunu söylemiş. Drone’lar şimdiden balinaların takibinde ve korunmasında aktif rol oynuyor. Bunun yanı sıra, tarım sorunlarına da drone’lar kullanılarak çözüm üretilmeye başlanmış. Tarım arazilerinin güvenliğini sağlamak için Japonya drone’ları kullanmayı düşünüyor. Geliştirilen drone şu an test aşamasında ve 50 ç52-1024x699eşit zararlıyı öldürebiliyor. Üstelik drone, yerel halk kimyasal kullanımına karşı çıkarsa, zararlıları elektrik enerjisi kullanarak da öldürebilecek teknolojiye sahipmiş.

Bu sefer sadece kendime değil, sizlere de “Challange!” demiş oldum. Drone’ların düşünülmemiş kullanım alanlarını keşfederken yardımcı olabilecek, aklınızda bir fikir alevlenmesine yardımcı olabilecek birkaç bilgi daha: İngiltere şu an drone’ların en büyük dezavantajlarından biri olan batarya sorununa çözüm getirmeye çalışıyor. Başarabilirlerse, sonsuza kadar uçan drone’larımız olacak! Çin ise şu sıralar portatif drone’lar üretmeye çalışıyormuş. Hedefleri, kişisel kullanım için cebe sığan drone’lar geliştirmek.

 

İlginç bir kullanım alanı daha; drone fotoğrafçılığı da git gide yaygınlaşıyor. Yazımın başındaki görsel de, Uluslararası Drone Fotoğrafçılığı ödülü kazanmış bir fotoğraf.

 

Son olarak, Drone teknolojisiyle James Bond müziği: https://twitter.com/ValaAfshar/status/731649233028288512

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın