logo_unisamun-1024x855

Katılımcılar salonda yerlerini aldı, onur konukları konuşmalarını tamamlandı, tokmak sesiyle salon inledi  ve MUN başladı.  Model United Nations konferansları, Birleşmiş Milletler toplantılarında tartışılan konuların öğrencilerce gerçekleştirilen simülasyonudur diyelim ve konferansı satırlara dökmeye çalışalım.

Özellikle üniversitelerdeki ve liselerdeki kulüplerce gerçekleştirilen hummalı bir çalışma sonrası öğrenciler konferansta yerlerini  alır. Çoğunlukla Siyaset Bilimi, Hukuk ve Uluslararası İlişkiler’de okuyan arkadaşlar tercih eder katılmayı. Başvuru süreci ardından komiteler ve ülkeler belirlenir.

Silahsızlanma ve Güvenlik (DISEC), Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Birleşmiş Milletler Genel Meclisi (GA) ve Yasal gibi komitelere ayrılan öğrencilerin hepsi, delegeliğini yapmak üzere bir ülkeye sahip olur.  Sıradaki aşama ülkeni benimsemek.  Sahip olduğunuz  ülkeyi yönetim şekli, ekonomisi, dili, tarihi ve ülke politikası gibi yönlerden incelemeye alırsınız. Her komitenin çözecek bir ya da birden fazla sorunu vardır. Her delege kendi ülkesinin dış politikasını gözeterek, önce açılış konuşmasını yapar, sonrasında delegelerden tartışmaya açılacak özel bir konunun ortaya atılması beklenir.  Ciddiyet, konferansın prensiplerindendir, diyebilirim. Söz almak, fikir sunmak ve soru sormak… Hepsini belirli kalıplarla ifade etmek gerekir. Başlardaki sıkıcı ve ciddi hava konuların karmaşık bir hal almasıyla hararetlenmeye başlar, tam da bu noktada keyif almaya başlarsınız. Belki bu noktada zorlanabilirsiniz; özellikle de fikrileriniz, delegesi olduğunuz  ülkenin politikasıyla tamamen zıt olursa. Yaklaşık dört oturum sonrası Birleşmiş Milletler’in de ilkesi olan dünya barışını gözeterek delegeler, gerek öğle yemekleri gerek çay aralarında,  farklı görüşteki ülkeyi ikna etme çabasıyla oturur, tartışır. Örneğin komitemdeki soykırım konusunu yemeklerde de bitirmek bilmedik, bitiremedik. Neticede uzlaşılır ve bir çözüm önerisi ortaya atılır. Gerekli prosedürlerin ardından oluşturulan önerge kabul ya da reddedilir.  Bu öneriler Birleşmiş Milletler’e de ulaştırılır. Yoğun bir günün ardından organizasyon takımı katılımcılara özel eğlenceler düzenler, böylece bir gün sabahtan akşama, her anı dolu dolu yaşanır. Tanıştığınız yeni insanlar ve yeni fikirlerle bir gün sona erer.

050c5647aa1590be822fe9538e0642a8

Unutmadan; samimiyetle söyleyebilirim ki; siyaset, ekonomi, yasal konular ya da toplumsal sorunlarla yakından ilgilenen dobra katılımcılarla birkaç gün geçirmek belki, dünyada neler oluyor, daha yakından bakmanıza önayak olacaktır ya da tam tersi kendinizi hiç bulamayacaksınız. Yine de birey olarak, “Çevremizde neler olup bitiyor?”, “Kim, neden böyle düşünüyor?”, “Bu sorunun çözümünde benim yolum ne olur?” düşünülmesi gereken şeylerse kesinlikle parçası olmanız gereken bir konferans diyebilirim.

Bu yılki konferans için MUNBU2015 ekibine teşekkürü borç bilir, Türkiye’de ve dünyada gelecek konferanslara katılmanın her zaman mümkün olduğunu hatırlatmak isterim.

 

 

 

10475250_402646113244374_1622705036257138844_n

Yazar Hakkında

CampusWin Hayata dair

İlgili Yazılar

Yorum Yazın