Bu hafta sosyal medya komitesi olarak Melek Pulatkonak ile bir ‘Görsel Hikaye Anlatıcılığı’ etkinliği düzenledik. Kendi adıma yeni şeyler öğrendiğimiz keyifli bir etkinlik oldu diyebilirim. Bu konunun Turkish Women’s International Network için de ayrı bir önemi var çünkü biz hikayelerle var olan bir platformuz. Hikayelerimizi tüm insanlarla paylaşmaya oldukça da istekli olduğumuz için sosyal medya kanallarımızda yayımladığımız fotoğraflar, videolar ve onların başlıkları üzerinde epeyce emek harcanarak ortaya çıkarılan görseller bizim için çok büyük öneme sahip.

Peki nedir bu‘Görsel Hikaye Anlatıcılığı’?

Görsel Hikaye Anlatıcılığı kavramı görsellerin gücünü kullanarak hikaye anlatma yolu olarak özetlenebilir. Görsel Hikaye anlatıcılığı, hem sosyal amaçlar güden kurumlar hem de şirketler tarafından çok yaygın olarak kullanılan bir araç.

Örnek vermek gerekirse Procter&Gamble’nin ‘Always’ markası için hazırladığı #likeagirl isimli çalışmayı düşünelim. Bu çalışma “kız gibi” olma önyargısını anlatan bir çalışmaydı hatırlarsanız. Aslında bu ifadenin varlığı çoğu insanca biliniyor; yani kimsenin aklına gelmeyecek bir fikir değil. Yine de çalışma oldukça ses getiren başarılı bir sosyal medya viraline dönüştü. Çalışmanın başarısı ise hikayenin anlatılma şeklinden geliyor. Video, markanın hedef kitlesi olan kadınların duygularına hitap eden ve onları gülümseten daha sonra da daha iyi hissetmelerini sağlayan bir dizi halinde gidiyor. Duygulara hitap etmeyi başardığı için pazarlamada ve özellikle hızlı tüketim sektöründe çok önemli bir konu olan müşterinin markaya bağlılığını artırmaya yönelik bir çalışma diyebilirim. Daha önceden izleme fırsatı olmayanlar ve izleyip de bu gözle bakmayanlar için tekrar göz atmak güzel olacaktır.

Bunun dışında Görsel Hikaye Anlatıcılığı ürün geliştirmelerinde de kullanıyormuş. Örnek vermek gerekirse son 2 senenin en çok konuşulan teknolojilerinden biri olan Google Glass, görsellerin gücü kullanılarak tasarlanmış. Google Creative Lab’larında çalışan mühendisler Google Glass’ı tasarlarken önce nasıl görünmesi gerektiğini hayal ettikten sonra, hayal ettikleri ürünleri, tasarıma ekleyerek ürünü ortaya çıkarmışlar. Google Glass ve görsellerin gücü ile ilgili de harika bir video paylaştı Melek Hanım bizlerle. Bu videoyu da kullanıcı deneyimini hissettirmesi açısından oldukça başarılı buldum ben. Bakalım sizler ne düşüneceksiniz?

Bana en çok ilham veren, en harika paylaşımı ise en sona sakladım. Henüz 24 yaşındayken Aneesh Chaganty tarafından kurgulanmış ve 48 saat içerisinde 1 milyon Youtube izlenmesine ulaşabilmiş ‘Seeds’ adında mükemmel bir kısa film. Bu kısa film Google Glass ile çekilmiş. Aneesh Chaganty filmi on beşin üzerinde ulusal ve uluslararası film festivalinde yer almış. Güney Karolina Üniversitesi mezunu olan Aneesh Chaganty her yıl sadece 5 kişiyi işe alan Google 5’in bir üyesi. Bu ekibe girmeyi de filminin izlenme rekoru kırmasının ardından başarmış.

 

Kısa filmin anlatımı mükemmel ama onu daha da mükemmel yapan bir şey daha var ki o da anneler gününde gösterime sunulması. Videonun altındaki açıklamada ise “Bizim ‘Teşekkür ederim anne!’ deme yolumuz” yazıyor.

Herkese ilham dolu günler diliyorum.

Yorum Yazın