Günümüz toplumunda güzellik tek bir kavram oldu artık. Sosyal medya topluma güzelliğin sadece ‘incelik’ oldugunu aşılıyor; ince bel, ince bacaklar, ince karın… Toplumumuzdaki kadınlar da bu ‘gerçek’ ile olur olmaz diyetler yapıyorlar. Kendi sağlıklarından önce, güzellik oldugunu zannettikleri inceliklerini düşünüyorlar. Halbuki kadın her turlu güzeldir; hatta genellemek gerekirse insan her türlü güzel. Bin bir farklı insan var. İncesi, kilolusu, sarisini, uzunu, esmeri ve kısası… Dediğim her bir sıfat birbirinden olumlu. Her farklı insan kendi farklılığıyla güzel; tabii bu farklılığı benimsediği ve sevdiği sürece.

 

Küba’da kadınlar hep çok cilveli ve hem de çok özgüvenlidir. Hatta kadınlarının erkeklerle iletişimlerinin büyük çoğunluğu ‘bastan çıkarma’ üzerine kuruludur. Peki Küba’daki kadınların hepsi ince, zayıf, uzun güzel(!) mi? Bu yüzden mi bu kadar özgüvenliler? Kesinlikle hayır. Küba ekonomisi zayıf bir ülke olduğu için halkının büyük çoğunluğu fakir ve haliyle bizim sahip olduğumuz sosyal medya gereçlerine de sahip değiller.  Dolayısıyla topluma ‘enjekte edilmiş’ kavramlarda yok. Aileler, çocuklarını kendine güvenli yetiştiriyorlar ve bunu bozabilecek dış bir sosyal medya faktörü yok. Halbuki bizim toplumumuz bunun tam tersi. Sosyal medya, insanlara tek bir güzellik kavramının oldugunu yansıtıyor; genç kızlar buna inanıyor ve kendi bedenlerini, toplumun örnek olarak gösterdiği kız modeline benzetmeye çalışıyorlar. Ancak bu tabii ki de çok yanlış. Sadece bir çeşit güzel olması imkânsız. Her kadın güzeldir!

 

İnsanlar sosyal medyanın aşıladığı güzellik kavramına uymaya çalışırken, sağlıklarını ihmal ediyorlar. Dönemlik moda diyetler duyuyor; internetten yanlış bilgiler ediniyor ve kilo vermeye çalışıyorlar. Öncelik sağlık olmalı, güzellik değil. Sağlıklı kadın zaten güzeldir.

 

Ben sağlığıma çok dikkat ederim. Her gün düzenli ve iyi beslenmeye özen gösteririm. Spora gitmeye çalışırım. Çünkü inanırım ki; güzel kadın zayıf olan değil, sağlıklı olandır. Ancak geçenlerde besin dersim için yaptığım bir projede beklenmedik sonuçlarla karşılaştım. Proje için, bir gün boyunca yediğim yemekleri kaydettim. Sonra bu yemeklerin hangi besin grubuna ait oldugunu işaretleyip, içindeki sodyum, yağ, doymuş yağ ve demir gibi değerleri hesapladım. Bir günde almam gereken besin miktarını ve aldığım miktarı da hesapladıktan sonra fark ettim ki; ihtiyacım olandan daha fazla kalori alıyormuşum. Yani sağlıklı beslendiğimi düşünsem de; aslında sağlıklı beslenmiyormuşum. Farklı besin gruplarından yeterli miktarda besin almıyormuşum.

 

Kısacası demek istediğim, ilk önce sahip olduklarınızın ve güzelliğinizin farkına varın. Ardından ince olmak için uğraşın. Bu arada Mydietanalysis.com dan kendi beslenme analizinizi yapabilir ve hangi besinlere daha çok, hangilerine daha az ihtiyacınız oldugunu anlayabilirsiniz. Son olarak, sosyal medyanın güzellik hastalığına kapılmayın ve sağlıklı olun!

 

9718925-vector-illustration-of-lunch-items-for-the-new-my-plate-replacing-food-pyramid

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

2 Responses

Yorum Yazın