Kadın olmak, engelli olmak, milletvekili olmak… Bu üç sıfatı bir kişide toplayabilmek her kadına eşit fırsat sunmayan bir ülkede ne harika bir şey değil mi? Kimden bahsettiğimi anladığınızı düşünüyorum: Evet, Şafak Pavey’den bahsediyorum. Yurt dışında eğitim almakla kendini şanslı addeden Pavey, aynı şekilde kendi ülkesini de keşfetmek için çalışıyor.

Şafak Pavey

Ani ve üzücü bir tren kazasında bir kol ve bir bacağını kaybetmesini ise –ki bu an hayatının en belirleyici anlarından biriydi- yeni koşullara uyum sağlaması için bir fırsat olarak değerlendirdi. Kazadan sonra Londra’ya taşınarak ondan daha zor durumda olan insanlara yardım etmek adına London School of Economics’te Uluslararası İlişkiler yüksek lisansını tamamladı. Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve giriş seviyesinde Arapça, Farsça bilen ve aynı zamanda uluslararası işaret diliyle de konuşabilen Pavey, bugün Türkiye’nin engelli ilk kadın milletvekili.

Şafak Pavey, Orta Avrupa için BMMYK Sözcüsü olmakla birlikte sıcak çatışma bölgelerinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi’nde görev yaptı. BM bünyesinde Engelli Kişilerin Hakları Komitesi başkanı oldu ve bugün hala komite hizmet vermektedir.

13 Numaralı Peron’un yazarlarından olan Pavey, Nobel Ödüllü Şirin Ebadi’nin “İran’da Mülteci Hakları” kitabında yönetici editör olarak görev aldı.  Bu sayfaya sığamayacak kadar çok başarılara imza atan Şafak Pavey’in birikim ve donanım yönünden bizlere ilham veren umut ve azim dolu yaşam öyküsü umarım daha nice kadına adalet, insanlık ve doğa için mücadele etmenin engellerle sınırlanmayacağının göstergesi olur.

 

Yazar Hakkında

Bir Saint Joseph'li ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde hukuk okuyor, Genç Algı kurucusu ve bir şeyleri değiştirebilmek için düşündüğü ne varsa paylaşmaya hazır, hayalleri bir sayfaya sığamayacak kadar çok...

İlgili Yazılar

Yorum Yazın