İlk yazıma, geçen sene içinde tanıma fırsatı bulduğum bu sene de ilişkimizi birazcık daha ilerlettiğim ‘Girişimcilik’ kelimesi üzerine başlamak istiyorum. Kendisiyle birbirimize yeni yeni alışmaya çalışıyor olsak da hala aramızda seviyeli bir ilişki var. Çünkü bilgi gibi öğrendikçe içindeki girdaba dalıyorsun, bir şeyleri öğrendikçe bilmediğini anlıyorsun. Ben şöyle düşünürüm, ‘bilmiyorum’ demek de belli bir seviye bilmeyi gerektirir. Dediğim gibi buz dağının görünmeyen yüzü çok daha fazla. Şimdi daha ancak uzaktan görebildiğim girişimcilik buzdağını, ilk olarak dürbün ile kimin bana gösterdiğini anlatayım.

     Üniversiteye gitmeden duyarız; dağcılık topluluğu , tiyatro topluluğu varmış… Üniversite hayatının lise gibi durağan geçmeyeceğini düşünüp hevesleniriz. Belki çevremizdekilerin anlattıklarıyla beklentimizin üstünde hayaller kurarız, belki de kendimizi sadece derslerimize vereceğimizi planlayıp ilgilenmeyiz bile. Açık söylemek gerekirse ben Akdeniz Üniversitesi’nde hazırlık okumaya başladığımda pek girişimcilik ile ilgim yoktu ki ilgi olunabilecek bir şey olduğunu da bilmiyordum. İlk zamanlar tiyatro ile ilgilendim. Bir kaç ay sonra kendimi Edebiyat Topluluğu’nun şiir dinletisinde sahnede şiir okurken buldum. Fark etmeden de ilk network ağımı oluşturmaya başladım ve bu iki topluluk ile insanlarla biraz daha rahat konuşabilmeyi öğrendim. Esas dönüm noktama gelirsek, biraz daha iş yaşamına yönelik bir şeyler yapmak istediğimi fark ettim. Sonra, gireceğim topluluğun danışman hocası aynı zaman da haftanın ilk dersi olan muhasebe hocasından Girişimcilik ve Kariyer Topluluğunu duydum.

     O topluluk için yeni bir paragraf açmam lazım. Sonuçta Üniversite Kulüpler Birliği tarafından Türkiye’nin en iyisi seçilen bir topluluktan bahsedeceğim. Reklam yapar gibi olsa da o topluluk sayesinde yaptığım (hatta daha yapacağım) şeyleri anlattıkça sizde anlayacaksınız. Topluluğun tanışma toplantısına gittiğimde anlattıkları ve yapmayı planladıkları şeyler karşısında açıkçası heveslendim diyemem çünkü o kadar kişinin içinde kaybolacağımı düşünerek o etkinliklerden faydalanamayacağımı düşündüm. Bahsettikleri şeyler de az buz değildi. İlk kez duyduğum ama adı da çok afili gelen Forum İstanbul Zirvesine katılım, belki de staj veya iş imkanı sağlayabileceğimiz insanlarla tanışma fırsatı yakalamak, okulumuzda konuk edeceğimiz ünlü iş insanları, oyuncular ve müzisyenler ile genişleteceğimiz dünya görüşlerimiz… Bu güzel tanışma toplantısı sonunda arkadaşımla GKT‘nin android uygulamasından üye kayıt forumunu doldurduk. Neyse öyle böyle derken zaman geçti ve biz Ceysu’nun fabrikasına da, İzmir Ekonomi Konferansı’na da, Forum İstanbul Zirvesi’ne de hatta yeri geldi ekip olarak Olympos’a motivasyon kampına da gittik. Tabii iş bir tek bu topluluğun bana verdikleri ile bitmiyor bir alt topluluklarının da katkıları apayrı. Şuan GKT (Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu) sayesinde; Ekonomi topluluğu yönetim kurulu üyeliği, GKT Overlok dergisi yazarlığı, UGM Girişimcilik Elçiliği ve şimdi de Kampus Ses Ver sayfası blog yazarlığı sıfatlarına sahip oldum.  Fazla ayrıntıya girmeden sadece birinden bahsedip sona geleceğim.

     GKT bana duvarı aşmam için merdiven koyduysa UGM’de o merdivende bir basamak çıkmamı sağladı. GKT grubunda bir arkadaşımız UGM girişimcilik elçileri başvurularının başladığını yazmıştı. Başta yine o kadar kişi arasından seçilemeyeceğimi düşünüp başvurmamıştım. Aradan bir kaç gün sonra başvurunun son günü olduğunu yazmıştı ve o gün ümitsizce sürenin bitmesine saatler kala formu doldurdum. Yaklaşık bir hafta sonra okulumuzda düzenlediğimiz bir konferans için katılımcıların isimlerini alırken aradılar beni ve kabul edildiğimi bildirdiler. O sırada, aslında bana ne kadar faydasının dokunacağını bilmiyor olmama rağmen çok sevinmiştim.

     Girişimcilik elçisi olarak aldığım eğitim, sonrasında gittiğim Su Ada’da gerçekleşen G3 forumu ve oralarda yaptığım Networks’ler sonucu beş yıllık hayalimi değişikliğe uğrattım ve çevremden aldığım tepkiye göre de galiba doğru bir şeyler yapıyorum.

Yazar Hakkında

Elif Erim

GKT Genel Sekreteri P&G Marka Elçisi BAT Marka Elçisi Gitarist Hayvansever

İlgili Yazılar

Yorum Yazın