Denge, Verimlilik, Psikolojik Dayanıklılık, Motivasyon, Zaman Yönetimi… Evet bir çoğumuzun sürekli duyduğu, öğrenmek istediği, öğrenip de uygula-ya-madığı konular. Bu yazım biraz uzun olabilir bu yüzden baştan sizi uyarmak istiyorum lütfen sakin bir zamanınızda, okula ya da işe giderken, yeterli vaktiniz varsa bunu okumayı tercih edin :)

Bu dönem bölümümüzün staj seminerinin ilk konuğu Yasemin BALCI oldu. Kendisi Eğitim ve İletişim Danışmanı. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü okuyup, mezun olduktan sonra 8 yıl boyunca Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretmenlik yapmış 2007 itibariyle psikoloji ve yaşam kalitesini iyileştirme konularında eğitim almaya ve akabinde çalışmaya yönelmiş. Kendisi şuanda Beykent Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Bölümü Yüksek Lisansının tez aşamasında bulunuyor. Bizlere seminerde bahsettiği ve benim not olarak yakalayabildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

18555059_largeSizi en çok mutlu eden ya da sevgiyi hissettiğiniz tek bir şeyi düşünün. Herhangi bir şey olabilir. Gözlerinizi kapatın ve odaklanarak düşünün. Vücudunuzun neresinde hissediyorsunuz? Kalbinizde, kollarınızda, midenizde, omuzlarınızda… Hissettiğiniz yer aslında önemli değil. Fark edeceksiniz ki nefes alışınız, kalp atışınız dahi değişecektir. Daha da derinleşecek ve kısa sürede olsa içinize bir huzur kaplayacak.

 

Hayatımızda önemli yeri olan iki konu var aslında: Stres ve İletişim.

Stress and depression related vector icon set

Bu yüzden ”Stres Yönetimi” ve ”İletişim Becerileri” üzerinde psikolojide son zamanlarda çok duruluyor. Evde, okulda, işte, yolda, yemek yerken, yürürken, hatta uyurken bile beynimiz sürekli çalışıyor. Derin düşünceler içerisinde hayatımızda olup bitenleri inceliyor. Çoğu zaman aklımıza takılan bir konuyu rüyamızda bile görebiliyoruz. Hatta çoğu sabah huzursuz, mutsuz uyanmamızın en büyük sebeplerinden biri de bu. Stres Yönetimi için, Yasemin Hanım bizlere ”Bilinçli Farkındalık” yöntemini yani ”Mindfulness” önerdi. ”Yemek yerken yemek yiyin, yürürken yürüyün, uyurken uyuyun, dans ederken sadece dans edin. Yani ne yapıyorsanız o an onu yapın.” Benim anladığım kadarıyla bu bir bakıma beynimizi kapatmak. Sadece o an için.

mindfulness-base

 

Hatta kendisiyle 2 dakika süren bir ”Bilinçli Farkındalık Çalışması” yaptık: Gözlerinizi kapatın, sadece etrafınızda ki seslere odaklanın. Önce duyduğunuz 2 sesi seçin sonra biraz daha odaklanın ve 3. sesi bulun. Benim odaklandığım o anda duyduğum sesler:

1) Projeksiyon Sesi 2) Nefesim 3) Kendi İç Sesim.

Amaç, kısa süre bile olsa durup o anda tek bir şeye odaklanmak. Belkide kendinizi hissetmek. Stres altındayken nefes almamız zorlaşıyor, vücudumuzda farklı tepkiler görüyoruz. İşte bunun bir başka kontrolü de ”Duygusal Zeka”. Eğer kendimizi tanırsak duygularımızı bilirsek, kendimizi ve karşımızda ki yönetebiliriz.

degerler_egiti”Kendini Tanı Ben kimim? Değerlerim neler? Mentörüm İlginay Hanım ile birlikte yaptığımız bir çalışmayı Yasemin Hanım bize de yaptırıyor. Kendinizi en çok mutlu hissettiğiniz 3 anınızı düşünün. Acele etmeyin. İsterseniz 1 hafta düşünün. Aklınıza geldikçe yazmayı unutmayın. Aynı şekilde en çok kızgın olduğunuz 3 anınızı düşünün. Yazdıklarınıza baktığınız da cümlelerinizi tanımlayan sıfatlara çevirin. İlginay Hanım olsun Yasemin Hanım olsun ikisi de benim için  aynı değerleri söyledi. İki konu hakkında da örnek vermem gerekirse: ”15 yaşıma kadar her akşam uyumadan önce babam yanıma gelir beni öper, üstümü daha sıkı örterdi. Gerekirse masal bile anlatırdı. Tuhaf gelebilir ama babamın ilgisi sayesinde aslında benim hala ilgiye ne kadar önem verdiğimi görebiliyorum. Eğer ortada haksız bir durum varsa kendimi hiç bir zaman tutamıyorum. Dürüstlük ve dobra olmam benim en büyük özelliğim.” Buradan da adalete verdiğim değer ortaya çıkıyor. ”Adalet, güven, ilgi, saygı, huzur” bunlar benim değerlerim. Peki ya sizin değerleriniz? Sizleri bu konuda düşünmeye davet ediyorum.

zaman-yönetimi1Bir diğer önemli konu ise ”Zaman Yönetimi” Eskiden iş ve özel hayatınızı nasıl yönetirsiniz konusu günümüzde işinizin olduğu zaman ve işinizin olmadığı zaman olarak ikiye ayrılmış ve aslına bakarsanız Yasemin Hanım artık ”Enerji Yönetimi” teriminin ortaya çıktığını söylüyor. Enerji Yönetimi kendi içinde basamaklara ayrılıyor ama biz Fiziksel Enerji’ye baktığımızda şunları ele alıyoruz: Yeterli uyku, sağlıklı beslenme, dinlenme gibi. Amaç enerjinizi ortaya çıkarıp, yönlendirmeniz ve elbette koruyabilmeniz.

 

duygusal-zeka”Verimlilik” konusuna gelirsek, ”Siz bir gününüzü verimli geçirdiğinizi nasıl anlarsınız?” sorusuyla Yasemin Hanım zihnimizde bu terimi kolayca şekillendirdi. Kimse bir çok işi aynı anda yapamaz. Yaptığınızı sanabilirsiniz ama aslında araştırmalardan çıkan sonuçlara bakıldığında beynimizin bizi yanılttığını söyledi. Tek tek ve sırayla işleri yapmamız ruhsal ve verimlilik açısından önemli. Eğer verimliliğiniz düşerse, unutmayın toleransınız da düşecektir. Takıldığınız konunun üzerinde durmayın, farklı bir konu da çalışmaya devam edin.

Geleceği düşünmek = Kaygılanmak. Unutmayın, stres altında doğru kararlar veremeyiz. ”Psikolojik Dayanıklılık” (Resilience) tekrar ayağa kalkabilmemiz için önemlidir. Kendi davranışlarımız, düşüncelerimiz dışında hiçbir şeyi kontrol edemeyiz. Çevremiz etki alanımızın dışındadır.

UntitledYasemin Hanım’a bu güzel eğitim seminerinde aklımızda ki soru işaretlerini yok etmeye çalıştığı için, kendimizi tanımak için yeni yöntemleri anlattığı ve stresle başa çıkmanın taktiklerini verdiği için huzurunuzda bir kere daha teşekkür ediyorum. -Elbette yaklaşık 7 aydır mentorluğumu yapan İlginay Hanım içinde bir teşekkür borçluyum.-

P.S. Eğer siz de insanlara karşı HAYIR demekte zorlanıyorsanız Yasemin Hanım bunun için ilgi çekici bir kitap önerisinde bulundu:

‘Şiddetsiz İletişim-Marshall Rosenberg”

Sağlıcakla Kalın!

Yorum Yazın