Herkese merhabalar. Bu yazım “KAMPÜS SES VER”deki ilk yazım ve oldukça heyecanlıyım. Sizlerle paylaşmak istediğim birçok konFullSizeRenderu var, fakat kariyer yolculuğumuzda bizlere yön veren staj tecrübelerimden biri olan Hayat Kimya’daki tecrübemden sizlere bahsetmek istiyorum. 1937 yılında kurulan Hayat Holding, Türkiye’nin önde gelen kurumları arasında yer alıyor. Hayat Holding; hızlı tüketim, liman işletmeleri, inşaat, ağaç sanayi, enerji olmak üzere farklı sektörlerde hizmet veren 25 şirketiyle faaliyet gösteriyor.Benim tecrübe edindiğim alan ise birçoğumuzun aşina olduğu markalar olan Papia,Familia ve Teno markalarını bünyesinde barındıran Kağıt Arge & Ürün Geliştime departmanındaydı. Hayat Kimya A.Ş. Araştırma ve Geliştirme Merkezi İzmit fabrika tesisi içinde 2012 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayıyla devreye girmiş bir merkez ve ben bu yepyeni merkezde staj yapma hakkı kazandım.

Biraz da staj programına kabul sürecimden bahsetmek istiyorum. Ben Hayat’ı Keşfet programına Kariyer.net’ten başvurdum ve dürüstçe söylemem gerekirse kabul süreci tahmin ettiğimden biraz yorucu oldu. Önce kabul sürecinin birinci aşaması olan Genel yetenek ve İngilizce Yeterlilik Sınavı’na girdim .Yaklaşık iki hafta sonra İnsan kaynakları tarafından olumlu yanıt aldım ve Gölcük/Izmit’te bulunan fabrikada grup mülakatına katıldım. Mülakat hiç tecrübe etmediğim bir tarzdaydı, fakat grup olarak çok eğlendik ve bol bol beyin fırtı
nası yaptık. Mülakattan yine 2 hafta sonra olumlu yanıt aldım ve Hayat’ı keşfet programına kabul edildim. Biraz da bu programın içeriğinden bahsetmek istiyorum.

familiaYazımın başlangıcında ifade ettiğim gibi  Kağıt Ar-Ge Ürün Geliştirme departmanında proje stajyeri olarak stajıma başladım. Benim bulunduğum ekip çok enerjik, güler yüzlü ,genç ve dinamik bir ekipti. Her sabah staja gitmek yeni bir şey öğrenmek için sabırsızlanıyordum. Ar-Ge’de olduğum için sık sık üretim sahasına gidip numune almamız gerekiyordu. Bu da stajımı daha da renkli hale getirmişti. Bir kimya mühendisi olarak üretimi görmek bana heyecan veriyor doğrusu.

Staj sürecimde bir projede görevlendirildim. Projem rakip ürünlerin analizini yaparak ürünler bazında karşılaştırma yapmaktı. Marketlerden aldığımız rakip ürünleri ve kendi ürünlerimizin kalite testlerini yaparak onları ortak bir sisteme geçirdim ve raporlarını çekerek stajımın son günü, Ar-Ge ekibinin rutin olarak yaptığı toplantıda sunum yaptım. Özetle benim için çok verimli ve eğlenceli bir staj tecrübesiydi. Her anlamda olumlu ve mutlu ayrıldım. Hızlı tüketim ürünleri olan tuvalet kağıdı, peçete, mendil ve kağıt havlu gibi kategoriler hakkında birçok bilgi edindim. Artık marketlerin kağıt reyonlarına girince bütün ürünleri ayrı ayrı inceliyorum ve ambalajları hakkında yorum yapma gereği duyuyorum. Ürün anlamında da birçok markanın kalitesini kendim test etmiş ve görmüş oldum.IMG_1254

Benim için Hayat Kimya beklenmedik ve hızlı bir tecrübe oldu. Daha uzun süre  staj yapsaydım ayrılmak istemezdim diye düşünüyorum. Ben Hayat’ı Keşfettim. Sizlerin de bildiği gibi staj tecrübesi bizlerin iş hayatını ve kendimizi tanımamız yolunda çok önemli bir adım. Ben öğrencilik sürecimde kendimi tanımak, kendimi keşfetmek istedim ve Hayat Kimya bu yolculukta bana destek oldu.

Bir ay süresince her anlamda  bana yardımcı olan ve yol gösteren Kağıt Ar-Ge ekibine çok teşekkür etmek istiyorum.

Sevgiler ve bol gülücükler…

 

 

Yazısı için konuk yazarımız Cemre Kural’a teşekkür ederiz!

 

Cemre Kural, IMAG1120

Yeditepe Üniversitesi kimya mühendisliği 4.sınıf öğrencisi. Araştırmacı, müziğe aşık, çevreci bir mühendis adayı.

 

 

Yazar Hakkında

Konuk yazarlardan ilham, fırsat ve yeni fikirlerle dolu paylaşımlar!

İlgili Yazılar

Yorum Yazın