Blog ekibine dahil olunca neler yazabilirim diye düşündüm, önce kendimden başlamaya karar verdim.
Daha küçük yaşta kendime bir hedef belirlemiştim. Ortaokulda sonuncu sınıftayken “Ben yurtdışında okuyacağım!” dediğimi hatırlıyorum. Daha 13 yaşında hedef mi belirler insan demeyin, belirliyor çünkü. Gerçekleştirdin mi diye sorarsanız cevabım evet!
Önce size kendimden bahsedeyim. Balkanların küçük hatta neredeyse çoğu insanın haritada gösteremeyeceği bir ülkede, Kosova’da, doğdum. Ailem, dostum, akrabam olan herkes orada yaşıyor. Kendimi saymıyorum çünkü hayallerimin peşinden koştum ve kendimi Türkiye’de buldum. Artık İzmir’de yaşıyorum. Lise yıllarında yoğun bir çalışma temposu sonucunda üniversiteyi burslu olarak kazandım. Bu benim hayatımdaki ilk gerçek başarıydı. Kendi ayaklarımın üzerinde durabilmem, finansal durumumu yönetilmemin kısacası özgür olmamın tam zamanıydı. Daha önce sadece adını duymuş olduğum bir şehirde yaşamak beni korkutmuyor değildi. Evime geri dönmek istediğim zamanlar oldu ama asla pes etmedim. İyi ki de pes etmemişim.
Türkiye’ye geldim ve hedeflerime ulaştım evet ama kendime farklı hedefler belirledim Örneğin Erasmus gibi! Gelecek dönem Erasmus programıyla Fransa’ya gideceğim. Fransa’ya daha önce gitmedim ve hiç Fransızca bilmiyorum. Elimde bir sözlükle dolaşıp, insanların arasına karışıp Fransızca öğrenmeyi planlıyorum.
Bu yazıyı yazmamın asıl amacı, sizin de içinizde olan ama cesaret edip gerçekleştiremediğiniz hedeflerinize bir adım daha yaklaşmanızı sağlayabilmek. Duygusal yönümüz baskın olduğu için biz kadınlar ailemizin yanından ayrılma konusunda cesaret gösteremiyoruz. Her ne kadar hepimiz için annemizin mis kokulu yemekleri farklı bir yer edinmiş olsa da, farklı kültürlerin farklı mutfaklarından yeni lezzetler tatmak da bir o kadar keyifli. Eğer hala kendi ülkemde yaşıyor olsaydım Türkiye denince aklıma sadece döner ve lahmacun gelecekti. Bir Ali Nazik yemeden ölmek istemezdim açıkçası.
Kendi hayatımdan yola çıkarak, sizlerin içindeki merak ve cesaret duygusunu keşfetmenizi sağlamaya çalıştım. Siz de başarabilirsiniz, eğer gerçekten istiyorsanız!
Fransa’ya gidince tekrar size yazacağım. :)

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın