Yazıyı okuyanlardan en başta özel bir isteğim var!
İlk önce arkadan bir Tom Waits şarkı listemizi açalım, sonra okumaya devam edelim. “Erkek kadına tuzaklar kurar, kadın o tuzaklardan kurtulmaya çalışır.” Tango yapan bir çifti gözlemleyen birinin de kuracağı en net cümle bu olsa gerek. Dansı gösteren kadın, ayaklara bakmadan sadece erkeğin göğsünü takip ederek ve daha çok hissederek kurulan tuzaklardan kaçmaya çalışır, evet. Bana kalırsa sadece kadın sadece kaçmaya çalışmıyor aynı zamanda erkeği bazı noktalarda yönetip kendisini dinlemesini de sağlıyor. Konuşmadan gerçekleşen bir iletişim benim bahsettiğim aslında. Öyle sanıldığı gibi arada aşk, nefret, entrika falan da olmasına gerek yok! Ama o gördüğünüz “sahnelere” aldanmayın. Sanat mecrasında “Duygu metnin ilk cümlesidir.” bilirsiniz. 

Bazen öyle anlar geliyor ve o kadar büyük bir iletişim kuruyorsunuz ki sanki birbirinize bakarak konuşuyorsunuz. Ortamdaki diğer insanları bir anda unutup sadece “bir insan” oluyorsunuz. Bir bedende hareket etmeye başlıyormuşsunuz gibi. Enerjiye her zaman inanan biri olarak, dans ettiğiniz kişiyle olan enerjiniz ne derece tutar ise -ki bunu anlamak için dans etmeniz şart- o kadar yoğun hissediyorsunuz. Tangoyla birlikte yeni bir iletişim ağı keşfediyor ve yapısal olarak da değişimi hissediyorsunuz. Yürüyüşle başlıyor tango, öyle efendim piste çıkıp dans sağa sola sallanarak olmuyor tabii. Yürüyüş tangonun iskeleti gibidir. İskeleti kurduktan sonra etrafını tamamlamaya başlıyorsunuz. Tamamladıkça bağlanıyorsunuz dansa, çünkü siz de onunla birlikte büyüyorsunuz bir nevi. Eğer bir gün tangoya başlamayı düşünürseniz diye söylüyorum; asistanlık yapan biri olarak, başlangıçta sadece öğrenmeyi düşünün. Devamı gelecek ve peşinizi bırakmayacak zaten!

O kadar yoğun günler geçiriyorum, sabahın en erken saatlerinden akşamlara kadar… Hemen ardından otobüse atlayıp stüdyoya gidiyorum ve içeri girmemle birlikte müziği duyduğum an tüm yorgunluğumu unutuyorum. Olmak istediğim yeri tekrar tekrar keşfediyorum ve her seferinde farklı tatlar alıyorum. İnsanın böyle yanlarını bulup yaşaması gibisi yok! Tekrar tekrar yenilenen bir ruh ve bedenle hayatınıza devam ettiğinizi düşünün.

TurkishWIN çatısı altında tango yapan kadınların varlığı gerçekten paha biçilemez! Her etkinlikte başka bir başarılı kadının daha tango yaptığını öğreniyorum; bu duyguyu ait olduğumuz ortak bir platformda paylaşmak, yeni bir dili kullanarak anlaşmak gibi. Yaşasın tango yapan TurkishWIN kadınları!

Son olarak, beni yetiştiren Tango hocalarım Sevgili Aydın ve Pelin Hoca’ya buradan kocaman teşekkürler.

Yazar Hakkında

Melis İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Reklamcılık ve Endüstri Mühendisliği okumaktadır. Aynı zamanda tangoist tango okulunda asistanlık yapmakta ve modern dans ile ilgilenmektedir. İlgi alanları; sosyal sorumluluk projeleri, liderlik, inovasyon, sanat, seyahat etmek.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın