Okulda, arkadaş ortamında ya da iş yerinde; yeni biri olmak korkutucudur. Konfor alanımızdan dışarı çıkmamız, yeni bir ortama uyum sağlama çabamız ve doğru iletişimi kurma isteğimiz bizi sürekli diken üstünde gibi hissettirebilir. Bu gibi durumlarda panik olmak bizi daha da dibe çekebilir. O zaman ne yapıyoruz; paniği ve korkuları bir kenara bırakıp iş yerinde yeniyken ne yapmalıyız/yapmamalıyız birlikte göz atıyoruz.

 İş Tanımlarınızı Belirleyin

1Bir işe yeni başladığımızda bulunduğumuz iş kolu ve alanı oldukça önem taşıyor. Kurumsal olan ya da daha rahat bir çalışma ortamında bulunabiliyoruz. Ancak iş tanımlarımızı ne kadar biliyoruz, onlara ne kadar hâkimiz? Kurumsal bir çalışma ortamına işe başlamışsanız, iş tanımlarınız nispeten daha net ve spesifik olacaktır. Bu çoğu zaman daha rahat ve emin adımlarla ilerleyebileceğiniz bir çalışma ortamı sağlasa da, yaptığınız işin aslında diğer çalışanları da etkilediğini unutmamak gerekir. Siz de Jenga’nın bir parçasısınız. Siz düşerseniz, yani iş tanımlarınıza yeterince hâkim olmazsanız herkes ölür! J Kurumsala göre çok daha rahat bir çalışma ortamında çalışmaya başlamışsanız; iş tanımlarını belirlemeniz, iş disiplinini sağlamanız açısından oldukça önem taşıyor. Bu sayede yaptığınız işi hem daha doğru tanımlamaya başlayabilir, hem de bilgi birikiminizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

Kişisel Ağınızı Oluşturun

2İş ortamında yeni olmak iletişim kurmak açısından zor olabilir. Karşınızdakileri tanımadan göstereceğiniz tutumlar, belli bir çalışma geçmişine sahip insanlar arasında kendinizi konumlandırmanız ve o iş ortamının diğer dinamiklerine uyum sağlamanız elbette zaman alacaktır.
Ancak motivasyonunuz her zaman krizi fırsata dönüştürmek olmalı! Yeni olmanın avantajlarını değerlendirmelisiniz. Siz kendinizi ve yaptığınız işi ne kadar doğru ve etkili kişilere tanıtırsanız ilerleyen süreçte işinize olan katkısını mutlaka göreceksiniz. Bunun yanında yalnızca kendi çalıştığınız departmanda/bölümde değil bağlantılı olduğunuz ya da olmadığınız diğer çalışanlarla da iletişime geçmeniz işinizi etkileyecek bağlantıları çok daha içten ve rahat sağlayabilirsiniz.

 

Tanımadığınız, İlginiz Olmayan İnsanlar Hakkında Yorum Yapmayın

 

Yeni olmanın en kritik yanlarından biri de etrafınızdaki diğer çalışanların sizden önce gerçekleşen ilişkiler ve durumlar hakkında sizde ön yargı oluşturacağını düşünerek ya da düşünmeyerek konuşmasıdır. Bu gibi durumlarda kendi adınıza en doğru olan konuşmaya dahil olmadan ve karşınızdakini de kırmadan yaptığınız işe devam etmenizdir.

 

4

Kendinize bir Mentor/Buddy Edinin

Kampüs liderliğinden bizlere kalan en güzel miras mentor edinmenin ne demek olduğunu tecrübe etmiş olmak! İlk günlerinizde çalışan arkadaşlarınızı ve yöneticilerinizi bol bol gözlemlemeye çalışın. Bu sayede ilerleyen zamanlarda kariyer adımlarınızı atarken düştüğünüz kararsızlıklarda size yardımcı olabilecek doğru kişilerle konuşabilir, onların deneyimlerinden ders çıkarabilirsiniz.

 

Karşılaştırma Yapmayın

5

İlk iş tecrübenize başlamış ya da iş değişikliği sonucu yeni çalışan olabilirsiniz. Böyle bir durumda, geçmiş iş ve iş yerlerinize bağlı kalmadan ve karşılaştırma yapmadan yeni işinize şans vermelisiniz. Bu demek değil ki önceki işlerinizden ve tecrübelerinizden faydalanmayın, ancak sürekli olarak eski işinize bağımlı kalmanız hem yanlış bir algı oluşturabilir hem de sizin kurumunuza bağlılığınızı etkileyebilir.

 

 Hata Yapmaktan Korkmayın ve Kendiniz Olun

6

Bir işi en iyi öğrenmenin yolu hata yapmaktan geçer. İş yerinizde yeni olmanız asla hata yapmamanız gerektiği anlamına da gelmez. Acemi olmak başarısız olmak değildir. Bunun yanında yapabileceğiniz yanlışı minimuma indirmek için yöneticilerinizi gözlemlemeniz, çalışma arkadaşlarınıza sorular sormanız size yardımcı olabilir.

İlk iş gününüz kadar heyecanlı bir kariyer yolculuğunuz olmasını dilerim! :)

 

 

Yorum Yazın