İlk İş Tecrübesi 101: “Profesyonel Hayat” Yemez, Korkma!

Üniversitenin ilk senelerindeyim, daha MS Office programlarını kullanmayı öğrenmedim ki! ama ben hiç staj yapmadım ve “profesyonel hayat” dedikleri iş dünyasından korkuyorum.. diyorsan doğru tık’tasın!

15 yaşında iki kız kardeşimi ve arkadaş çevrelerini dinlerken hep aynı korkuya şahit oluyorum. Gençler profesyonel hayattan hiçbir şeyden korkmadıkları kadar korkuyorlar. Bahsettiğim kitle geleceğini umursamayan, sorumsuz ve başarısız kişilerden de oluşmuyor. Hemen hemen hepsi lisede olmalarına rağmen staj yapmaya çalışan, ingilizcemi nasıl ilerletebilirim diye kitap okuyan, okullarındaki kulüplere üye olup aktif görev alan gençler.

Yani bizim jenerasyon iş hayatından hala korkabiliyorken gelen jenerasyon bu korkuyla çoktaaan karşılaşmış durumda! Anla ki yalnız değilsin..

Çoğu üniversite arkadaşım “Nasılsa beni almazlar”, “Başvurayım ama ya mülakata çağırırlarsa?”, “Ama bir dakika, ben hiçbir şey bilmiyorum ki” diye diye tek bir staj başvurusunda bulunmadan üniversite sonuncu sınıfa geldi.

Sana başlığını “bir stajyer ne kadar bilmeyebilir?” koyduğum kendi hikayemden bahsetmek istiyorum. Bundan iki sene geçmişe dönecek olursak..

TurkishWIN’e yeni başladığımda daha önce birkaç staj yapmış olmama rağmen inanılmaz heyecanlıydım çünkü önceki stajlarım böylesine “profesyonel” bir dünya sunmamıştı bana. Öncekiler daha çok göreve, yaratıcılığa ve üretimin sadece fikir verme kısmında bulunmaya yönelikti. Dolayısıyla ben Outlook’da CC’de birileri var ise “tümüne yanıtla” ya tıklamam gerektiğini bilmiyordum  CC’de başkaları varken maili direkt patronuma cevapladıktan sonra, gelen mailde “Cangülcüm, cc de başkaları var, tümüne yanıtla lütfen.” yazıyordu. Ben ise CC ve tümüne yanıtla anahtar kelimelerinden bir haberdim. Staja başlar başlamaz bir prensip edinmiştim; mail geldiği anda elimde olanı bırakıp en hızlı dönüşü yapacaktım! Meğer doğru büyüktür hız imiş. Gelen maile tekrar direkt mail ile “Ok.” yazınca patronum muhtemelen ya dalga geçtiğimi ya aptal olduğumu ya da bilmediğimi düşünmüştür! (Umarım sonuncu seçenektir:)) Tekrar aynı hatayı yapmış olduğum için çok çekinmiştim ama unuttuğum bir şey varmış. Ben zaten hata yapma lüksümün bulunduğu bir “tittle” altındaymışım!

Bu küçük “tümüne yanıtla” meselesi ile çok şey öğrenmiştim.

1-) Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp! Bilmediğiniz şeylerin olması çok normal, bu yüzden stajyersiniz ve bilmediğiniz her şey için sormaktan çekinmeyin. Soru sormak öğrenmenin en direkt yolu.

2-) Hataların insanı olabilirsin, nolmuş? Korkma! Staj yerinizi bir deneme tahtası olarak görebilirsiniz. Bir şey yaparken biraz cesur davranabilirsiniz, ya hata yaparsam? Diye korkma! Sen zaten hata yapmak ve böylece öğrenmek için buradasın. En önemli ayrıntı ise: yaptığın hatayı tekrarlama! Tekrarlıyor olman o hatadan bir ders çıkarmadığını gösterir.

3-) Patronunun kıymetini bil! Senin de karşına çıkan kişi hataların üzerine yapıcı eleştiri yapıyor, hata yapmandan sıkılmıyor ise değerini bil. Feedback iş hayatında en değerli şeydir bence. İş dünyasındaki herkes çok meşgul, dolayısıyla zaman en pahalı şey. Yaptığın işi beğenmediğini söylemek iki saniye, neden beğenmediğini söylemek bilmem kaç dakika! Herkes “olmamış” der ama “olmamış çünkü …” diye cümleyi dolduran azdır! O cümledeki “çünkü” den sonra gelenlerin altını çiz, ye, yut, sindir; öğrendiğin yer orası! Sana zamanını veren patronunun değerini bilip başarılı olmaya gayret ederek karşılığını ver.

4-) Doğru > Hız  En hızlı olmaya çalışma, aceleci davranma. Elindeki işe güvenmiyorsan teslim tarihin için ekstra gün iste ama yeter ki doğru iş yap! Ben zaman planlamaMAsında bir dünya markası olduğum için hala daha bu konuda kendimi eğitmeye çalışıyorum! Yani beni yakından tanıyorsan mutlaka ama mutlaka “Hocanın söylediğini yap, yaptığını yapMA!

 

Yazar Hakkında

Cangül'ün ilgi alanları, halkla ilişkiler, reklamcılık, yaratıcı yazım, pazarlama iletişimi, etkinlik planlama, halka hitap, tüketici davranışı, sosyoloji, psikoloji, kişişel gelişim ve kurumsal kimlik gibi alanları içeriyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın