3-6 Aralık’ta İstanbul Modern’de 2. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri düzenlendi. Dört günde, dünyanın dört bir yanındaki arşivlerden derlenen on dört farklı sessiz sinema gösterimi canlı müzik eşliğinde gerçekleştirildi. Festivalin bu yılki teması “Modern Kadının Doğuşu”ydu. Programdaki filmler de kendi içlerinde bölümlere ayrılıyordu tabii. Her gösterimden önce küratörler ve diğer sinemacılar tarafından söz konusu filmin ve ana karakterinin yaşamı hakkında sunumlar da yapıldı.

Ben festivalin ilk günü 1930 Fransız yapımı Güzellik Ödülü’nü izledim ve çok keyifli zaman geçirdim. Filmin 1926 yılında sesli film yapımına geçildikten sonra özellikle sessiz çekilmesi, değerinin döneminde maalesef anlaşılamayan bir aktrisin bu çalışmayla nasıl sahnelere geri döndüğü gibi bilgiler gösterimden hemen önce sinemaseverlerle kısaca paylaşıldı. Güzelliği ve oyunculuğuyla göz dolduran Louise Brooks, Lucienne Garnier adında Fransa Güzellik Yarışması’nı kazanarak Avrupa Güzellik Yarışması’na katılmaya hak kazanan genç bir kadını canlandırıyordu. Girdiği her ortamda varlığı, güzelliği ve enerjisiyle kolayca fark edilen Lucienne bu yarışmayı da kazanarak Miss Europe seçildi. Bundan memnun olmayan kıskanç nişanlısı, onu kendisiyle arasında bir seçim yapmaya zorladı. Aşkı seçen Lucienne, ilerleyen dönemlerde bu seçiminden o kadar pişmanlık duydu ki üzüntüsünden yaşayamayacak hale geldiğinde Miss Europe’a gelen tekliflerden birini değerlendirmek üzere aşkını geride bıraktı. Ardından oynadığı kısa filmin prömiyerinde eski aşkı tarafından vuruldu. Ülkemizden ve dünyadan oldukça tanıdık gelen bu kadın cinayeti sahnesinde film birden bize ses verdi. Lucienne’in harmonik sesini ilk defa duyduğumuzda o son nefesini veriyordu.

sessiz_sinema_gunleri_2015_70x100_prg_1714_497605

Diğer sinemaseverlerle paylaşılmayan -ve filme daha fazla anlam yükleyebileceğini düşündüğüm- bir yorum var ki o da benim filmin adıyla ilgili yorumum. Filmin adı Fransızcada Prix de Beauté, İngilizcede Miss Europe, Türkçede Güzellik Ödülü.istanbul sessiz sinema gunleri logo Verilmek istenen mesajı yansıtabilen tek isim ise Fransızcası, çünkü bu dilde “prix” hem ödül hem de fiyat anlamına geliyor. Güzelliğin hem ödülü hem bedeli olduğu fikrinin altı böylece çiziliyor. Ana karakter Lucienne güzelliğinin önce ün kazanarak ödülünü alıyor daha sonra öldürülerek bedelini ödüyor.

Yoğun ilgi gören bu festival önümüzdeki yıllarda farklı temalar ve gösterimlerle İstanbul’da düzenlenmeye devam edecek gibi
gözüküyor. Eğer seneye de İstanbul Modern’de yapılırsa seçeceğiniz gösterimden birkaç saat önce gidip yeni sergileri
gezmenizi, ardından leziz bir fincan kahve eşliğinde büyüleyici tarihi yarımadayı izleyerek gösterim zamanını beklemenizi şiddetle tavsiye ederim!

Yazar Hakkında

Galatasaray Lisesi'nden mezun olup Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü'nde okumaya başladım. Farklı kültürleri tanıyarak dünyayı gezmeyi tatillere sığdıramadım; lisenin bir yılını Kanada'da, geçtiğimiz yazları da İngiltere'de yaz okulunda ve Fransa'da stajda geçirdim. İlgiyle katıldığım etkinliklerin ve gezdiğim yerlerin yanı sıra kulağa küpe notlar da paylaşacağım sizlerle.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın