user-experienceÜçüncü sınıf olmam ve özel sektörde çalışmak istemem nedeniyle yavaş yavaş iş ilanlarına bakmaya başladım. Alt tabaka firmalardan zirve firmalara kadar aranan niteliklerde çok dikkatimi çeken ve canımı sıkan bir durum var: Tecrübe!
Yeni mezun olan ve iş hayatına atılmak isteyenlerin önüne kurulan ilk set oluyor kendisi. Üniversite zamanında yapılan stajların da tecrübeden sayılmaması cabası. Yüksek yıllar içeren tecrübeler aranıyor. Başka firmada öyle, diğer de, diğeri de… Tecrübe anne karnında kazanılan bir şey mi acaba diye düşünmekten alıkoyamıyor insan kendini. Bir şirket elini taşın altına koyup tecrübesiz eleman isteyecek ki, tecrübeli eleman arayanlara referans olsun. Fakat herkes tecrübeli çalışan arıyorsa kim nerede tecrübe sahibi olacak? sorusu içinden çıkılamaz bir denklem haline geliyor.
Hazır pişmiş yemeği hepimiz severiz ama tadı tuzu tam damak zevkimize hitap etmeyebilir. Yetiştirilmiş eleman kolaylıktır, her şey tek tek anlatılmak zorunda kalınmaz. Peki firmaların taze mezunlara alıp istedikleri gibi yetiştirmelerine hiç mi imkan zaman yok? Birçok genç sevdikleri işi aşkla yapabilecek enerjiye sahipken sırf önlerine kurulan bu setlerden dolayı farklı sektörlere kayıyorlar. Firmaların bu enerjiden  yararlanması hem çalışan hem de firma açısından en mantıklısı. Çalışanlarını kendileri yoğurup istedikleri şekilleri verebilecekken başkaları tarafından şekil almış hazır sunumu neden istediklerine anlam veremiyorum.
Bununla bağlantılı olan bir diğer konu ise aynı şahsa ikinci kez staj imkanının verilmemesi. Başladığı yerdeki bilgilerinin üzerine aynı is-tecrubesikurumda bilgi ve tecrübe eklemek isteyen öğrencilerin birçok defa ikinci staj için reddedildiğine şahit oldum, üstelik ilk stajlarındaki performansları olağanüstü nitelikteyken. Hal böyle olunca kalbimizden geçeni seçemiyor başka alanlara dağılıyoruz.
Bu durum ne kadar devam edecek diye düşünecek olursak bence öğrencilere tecrübe kazandıracak pilot kurum ve kuruluşlar hayata geçene kadar. Firmalar tecrübe sevdalarından vazgeçmedikleri sürece bunlara ihtiyacımız var. O zaman firmaların görecekleri tek şey, aşkla işlerine sarılmış ve tüm enerjilerini işine harcayan gençler olduğu. Bunu tahmin etmekle görmek çok farklıdır. Gördükleri zaman işverenler de tecrübe etmiş olacaklar. Nasıl en güzel hayaller ve projeler üniversite öğrencilerinden çıkıyorsa, yine en güzel işi de yeni mezunlar/ öğrenciler yapacaklar. Çünkü fikirler, enerjiler ve bilgiler taze.
iş-tecrübesiTatlı firma sahiplerine ufak bir ricada bulunsak yanlış yapmış sayılmayız umarım. Bizler tek adımlık fırsat ve imkan bekleyen gençleriz. Tecrübe adı altında gözardı edilmemize izin vermeyin.

Yazar Hakkında

Yazar "Yüksek Topuklar Yüksek Umutlar" Erciyes Üniversitesi/ Maliye

İlgili Yazılar

Yorum Yazın