indir

Artık ne zaman güzel haberler duyacağız, bilmiyorum. Her geçen gün kadına yönelik şiddet artıyor ve biz toplum olarak da kadın-erkek olarak da birbirimizle yabancılaşıyoruz.

Son zamanlarda yaşadığımız üzücü olay, Özgecan’ın canice katledilişi bizi derinden yaraladı. Toplumun her kesimi bu vahşi olaya karşı sesini yükseltmeye başladı. Çünkü bu olay yalnızca Özgecan’ın olayı değil, yalnızca onun ailesinin olayı değil!

Yolda yürümek, yalnız başına dolaşmak, toplu taşıma araçlarını kullanmak herkes için bir eziyet oldu. Herkes potansiyel bir katil, sapık ya da potansiyel birer mağdur oldu.

Olayı ilk duyduğumda yaşadığım endişe, acı, korku ve tarif edemediğim bir sürü duygu, bir anda büyük bir öfkeye dönüştü. Neden? Kadınların yaşamı, bedeni bunca dile getirilen ön yargıyla ve baskıyla şekillendirildikten sonra hala neden bunlar oluyor? İnsan bu soruları sormadan edemiyor…

Yalnızca bu olay değil elbette ki canımıza tak ettiren! Her gün binlerce kadın sözlü veya fiziksel şiddete, baskıya, tacize uğruyor. Birçoğu öldürülüyor. Bu kadınlara duyulan öfkenin nedeni nedir, anlamak mümkün değil.

Kadın olmak her dönemde böyle zor muydu? Baskılar, ölümler, tecavüzler, tacizler, yaşama müdahaleler…

Cemal Süreya ne güzel demiş…

 10817923_845659355486971_1577488110_a

Artık bitsin bu olaylar diye söyleniyor sözler. Herkes elinden geldiğince haykırıyor ‘’Yeter!’’ diye. Umarım bir duyan, bir anlayan olur. Umarım bu acı olaylar son olur. Ne bir kadın, ne bir erkek, ne bir insan ölür vahşiler yüzünden.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın