Yıl 2015 ve Dünya üzerinde halen 1.6 milyar insanın elektriğe ulaşımı sağlanamıyor. Evet 1.6 milyar insan; evren üzerindeki yaşayan insan popülasyonunun dörtte birinden bahsediyorum. Düşündükçe insana gerçekten garip geliyor. Enerji kaynaklarımızı verimli bir şekilde kullanamıyoruz. Dünya’daki 6-7 milyar insanın beyni bunu kullanmak için bir türlü fikir üretemiyor! (Veya da üretmiyor. ☺ ) Elektriğin olmadığını bir hayal etsenize. En basitinden akıllı telefonlarınızın bir günlük şarjı bitince neler oluyor. Bir anlamda, hayatınızın durduğunu düşünün!

Öyle ki bu yazımda harika bir ekipten bahsedeceğim. Yaptıkları küçük bir dokunuşla binlerce insanın yaşam standartlarını çok yukarılara çekmişler.

Sadece %5lik bir kısmının elektriğe ulaşım sağladığı Sahra-altı Afrika’da, “Kız Kardeşlik” kavramını benimsemiş bir grup kadın bu işe el atmışlar. Tabii ki, en etkili olabilecek enerji kaynağı, Güneş’ten faydalanmışlar. Küçük bir grup olarak başladıkları projeleri büyümüş ve artık kendilerine “Solar Sisters” ( Güneş Kızkardeşleri) diyorlar.

Untitled

Solar Sisters” kurucusu ve CEO’su Katherine Lucey 20 sene boyunca yatırım bankacılığında çalıştıktan sonra, belki daha önce girişimci olmak akıllarının ucundan geçmemiş hatta girişimci ve ilham alacakları bir kadın örneği dahi tanımayan 1000’ den fazla kadını girişimci yaparak güneş enerjisinden yararlanmalarını sağlamış. Şu anda dünya üzerindeki 180.000 kişi bu projeden yararlanarak kendi enerjilerini üretiyor. Bu proje onlara hem sürdürülebilir bir gelir kaynağı sağlıyor, hem de hayat kolaylığı sağlayarak yaşam standartlarını iyileştiriyor.

Bir projenin dokunduğu insan kitlesine bir bakın! Sadece bir kadın ve sosyal sorumluluk projesi “Solar Sisters”. Kendilerini anlatırken kullandıkları en etkili cümlelerden biri de “Bir kadına yatırım yapmak sadece doğru olan bir şey değil aynı zamanda zekice bir hareket.” Kim bilir belki bir gün TurkishWIN de böyle bir projeye çıkagelir. ☺

Solar-Sister-logo

Yazar Hakkında

Melis İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Reklamcılık ve Endüstri Mühendisliği okumaktadır. Aynı zamanda tangoist tango okulunda asistanlık yapmakta ve modern dans ile ilgilenmektedir. İlgi alanları; sosyal sorumluluk projeleri, liderlik, inovasyon, sanat, seyahat etmek.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın